Kur vērsties, lai es atkal ēstu normāli un sabalansēti?
Gunita 2013. gada 21. janvārī
Labdien!
Esmu 18 gadus jauna meitene.
Ko iesākt, ja katru reizi, kad sāku ēst, nevaru pārtraukt? Tā ir kā bulīmija, tikai neko nevemju ārā. Tas paliek ar vien trakāk un trakāk. Es vairs nezinu, ko darīt. Vieglāk ir neēst vispār, jo, ja sāku ēst, vienmēr pieēdos. Pēc tam nezinu, kur likties, gribas bez maz vai krist depresijā, bet pretoties rīšanas lēkmēm nevaru.
Jau pus gadu uzturā vispār nelietoju cukuru, saldumus, kaitīgu pārtiku, miltu izstrādājumus un jau 10 gadus neēdu gaļu,olas,zivis.
Vēlējos vismaz izdarīt ko labu sava organismas un pievērties veselīgam dzīvesveidam.
Biju uz tā saucamo "kobru". Atklāja polipu, gastrītu un to, ka kardija neslēdzas pilnīgi. Polips tuvākajā laikā tiks izoperēts. Lai mazinātu kuņģa dedzināšanu, dzeru "Nolpazu" 2x dienā.
Vēders tā pat sāp ļoti bieži vakaros neatkarīgi no tā vai esmu pieēdusies vai vispār neko neesmu ēdusi.
Taču galvenā problēma, kas mani uztrauc ir slimīgās rīšanas lēkmes -kā man ar to tikt galā? Stress ir daudz un bieži, cenšos to kaut kā mazināt. Cenšos kontrolēt cik apēdu, bet labākajā gadījumā divas dienas izdodas un atkal pieēdos.
Ļoti ceru, ka uzklausīsiet mani un ieteiksiet, ko darīt, jo tas mani tiešām dzen depresijā.
Atbildes:
-
2013. gada 15. janvārī
Labdien!
Pārēšanās lēkmes visdrīzāk ir psiholoģiskas problēmas. No sākuma jāiet pie psihoterapeita un jāmēģina atrast cēloni un risinājumu tai spriedzei un trauksmei, ko Jūs gribat "apēst". Tad jāpievēršas ēdienkartes sastādišanai. Jums ir tikai 18 gadi, Jūsu organisms vēl aug un veidojas, ir vajadzīgs pilnvērtīgs uzturs, ir speciālists dietologs, kurš var palīdzēt izveidot pareizu ēšanas režīmu un ēdienu sarakstu.
Veiksmīgi izturēt operāciju!
Ingrīda Cera, ārste-psihiatre, Ceras I. prakse psihiatrijā
-
2013. gada 16. janvārī
Labdien!
Labi tas, ka Jūs varat sevi kontrolēt. Jūs rakstāt, ka divas dienas jums sanāk. Tad var darboties!
Pamēģiniet aiziet uz adatu terapiju. Pareizi uzliktas adatas, kontrolē kā ēstgribu, tā arī rīšanu.
Un pamēģiniet atrast sev labu psihologu vai psihoterapeitu, kurš palīdzēs Jums sevi kontrolēt, sevi saprast, atrast ēšanas aizvietotājus (prieka ziņā) un neiekrist depresijā.
Irēna Paturska, ģimenes ārste, "Paturskas I. ģimenes veselības centrs", SIA
-
2013. gada 17. janvārī
Labdien!
Iesaku sākt ar to, ka uzturā lietojat visas pārtikas grupas, gan gaļu, gan zivis, gan olas, gan graudaugus, gan piena produktus, gan augļus un dārzeņus. Ēdiet ik pa 4 stundām dienā. Vismaz 4 - 5 reizes. Veselīgam ēdienam vienmēr ir jābūt pa rokai. Varat nēsāt līdzi riekstus, rozīnes vai burkānus. Pirms ēšanas vēlams izdzert glāzi ūdens vai zaļo tēju. Kad ķermenis vairs nebūs badā un saņems visu tam nepieciešamo, tad arī apetītei un sāta sajūtai vajadzētu atgriesties normā.
Polips nav mirstamā kaite. Tas jālikvidē un jāseko tālākajām rekomendācijām. Tas, ka ir gastroezofageāls reflukss arī nav nekas traģisks. Ar normālu ēšanas režīmu, fizisku aktivitāti un nepieciešamības gadījumā medikamentu kursu pašsajūtai būtu jānormalizējas.
Ja tomēr ir runa par īstu anoreksiju un vai bulīmiju un Jūsu ķermeņa masas indekss ir zem 18,5, tad ir nepieciešama nopietnāka terapija un jāgriežas pie ārsta, lai ārstēties ar antidepresantiem un saņemtu ārsta psihoterapeita palīdzību.
Ķermeņa masas indeksu aprēķina svaru kilogramos dalot ar augumu metros kvadrātā.Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
-
2013. gada 21. janvārī
Labdien!
Jūsu pārēsanās lēkmēm noteikti ir atrodams psiholoģisks cēlonis, šādas problēmas parasti izdodas risināt psihoterapijā. Ieteiktu Jums nemocīties ilgāk un doties uz konsultāciju pie kāda no psihoterapeitiem.
Varat apmeklēt vai nu kādu mūsu klīnikas speciālistu vai arī izvēlēties kādu ārstu no mājaslapas www.arstipsihoterapeiti.lv
Ar cieņuIlze Treimane, psihiatrs, "Klīnika Dzintari", SIA
-
2013. gada 29. janvārī
Labdien!
Ja Jūs norādāt, ka pārtika ir Jūsu stresa mazināšanas paņēmiens, tad var būt būtu lietderīgāk un efektīvāk kopā ar psihologu vai psihoterapeitu sameklēt citus stresa mazināšanas veidus.
Kopā ar psihologu vai psihoterapeitu Jūs varat arī izprast - ar ko ir saistītas Jūsu rīšanas lēkmes un iemācīties tās kontrolēt, kā arī aprunāties ar uztura speciālistu. Protams, ir jārēķinās ar to, ka sevis izprašanas ceļš nav ātrs, tāpēc nevajadzētu sagaidīt rezultātu uzreiz. Tas ir diezgan ilgstošs process.
Ar cieņu,
Veselības salona 888, Klīniskā Psiholoģe, Anita Čodere
Labdien!
Bulīmija ir liela un aktuāla problēma, kas skar salīdzinoši daudz meiteņu un ar to nav viegli tikt galā, vienam pašam praktiski neiespējami. Jums noteikti ir nepieciešama konsultācija pie uztura speciālista, kas Jums palīdzēs saprast slimības būtību, sakārtot ēšanas paradumus, iespējams, būs nepieciešama arī kāda cita speciālista konsultācija. Tas noteikti ir ilgstošāks ārstēšanās process, to nevar aprakstīt vienā teikumā. Bet Jums pavisam noteikti ir jārīkojas, lai nesabojātu savu veselību . Polipi jau ir nepareizas ēšanas sekas.
Ar cieņu,
Veselības salona 888, Uztura speciāliste, Alise KindzuleKlīniskā Psiholoģe, Anita Čodere un Uztura speciāliste, Alise Kindzule, "Veselības salons 888"