medicine.lv skaitļos

Lietotāji online217
Aktīvie uzņēmumi12689
Nozares raksti11846
Ekspertu atbildes21477
Ko darīt, ja nepārtraukti piedzīvoju garastāvokļa maiņas?

Ko darīt, ja nepārtraukti piedzīvoju garastāvokļa maiņas?

Agnese 2013. gada 4. jūnijā

Labdien!

Pēdējos divus gadus netieku ar sevi galā. Man ir vai nu ļoti labs garastāvoklis, kura laikā kaļu milzu plānus un darbojos, vai arī - ļoti slikts, kura laikā visi mani plāni šķiet muļķības un domāju par pašnāvību. Periodi, kad man ir vienkārši - normāli, ir ļoti maz.
Kad esmu atkal milzīgā pacilātības pakāpē, jau zinu - drīz būs kritums. Kādreiz domāju, ka tas ir vienkārši manas, kā radošas personības niķis - nenovest lietas līdz galam, gribasspēka trūkums, kas mijas ar milzu apņemšanās mirkļiem, nemitīgas garastāvokļa maiņas utt.
Tagad tas mani ir izsmēlis. Arvien vairāk dienu mostos ar domu, kaut ātrak pienāktu nakts un es varētu atkal aizmigt. Miega problēmas man ir briesmīgas - bieži guļu padsmit stundas un neesmu izgulējusies, bet tagad, kad jūtos ideāli, nevaru pagulēt vispār. Kāpēc tā notiek? Jūtu, ka tas ir kas vairāk nekā manas personības niķis.
Kādreiz man konstatēja šizofrēniskas noslieces, šobrīd (apmēram 2 gadus) manos sapņos ir tikai murgi un ikdienā māc dažādas muļķīgas mānijas.
Cilvēki mani raksturo, kā aktīvu un radošu, smaidīgu, bet viņi nekad neredz manus kritumus, kad gribu vienkārši nomirt un neredzu jēgu nekam. Galvenais, ka tas notiek neatkarīgi no apstākļiem apkārt, nav tā, ka kāds būtu vainīgs pie tā, ka esmu ļoti labā garastāvoklī vai ļoti sliktā - tā vienkārši notiek. Man ir gandrīz 20 gadu, tas viss man ļoti traucē novest lietas līdz galam un dragā attiecības ar vistuvākajiem.

Man ir izteika perfekcionistes daba, par spīti tam, ka depresijas brīžos esmu vienkārši nožēlojama. es nezinu, kas tas ir, bet nevēlos ārstēties ar zālem, jo uzskatu to par cilvēka sazāļošanu (ir bijusi pieredze), vai dabīgi nevar sakārtot šo visu? Turklāt es nevēlos zaudēt izcilos laimes brīzus, kas mani regulāri piemeklē.

Paldies!

Atbildes:

  • 2013. gada 10. aprīlī
    Labdien!

    Jūsu aprakstītie veselības traucējumi liek domāt par garastāvokļa svārstībām, kur depresīvā fāze mijas ar pacēluma fāzi. Jūs arī atzīmējat, ka tām nav tieša saistība ar notikumiem Jūsu dzīvē. Iespējams sākotnēji šādas svārstības tomēr izraisīja dzīves notikumi, krīzes u.tml., kurus savlaicīgi nerisinot, psihe var pārkāpt zināmu robežu un tad jau traucējumi notiek it kā paši no sevis, bez īpaša cēloņa.

    Divi gadi ir vērā ņemams laiks, lai Jūs nopietni apsvērtu iespēju saņemt adekvātu palīdzību. Jūsu gadījumā primāra ir ārsta - psihiatra konsultācija. Jums nevajadzētu patreiz balstīties uz iepriekšējo negatīvo pieredzi. Psihiatrs gan izvērtēs, vai un kādi medikamenti Jums nepieciešami, gan arī izskaidros to darbību. Ārsta mērķis nav kādu "sazāļot", tieši otrādi, izdarīt iespējamo, lai cilvēks spētu atgriezties pats pie saviem dabiskiem resursiem. Un šim nolūkam tad arī tiek rekomendētas zāles.

    Jūsu gadījumā, iespējams, lai nostabilizētu garastāvokli. Paralēli ārsta konsultācijām, iesaku saņemt arī psihoterapeita - psihologa atbalstu. Psihologa konsultācijas var palīdzēt atrast, stiprināt, sakārtot savus resursus, gan lai mazinātu veselības problēmas, gan lai pēc iespējas veiksmīgāk adaptētos tam, kas nav maināms.
    Uz Jūsu jautājumu - vai to visu nevar sakārtot dabiskā ceļā? - vislabāk var atbildēt ārsts izvērtējot Jūsu stāvokli konsultācijā.

    Ar cieņu,
    Elīna Jeļena Zariņa, klīniskā psiholoģe

    Elīna Jeļena Zariņa, klīniskā psiholoģe, Hipnopsihoterapeite, "Klīnika Dzintari", SIA

  • 2013. gada 10. aprīlī
    Labdien!

    To, ko Jūs aprakstījāt, uzskata par bipolārām garastāvokļa svārstībām. Varētu būt arī cita problēma, ja ir vēl kādi Jūsu nepieminēti simptomi, ko neesat minējusi šajā vēstulē. Tam pamats ir vielmaiņas traucējumi smadzeņu šūnu līmenī. Tas nav saistīts ar ēšanu, drīzāk - ar Jūsu dabu un ģenētisko predispozīciju (var būt Jūsu rados bijis kas līdzīgs, piemēram, depresija).

    Tāpēc Jūsu garastāvokļa svārstības nav sasitītas ar ārējiem apstākļiem. Tās nav rakstura īpatnības vai īpašības, šie traucējumi uzskatāmi par veselības traucējumiem. Rakstura īpašība varētu būt perfekcionisms.

    Man ļoti žēl, ka Jums ir bijusi bēdīga pieredze ar medikamentozu ārstēšanu. Ņemot vērā, ka šīm svārstībām ir neiroķīmiska disbalansa pamats, ārstēšana ar citām metodēm diez vai varētu būt sekmīga.

    Jūs varat pamēģināt apmeklēt psihoterapeita seansu un pavērot rezultātus. Tomēr vēlos uzsvērt, ka ir dažādi ārsti un dažādi medikamenti un viena neveiksmīga pieredze nebūt neliecina, ka tas Jums neder.

    Grūti saprast, ko domājat un ko nozīmē "nosliece uz šizofrēniju", kura bijusi "kādreiz", acīmredzot, bērnībā, bet būtu prātīgi pievērst uzmanību savai veselībai un apsvērt visas ārstēšanās metodes.

    Varbūt ir vērts apmeklēt dažādus speciālistus klatienē un uzklausīt viņu viedokļus un tad pieņemsiet lēmumu par sev pieņemamu ārstēšanas veidu.

    Velu veiksmi!

    Ingrīda Cera, ārste - psihiatre, Ceras I. prakse psihiatrijā

  • 2013. gada 5. jūnijā
    Labdien!

    Ņemot vērā Jūsu simptomātiku, jādomā par "Bipolāri afektīviem traucējumiem" un diemžēl šajā gadījumā, lai novērstu Jūsu garastāvokļa maiņas - rekomendētu Jums medikamentozo terapiju Jūsu traucējumu cēlonis ir izmaiņas neiromediatoru līmenī, ko nepieciešams sakārtot.

    Ar cieņu,
    Baiba Brokāne - Čekstere, Psihiatre
    Veselības salona 888

    Baiba Brokāne - Čekstere, Psihiatre, "Veselības salons 888"

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.