Cik sarežģīta ir elektrokardiostimulatora ievietošanas operācija?
Maija 2010. gada 7. oktobrī
Labdien,
manam tēvam konstatēta sirds aritmija. Tāpēc ārsti iesaka ievietot elektrokardiostimulatoru (EKK).
Cik šī operācija ir sarežģīta un vai pēc tās veikšanas var pilnvērtīgi dzīvot tālāk?
Vai uz tādu mākslīgu veidojumu var droši paļauties?
Cik operācija izmaksās?
Atbildes:
-
2012. gada 6. martā
Labdien,
pirmkārt, elektrokardiostimulatoru pieņemts saīsinājums Latvijā ir EKS.
Par operācijas sarežģītību. Operācija nav smaga pacientam un nav sarežģīta pieredzējušam ārstam, kas to dara ikdienā. Operācija tiek veikta lokālajā anestēzijā (tas ir, tikai ar operācijas vietas atsāpinošām injekcijām). Krūšu kurvja priekšējā sienā (parasti kreisajā pusē) izveido ložu t.i. vietu zem ādas vai krūšu muskuļa ievieto EKS.
To savieno ar vienu vai vairākiem elektrodiem, ko pa asinsvadiem aizvada līdz nepieciešamiem sirds dobumiem.
Pacients pēc EKS implantācijas var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Sadzīves elektrotehnika iespaidu uz EKS neatstāj.
Par drošību. EKS ir tehniska iekārta, kas darbojas ar baterijas enerģiju. Vidējais paredzamais EKS baterijas darbības laiks ir 6-10 gadi. Tas atkarīgs no EKS sarežģītības, uzstādītiem strāvas stipruma parametriem un pacienta sirdsdarbības rādītājiem. Komplikāciju risks ir samērā zems.
EKS nodrošina savu pamatfunkciju - sirds stimulāciju gadījumā, kad pati sirds ar to netiek galā, bet tas nenodrošina spontānas ātras sirds aritmijas rašanos un tās pārtraukšanu. Pacientam jāturpina lietot ārsta nozīmētie medikamenti.
Maksa. EKS imlantācija Latvijā tiek veikta Valts apmasātas programmas ietvaros (t. i. par EKS pacientam nav jāmaksā). Pacients, kas stacionēts ar ģimenes ārsta norīkojumu, sedz līdzmaksājumu par ārtēšanos stacionārā un 30 Ls līdzmaksājumu par operāciju.Ieva Stibe, "Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts", SIA