VM valsts sekretāram pārmet nesagatavošanos Saeimas sēdei
Foto: LETA
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien pārmetumus no deputātiem izpelnījās Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš, jo, pēc deputātu domām, viņš nebija sagatavojies sēdei, kurā skatīja jautājumu par faktisko situāciju pēc Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) reorganizācijas.
LIC pārstāve Ilze Bērziņa sēdes laikā norādīja, ka centra likvidācija nav devusi finanšu līdzekļu ekonomiju un ir apgrūtinājusi LIC piekritīgo funkciju pildīšanu. Papildus viņa stāstīja, ka likvidācijas rezultātā LIC darbinieki atrodas psihoemocionālā stresā un situācija kļūstot arvien sliktāka.
LIC darbinieki rakstīja kolektīvas vēstules, viena no tām par centra problēmām reorganizācijas rezultātā tika rakstīta valsts augstākajām amatpersonām, tostarp Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, valsts kontrolierei Elitai Krūmiņai un citām amatpersonām.
Ozoliņa norādīja, ka ir pasliktinājusies pakalpojumu pieejamība, tāpat arī ir palielinājušās pacientu iemaksas par ārstēšanos stacionārā. "Veselības ministre Ingrīda Circene (V), runājot par LIC likvidāciju, mūs informēja, ka uz slikto pusi jau nekas nemainīsies," izteicās Ozoliņa.
Tāpat LIC pārstāve norādīja, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai (RAKUS), kuras sastāvā ir centrs, ir smagnēja administratīvā vadība, kas nav piemērota ātrai reaģēšanai infekcijas slimību gadījumā. LIC arī esot grūtības uzturēt savu kompetenci 2011.gada līmenī.
LIC kolektīvs lūdz komisiju atbalstīt viņu centienus panākt LIC likvidācijas lēmuma atcelšanu, atjaunojot LIC kā valsts iestādi, kas veiks visas iespējamās funkcijas infektoloģijas nozarē. LIC pārstāvji komisijas sēdē izteicās, ka labumus šo divu gadu laikā nav izjutuši, bet saskata problēmas, daudziem procesiem paliekot lēnākiem.
Diskusijas sēdē notika arī par laboratorijām, sevišķi par Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas likteni, LIC pārstāvei norādot, ka ir būtiski, lai LIC būtu infekcijas slimību diagnostikas augsti kvalificēta laboratorija, pie tam laboratorija pašreiz apkalpo visas valsts ārstniecības iestādes.
"Veselības politika pēdējos 15 gadus ir vērsta uz daudzprofilu slimnīcu nostiprināšanu un veidošanu, līdz ar to LIC iekļaušanās daudzprofila slimnīcā ir loģisks politikas turpinājums," izteicās Muciņš. Runājot par reorganizācijas rezultātiem, viņš atzina, ka pastāv zināmas grūtības, kas saistītas arī ar kopējo veselības finansēšanu valstī. "VM kopā ar LIC darbiniekiem ir gatava šos jautājumus risināt," pauda Muciņš.
Izsakoties par laboratoriju, Muciņš sacīja, ka tā nepazudīs. "RAKUS ir sešas laboratorijas, un slimnīca ir uzsākusi izpētīt, kā laboratorijas spēkus var izmantot efektīvāk ar mērķi ietaupīt līdzekļus," minēja Muciņš.
Ministrijas valsts sekretārs, jautāts par finanšu ieguvumiem šo divu gadu laikā, norādīja, ka viņš kopumā par "naudas lietām" nevar runāt, bet minēja, ka RAKUS pēc provizoriskajiem rādītājiem pērn ir samazinājis savus zaudējumus.
Andrejs Klementjevs (SC) emocionāli lūdza Muciņu konkrēti pastāstīt par situāciju ciparos un skaitļos un kas reāli palika labāk pēc reorganizācijas, nevis runāt kā "politoloģijas kursā". Arī Arvils Ašaradens (V) norādīja, ka gribētu dzirdēt skaidru ministrijas prezentāciju no VM par rīcības plānu un to, kas jau ir izdarīts.
Arī Andris Bērziņš (ZZS) uzsvēra, ka ir vajadzīgs, lai VM sagatavo finansiālos rādītājus un ziņas par ieguvumiem pacientiem. "Reorganizācijas rezultāts nevar būt sliktāks vai tāds pats, kāds bija, jo tad nav jēgas tērēt finanšu un cilvēkresursus," sacīja deputāts, piebilstot, ka viņu arī interesētu jautājums, kas būtu noticis, ja reorganizācijas nebūtu.
Bērziņš arīdzan Muciņam norādīja, ka viņš nebija sagatavojies šodienas sēdei.
Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) sacīja, ka veselības ministrei tiks nosūtīta vēstule ar konkrētiem jautājumiem, sarunu turpinot citā komisijas sēdē.