Kādi ir medicīnas māsas pienākumi?
Sanda 2010. gada 23. aprīlī
Labdien,
Man ir jautājums saistībā ar māsas samierināšanos aprūpējamā pacienta nāves gadījumā.
Kas būtu tas, ko māsas drīkst darīt un kas būtu tas, kas viņai ir jādara?
Kādai jābūt viņas attieksmei pret šo gadījumu un kā viņai personīgi to uztvert?
Paldies.
Atbildes:
-
2012. gada 25. aprīlī
Labdien,
Spriežot pēc Jūsu sniegtās informācijas runa ir par pieredzē jaunu medmāsiņu, kura nupat ir saskārusies ar pacienta (iespējams - pirmo reizi) nāvi.
Jebkuram mediķim pacienta zaudēšana ir zināms pārdzīvojums, arī ļoti pieredzējušam. Tomēr līdz ar darba un dzīves pieredzi mēs iemācamies pieņemt savus zaudējumus, pārdzīvojumus, arī kļūdas un saprotam, ka neviens profesionālis, lai cik godprātīgi un centīgi viņš strādātu, nav Dievs.
Mēs nevaram vienmēr izglābt, bet mēs varam mēģināt glābt. Domāju, ka medmāsu apmācībā ietilpst arī psiholoģija, kur tiek runāts par šo tēmu. Ja atbildu konkrēti uz Jūsu jautājumiem, tad nav nekādu pareizo likumu, kā māsai pacienta zaudējums jāpārdzīvo, īpaši pareizi jāuztver. Tas ir katram mums individuāli, kā jebkas dzīvē. Arī pacientu var iemīlēt vairāk nekā pacientu.
Tomēr profesionalitāte nozīmē spēt nepārkāpt robežas, un ja tas ir noticis, - apzināties to, izprast sev cēloņus, rast risinājumus. Ko māsa drīkst vai nedrīkst darīt - to noteikti zina šīs profesijas pārstāvji labāk par mani. Ja runa ir par emocijām - tad laikam ir jārod pret sevi godīgs zelta vidusceļš. Ja Jūs izliksieties, ka tas Jūs neskar, bet pati iekšēji cietīsiet, Jūs atņemsiet sev spēku un zināmu profesionālu sajūtīgumu, kas turpmāk apgrūtinās Jūsu darbu.
Ja Jūs "nomirsiet līdzi pacientam", Jūs nebūsiet vairs pietiekoši "dzīva" pret tiem, kurus ir iespējams izglābt. Tāpēc sargājiet sevi, esat patiesa, esat uzmanīga pret savām robežām, ja nepieciešams meklējiet atbalstu.
Un ļaujiet dzīvei un pieredzei sniegt pārliecību, ka esat profesionāls mediķis.Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA