Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību
Kariesa profilakse un zobu saglabāšanas metodes no bērnības – mūsdienās šī ir aktuāla tēma, kas ir cieši saistīta ar cilvēka veselību, jo nav noslēpums, ka veseli zobi ir neatņemama visa cilvēka ķermeņa veselības sastāvdaļa.
Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe.
Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?
Pirms 49 gadiem Dr.h.c. A. Knappwost (Hamburgas un Tībingenes universitāte) dibināja uzņēmumu Humanchemie GmbH. Lielākā daļa no produktiem ir prof. Dr.h.c. A. Knappwost oriģinālās izstrādnes. Pateicoties viņa pētījumiem un izstrādnēm, uzņēmumam ir būtiskas zināšanas zobārstniecībā par vara jonu robežkoncentrācijas īpašībām. Jau no paša sākuma šie pārliecinošie vara jonu terapeitiskie efekti tika sistemātiski izmantoti kompānijas ražotajos preparātos. Produktu klāsts un uzņēmums laika gaitā ir audzis, un zobu saglabāšana joprojām ir galvenais mērķis. Kompānijas Humanchemie devīze: "Viss, kas nepieciešams zobu saglabāšanai!"
Kopējā situācija ar kariesu un periodontītu Eiropā uzlabojas gadu no gada, tomēr progresējošs periodontīts joprojām novērojams aptuveni 20% pieaugušo un vairāk nekā 30% procentiem senioru. (1a, 1b) Smaga periodontīta izplatība pieaug līdz ar vecumu. Straujš pieaugums vērojams vecumā no 30 līdz 40 gadiem, un maksimums ir 38 gadi, pēc šī vecuma pieaugums kļūst stabils. Šis modelis atkārtojas arī visā pasaulē laikā no 1990. līdz 2010. gadam. (1c)
Pasaulē kopumā periodontīta izplatība strauji pieaug. Šis pieaugums ir atšķirīgs reģionālā līmenī, Eiropā kopumā situācija ir labāka, bet te jau ir salīdzinoši augsts līmenis, un tāpēc pat ļoti neliels turpmāks pieaugums pēdējo trīs gadu desmitu laikā ir satraucošs. (2)
Citi riski, kas saistīti ar periodonta patogēniem mikroorganismiem, piemēram, diabētu un sirds slimībām, ir labi zināmi. Tāpēc Tiefenfluorid Balance tika izstrādāts, lai papildus kariesa profilaksei ārstētu vai atbalstītu agrīna gingivīta vai periodontīta ārstēšanu. Tas nozīmē, ka pacients bez papildu piepūles saņem pievienoto vērtību.
2 soļi, lai novērstu zobu bojāšanos un periodontītu
- Pirmais uzklājamais Tiefenfluoride Balance šķīdums satur kompleksi saistītus fluorīdus un iekļūst dziļi emaljā. Otrais uzklājamais šķīdums tiek uzklāts nekavējoties pēc pirmā un izraisa nogulsnēšanās reakciju, kuras laikā izveidojas mikroskopiski kalcija fluorīda kristāli, arī visdziļākajos zobu emaljas slāņos. Tie ir aizsargāti pret noberšanos tīrot un ēdot, un tie nodrošina optimālu vidi spēcīgai remineralizācijai. Tas nozīmē, ka zobu emalja ir optimāli aizsargāta pret zobu bojāšanos. Jutība tiek veiksmīgi ārstēta, un tā saucamie baltie plankumi (kas rodas demineralizācijas rezultātā) ilgtermiņā samazinās vai izzūd.
Att. 1: Ļoti mazi fluora kalcija kristāli veidojas arī dziļi zobu emaljā.
- Otrais solis – intensīva iedarbība starp abiem šķīdumiem izraisa arī būtisku pH līmeņa palielināšanos un tādā veidā rada baktērijām nelabvēlīgu vidi. Turklāt vara joni, ko satur šķīdums, veicina gingevīta un agrīna paradontīta ārstēšanu.
Jau zināmais cita Humanchemie GmbH produkta Cupral® iedarbības veids izraisa baktēriju šūnu līzi un augstās sārmainības dēļ bioplēves būtisku izšķīšanu. (3) Cupral® sastāv no stipri sārmainas kalcija hidroksīda bāzes, kas satur arī leģējošos vara sāļus un tiek izmantots, piemēram, B. periodontīta ārstēšanā.
Dezinfekcijas spēja, pat ļoti atšķaidītam, ir salīdzināma ar CHX.
Att. 2: Membrānas bojāto (mirušo) šūnu procentuālais daudzums kopējā bioplēves tilpumā pēc apstrādes ar pēcpieskāriena šķīduma līdzsvara 1:30 atšķaidījumu, salīdzinot ar CHX. Kontroles grupa ir bez ārstēšanas.
Cupral® samazinošā iedarbība uz mikrobu aplikumu tika apstiprināta arī in vitro pētījumā ar skaidriem izlīdzinātājiem. (4) Bioplēves trīsdimensiju struktūras tika nopietni ietekmētas, un pēc apstrādes baktēriju vairošanās vairs netika konstatēta.
Vienkārša uzklāšana
Zobārstniecības praksē Tiefenfluorid Balance ir ātri un vienkārši lietojams. Tiešā apstrāde bez iedarbības laika, starpposma skalošana un žāvēšana noved pie ļoti maza kalcija fluorīda kristālu zuduma pat zobu emaljas dziļumos. Tā kā gan pirmais, gan otrais Tiefenfluorid Balance lietošanas šķīdums nesatur šķīdinātājus un darbojas uz ūdens bāzes, ir nepieciešama relatīva žāvēšana, piemēram, pietiek ar kokvilnas tamponu izmantošanu. Pēc tam abus šķīdumus uzklāj uzreiz vienu pēc otra, izmantojot vates tamponu vai otu, atkarībā no jūsu personīgajām vēlmēm. Ekspozīcijas laiks nav nepieciešams. Ja pacientam, piemēram, medikamentu dēļ, ir ļoti vāja siekalu plūsma, iespējams, ka šķīdums nav jāžāvē, izmantojot vates tamponus.
Atkarībā no pacienta un ārstēšanas apjoma var būt lietderīgi ārstēt augšējo un apakšējo žokli pa sekcijām vai kvadrantos. Pēc tam pacients var izskalot muti un nekavējoties atkal ēst un dzert. Tāpēc šī procedūra ir piemērota arī pacientiem, kurus var nomākt sarežģītāka vai ilgāka ārstēšana. Lai nodrošinātu drošu ieviešanu, ir jānodrošina, lai ārstēšanas laikā netiktu norīts liels līdzekļa daudzums. Protams, Tiefenfluorid vai Tiefenfluorid Balance var izmantot profilaksei pēc brekešu uzstādīšanas.
Att. 3: Tiefenfluorīd balance uzklāšanai nepieciešamais.
Fluorīda kristālu nogulsnējumi nav saskatāmi ar cilvēka aci. Arī krāsas maiņa nenotiek, tāpēc Tiefenfluorid Balance – tāpat kā visus Tiefenfluorid saimes produktus – var lietot bez problēmām arī pēc balināšanas. Kristāli atrodas dziļi emaljā, tāpēc košļāšanas vai tīrīšanas rezultātā tie netiek mehāniski nobersti no virsmas. Tādējādi tiek novērsta emaljas demineralizācija (iznīcināšana ar skābēm), un remineralizācijas ātrums palielinās 100 reizes ilgā laika periodā (≈ 1 gads).
Parasti Tiefenfluorid vai Tiefenfluorid Balance ir jālieto 1 reizi gadā pieaugušajiem un divas reizes gadā bērniem.
Secinājumi
Dziļā fluorēšana var tikt veikta ātri un viegli. Tā kā ārstēšana ar Tiefenfluorid rada ievērojami augstāku fluora koncentrāciju visa gada laikā, īpaši emaljas dziļākajos slāņos, pacients iegūst ilgāku un spēcīgāku remineralizāciju nekā ar parastajiem fluorīdiem. Tas padara Tiefenfluoride lietošanu ievērojami efektīvāku salīdzinājumā ar silantiem un lakām, kas pārklāj zobu ārpusi un kuras var noņemt mehāniski, kā rezultātā pirmajos trīs mēnešos tiek zaudēta fluora koncentrācija. To apstiprināja arī Freiburgas universitātes salīdzinošais pētījums. (5)
Att. 4: Tika konstatēta ievērojami augstāka fluora koncentrācija, īpaši emaljas dziļākajos slāņos.
Lielais hidroksiljonu un vara jonu daudzums otrajā lietošanas šķīdumā papildus atbalsta agrīna periodontīta vai gingivīta ārstēšanu. Tas nozīmē, ka tiek saņemta maksimāla profilakse tikai vienā ārstēšanā.
- "Tiefenfluorid" ar spēcīgu baktericīdu aktivitāti palīdz nomākt mikrobu bioplēves veidošanos uz zobu virsmas un aizsargā dentīnu un zobu pulpu, ja mikrobi iekļūst caur emaljas dziļajām porām.
- "Tiefenfluorid" tiek veiksmīgi izmantots zobu kakliņu jutīguma mazināšanai, kas ļauj netraucēti izbaudīt vasarā zemeņu, ziemā apelsīnu un mandarīnu sezonu.
- "Tiefenfluorid" noņem zobu virsmas defektus. Jo īpaši tas attiecas uz tā sauktajiem baltajiem plankumiem uz emaljas.
- "Tiefenfluorid" aizsargā zobus zem breketēm, kur nav iespējams uzturēt normālu higiēnu.
Emaljas apstrāde ar "Tiefenfluorid" aizsargās jūsu bērnu zobus no priekšlaicīgas bojašanās, un ikgadējā procedūras atkārtošana saglabās zobu veselību daudzus gadus. Ja jūsu bērns nēsā breketes, jūs ievērojami samazināsit zobu virsmas bojājumu risku, ja bērnam divas reizes gadā tiks veikta dziļās fluorēšanas procedūra.
"Tiefenfluorid", neskatoties uz augsto fluora koncentrāciju, ir absolūti drošs, jo fluors ir atrodams grūti šķīstošos sāļos emaljas iekšienē un nevar iekļūt cilvēka kuņģa-zarnu traktā (atšķirībā no hermētiķiem un fluorīda lakām, kas atrodas uz emaljas virsmas un var būt mehāniski noberstas).
"Tiefenfluorid Balance" ir zobu vitamīns un lieliska, ļoti efektīva kariesa un periodontīta profilakse!
Raksta autore – Dr. Constanze Knappwost-Gieseke, uzņēmuma Humanchemie GmbH rīkotājdirektore
SIA GoldBerg&Co
M. tel. +371 29616870; +371 26425241
info@goldberg.lv
www.goldberg.lv
https://www.facebook.com/Humanchemie/
Avots:
1. a) International Dental Journal, Volume 51, Supplement 6, December 2001, Pages 392-398, Elmar, Reich, Trends in caries and periodontal health epidemiology in Europe
b) Journal of Dental Research, Volume 93 Issue 11, November 2014, pp. 1045–1053
Global Burden of Severe Periodontitis in 1990-2010: A Systematic Review and Meta-regression
N.J. Kassebaum, E. Bernabé, M. Dahiya, B. Bhandari, C.J.L. Murray, W. Marcenes
c) J Clin Periodontol, 2017 Mar:44 Suppl 18: S94-S105. Global epidemiology of dental caries and severe periodontitis - a comprehensive review, Jo E Frencken,Praveen Sharma,Laura Stenhouse,David Green,Dominic Laverty, Thomas Dietrich
2. Journal of Public Health and Emergency, 2020;4:10, Periodontal disease: the portrait of an epidemic, Riccardo Nocini1, Giuseppe Lippi2, Camilla Mattiuzzi
3. Europ. Endod Journ 2020, 1:40-5, Antibacterial Effect of Cupral on Oral Biofilms – An In- Vitro-Study; N F von Maltzahn, N S Stumpp, M Stiesch
4. Eur J Dent 2019; 13:478-484, Efficacy of a copper-calcium-hydroxide solution in reducing microbial plaque on orthodontic clear aligners: a cae report¸A Meto, B Colombari, A Castagnoli, M Sarti, L Denti, E Blasi
5. M. J. Altenburger, Caries Res 2013, 47,433-531