Lielākais bērns nepieņem mazāko - ko darīt?
liga 2012. gada 8. oktobrī
Labdien!
Jau iepriekš biju rakstījusi, ka lielākā meita bērnu nepieņem. Šobrīd man ir piedzimusi otra meitiņa, bet lielākā meita gribēja brālīti. Jūs teicāt, lai sāku ar viņu runāt, bet es ar vecāko meitu kopā nedzīvoju, bet, ja palūdzu, lai viņa atbrauc vai atnāk pie manis, viņa to nevēlās darīt, jo šeit ir otrs bērniņš. No skolas arī viņu nevaru sagaidīt. Ar lielāko meitu ļoti zūd kontakts, saku, lai atnāk pie māsiņas, bet viņa atbild, ka ja uzspiedīšu, būs vēl trakāk, pret mani viņa ir gatava mainīt attieksmi, bet pret bērnu nekādā gadijumā. Es nesparotu, kapēc tā ir? Saprātīga meitene - nesmēķē, nelieto alkaholu, bet kāpēc tāda reakcija? Viņa visos iespējamos variantos izvairās no jaunākās meitiņas.
Atbildes:
-
2012. gada 5. oktobrī
Labdien!
Acīm redzot ir psiholoģiska problēma pašai vecākajai meitai. Var būt Jūs varat ieteikt viņai griezties pie psihologa vai psihoterapeita, lai palīdzētu viņai pašai labāk sevi saprast. Viņa noteikti arī pārdzīvo pašreizējo situāciju. Varbūt Jūs abas varat aiziet pie psihologa. Protams, ar varu neko nevar uzspiest. Ja Jūs nedzīvojat kopā un nevarat aprunāties, Jūs varat viņai uzrakstīt vēstuli un aprakstīt savas jūtas un emocijas. Uzrakstīt par savu mīlestibu un, ka Jums pietrūkst viņas sabiedrības. Jūs neko nerakstat par Jūsu ģimenes attiecībām kopumā, laikam tur slēpjas un sakņojas tā problāma. Griezsirdība, sajūta, ka viņa nav vajadzīga, ka viņu nemīl... es varu tikai minēt, bet, lai tiešām atrisinātu situāciju, Jums abām jāgriežas pie speciālista.
Ingrīda Cera, Ceras I. prakse psihiatrijā
-
2012. gada 5. oktobrī
Labdien!
Paldies, ka uzticat savas grūtības un raizes. Jūs, kā māte, esat norūpējusie un čenšaties darīt, ko spējat. Tomēr paskatieties uz šo situāciju no mazliet citāda skatu punkta. Varbūt lielās meitas reakcija pret mazuli patiesībā ir reakcija uz kaut ko citu un tagad izpaužas tā teikt "ne pēc adreses". Mazulis šinī gadījumā ir tikai iespēja ļaut izpausties dusmām, kuras kaut kādu iemeslu pēc nav iespējams virzīt "pēc adreses". Un, ja tas tādā veidā nāk uz āru, būs tikai sliktāk, ja Jūs uzstāsiet, ka viņai jāmaina sava attieksme pret māsu. Tad arī attieksme pret Jums mainīsies un jau tā trauslais kontakts Jūsu starpā būs apdraudēts. Atbilde visdrīzāk slēpjas Jūsu attiecībās ar lielo meitu. Starp jums kaut kas ir pārtūcis, sāpējis, pārprasts vai tml. Jūs arī minat, ka nedzīvojat kopā. Ja gribat atgūt savstarpēju uzticēšanos, atlieciet malā pamācības un sašutumu. Uzticieties pati, paskaidrojiet, kā jūtaties. Ir vērts pieņemt meitas šī brīža noteikumus. Neuzspiediet tikšanos Jūsu mājā, bet gan tur, kur viņai labāk. Atrodiet laiku un iespēju tikai priekš viņas. Tas ļaus meitai justies novērtētai.
Tomēr saskatu, ka psihologa konsultācija Jums lieti noderētu.Elīna Jeļena Zariņa , klīniskā psiholoģe, Hipnopsihoterapeite, "Klīnika Dzintari", SIA
-
2012. gada 5. oktobrī
Labdien!
Vispirms apsveicu ar meitiņas piedzimšanu!
Jūs rakstāt, ka - kopš mēģināt ar meitu runāt - meita ir gatava mainīt attieksmi pret Jums. Ar to arī iespējams sākt. To, kādēļ Jūsu meitai tik spēcīga pretreakcija pret māsiņu, var pateikt tikai viņa pati. Centieties pajautāt, sakot, ka gribat vienkārši saprast. Nepārmetiet!
Iepriekš neminējāt, ka vecākā meita un Jūs nedzīvojat kopā. Iespējams Jūsu meita liek Jums justies atstumtai un nesaprastai, jo tieši tā jūtas viņa pati.
Es domāju, ka nevēlēšanās redzēt māsiņu, ir vēlme pēc mammas uzmanības tikai sev. Mēģiniet atrast laiku, lai pabūtu ar meitu divatā. Pajautājiet, vai meita gribētu parunāt ar psihoterapeitu. Iespējams, tas Jums abām palīdzētu saprast vienai otru.
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
-
2012. gada 8. oktobrī
Labdien!
Uz Jūsu jautājumu, kāpēc vecākai meitai ir tāda reakcija uz jaunākās meitas piedzimšanu, man ir grūti atbildēt, neredzot cilvēkus un nezinot ģimenes situāciju un vēsturi. Viens no iemesliem tam var būt greizsirdība par to, ka tagad vecākai meitai tiks pievērsts mazāk uzmanības. Bet tas ir tikai mans minējums, jo iespējami arī dziļāki iemesli notiekošajam. Jebkurā gadījumā pašreizējā situācijā, manuprāt, ir svarīgāk pievērst uzmanību Jūsu attiecībām ar vecāko meitu, saprast, kas notiek tajās (ko Jūs jūtat, no kā baidāties, ko viņa jūt, ko grib un t.t.), un tikai pēc tam var risināt attiecības māsu starpā. Iespējams, kad Jums būs savā starpā labāks kontakts, atklātākas un tuvākas attiecības, tad arī māsu attiecības mainīsies. Protams, izmaiņas attiecībās ir diezgan ilgstošs process, un tāpēc nevar gaidīt tūlītēju rezultātu. Tāpēc iesaku Jums apmeklēt vai nu ģimenes psihoterapiju, vai griezties uz individuālām konsultācijām pie psihologa, lai ar specialista palīdzību, - savādāku situācijas redzējumu, - saprastu, kas ir labākais veids, kā var rīkoties Jūsu situācijā.
Ar cieņu,
Veselības salons 888 klīniskā psiholoģe, Anita Čodere.Anita Čodere, "Veselības salons 888"