medicine.lv skaitļos

Lietotāji online462
Aktīvie uzņēmumi12801
Nozares raksti1635
Ekspertu atbildes21477
Kāds cēlonis ir sviedriem?

Kāds cēlonis ir sviedriem?

Marika Liepina 2007. gada 9. oktobrī

Sveikai!
Griežos pie jums ar lielu lūgumu palīdzēt. Man pēdējos 2 gadus pastiprinās svīšana. Svīstu ne tikai, kad man ir karsti, bet arī, kad salstu. Paduses man vienmēr ir slapjas. Esmu izmēģinājusies visus iespējamos pretsviedru līdzekļus, nekas nepalīdz! Kāds cēlonis ir sviedriem? Ko jūs iesakāt?

Atbildes:

  • 2012. gada 30. martā
    Labdien!

    Cilvēks svīst pastiprināti, ja viņam ir daudz, tuvu ādai izvietoti sviedru dziedzeri, vai arī nervu sistēmas disfunkcija. Pastiprināta svīšana novērojama arī pubertātes un menopauzes laikā, tā var būt saistīta ar cukura diabētu, tuberkulozi, nervu, infekcijas vai onkoloģiskām slimībām. Ieteicams apmeklēt ģimenes ārstu vai endokrinologu un veikt atbilstošas analīzes. Dermatologi iesaka divreiz dienā apmazgāties ar bērnu vai dermatoloģiski pārbaudītām ziepēm, kuras var iegādāties aptiekās, piemēram, “Sebamed”, “Johnson & Johnson“, ”Bubchen”. Pret svīšanu palīdz dezodoranti un antiperspiranti. Dezodorants iznīcina sviedros esošos mikroorganismus vai arī kavē to vairošanos, novēršot nepatīkamo aromātu, bet antiperspirants mehāniski bloķē sviedru dziedzeru izvadkanālus, samazinot sviedru izdali pat līdz 40%. Tomēr antiperspirantus nav ieteicams lietot katru dienu, jo, neizdaloties sviedriem, tiek izjaukts normālais ādas fizioloģiskais stāvoklis un var veidoties iekaisums. Ja cilvēks iet dušā tikai reizi dienā, vajadzētu izsargāties no antiperspirantu lietošanas biežāk nekā trīs reizes nedēļā. Dezodorantu tāpat kā zobu pastu ieteicams mainīt, lai dažādotu ādas pH līmeni. Pretsviedru līdzekļi ir jālieto uz tīras ādas. Tā kā pēc padušu skūšanas rodas mikrotraumas, āda pirms dezodoranta vai antiperspiranta lietošanas ir jādezinficē ar kliņģerīšu tinktūru. Savukārt pēc vaksācijas vismaz pāris dienas iesaka lietot “Bepanthen” vai “Linola” krēmu, lai nomierinātu ādu. Lai mazinātu svīšanu, ieteicams valkāt brīvu, dabiska materiāla apģērbu un likvidēt apmatojumu padusēs, kas ir ideāla vide baktērijām. Ja pastiprināta svīšana ir saistīta ar veģetatīvās nervu sistēmas disfunkciju, to stabilizē atpūta, regulāra fiziska aktivitāte, svaigs gaiss, ūdensprocedūras - kontrastduša, cirkulārā duša, peldēšana , uzlabojot zemādas asinsvadu tonusu. Pēdējo gadu pieredze ārstu praksē rāda, ka botulīna toksīna injekcijas ir visefektīvākā metode, kas palīdz cīnīties pret padušu svīšanu. Tā kā tās pielietojumam nepieciešama korekta izpilde, injekcijas veic speciālās augsti kvalificētās medicīnas klīnikās dermatologs, ādā injicējot speciālu medikamentu- botulīntoksīnu, kas bloķē sviedru dziedzeru darbību. Efekts parādās 4.- 6. dienā pēc injekcijas un saglabājas 6 - 9 mēnešus. Efekta noturīguma panākšanai injekcijas vēlams atkārtot vienu līdz divas reizes gadā. Šī sviedru dziedzeru bloķēšana noteiktās ķermeņa vietās nav kaitīga, jo organisms sviedrus no organisma izdala citur. Šo metodi neiesaka grūtniecības un zīdīšanas periodā, atsevišķu nervu- muskuļu slimību gadījumos, ja ir alerģija pret kādu no injicējamā preparāta sastāvdaļām vai iekaisums ādā. Pārmērīgas svīšanas mazināšanai pieejamas „pretsviedru” tabletes- neirotropas vielas, taču tās nav pārāk efektīvas, toties blaknes parasti ir visai nepatīkamas, piemēram, sausums mutē, acu sūrstēšana. Tās iesaka retos gadījumos. "Veselības centra 4" dermatoloģe Linda Kapteine

    Dermatoloģe, Linda Kapteine

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.