VM sociālo partneru piedāvājumu veselības finansēšanai uzskata par vērtējamu, bet atbalstu nesola
Sociālie partneri piedāvā alternatīvu modeli valdības plānotajām izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodoklī (IIN). Alternatīvajā variantā tiek piedāvāts 6 procentpunktu samazinājums, kas rastos, valdības piedāvājumam samazināt IIN par vienu procentpunktu pieskaitot piecus procentpunktus, kas būtu pamatbudžetam piekrītošā IIN daļa, ko fiskālās neitralitātes nodrošināšanai aizvietotu ar "veselības iemaksu". Šī iemaksa būtu fiksēta, un, lai nodrošinātu neitralitāti budžetam, tai būtu jābūt 17 lati ikvienam strādājošajam.
VM Komunikācijas nodaļas speciālists Oskars Šneiders aģentūrai LETA sacīja, ka ministrija "neizslēdz iespēju" noteikt šādu 17 latu "veselības iemaksu" strādājošajiem. "Sociālo partneru piedāvājums ir vērtējams, tomēr vienlaikus jānorāda, ka gala lēmumu par nodokļu sistēmas, tostarp veselības aprūpes finansēšanas modeļa, maiņu lems Ministru kabinets," sacīja Šneiders.
Pašlaik VM vairāk pozitīvā saskata savā piedāvājumā iezīmēt "veselības nodokli" 5% apmērā no patlaban maksājamā IIN. Tas atstāšot pozitīvu efektu ne tikai uz veselības sistēmu, bet sabiedrību kopumā.
Personificētas obligātās iemaksas noteikšana ir vajadzīga, lai veidotu stabilu veselības apdrošināšanas sistēmu, sacīja Šneiders. Ar savu piedāvājumu VM vēlas nodrošināt tiešu personas līdzdalību veselības aprūpes finansēšanā un personificētu pakalpojumu saņemšanā.
"Veselības nodokļa" izveide palielinās ieņēmumus veselības nozarei, mazinās ēnu ekonomikas īpatsvaru, mazinās nelegālo maksājumu īpatsvaru ārstniecības personām, kā arī palielinās veselības budžeta prognozējamību, VM pozīciju klāstīja Šneiders. Savukārt, pieaugot veselības nozares finansējuma apjomam, palielināsies arī veselības pakalpojumu pieejamība un uzlabosies kvalitāte. Tas ļaus risināt būtiskākās problēmas veselības aprūpē - rindu jautājumu, mazināt pacientu līdzmaksājumus, pilnveidot kompensējamo zāļu sistēmu un risināt ārstniecības personu darba samaksas jautājumus.
LETA jau ziņoja, ka VM ir sagatavojusi koncepcijas projektu par veselības aprūpes pakalpojumu sasaisti ar nodokļu maksājumiem.
Iepriekš veselības ministre Ingrīda Circene (V) aģentūrai LETA sacīja, ka jaunā sistēma varētu tikt ieviesta no 2013.gada, ja viss noritēs, kā plānots, savukārt, ja tas neizdosies, reforma, visticamāk, tiks atlikta par vienu gadu, proti, veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana ar nodokļiem tiks sasaistīta no 2014.gada.
VM plāno noteikt, ka neatliekamo palīdzību saņems visi iedzīvotāji, savukārt plānveida pakalpojumus - tie, kas maksā nodokļus, kā arī attaisnotie nemaksātāji, piemēram, bērni, pensionāri, bezdarbnieki un citas iedzīvotāju grupas, par kurām vēl iespējams diskutēt. Plānots, ka daļa no nomaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa varētu tikt novirzīta tieši veselības aprūpei.
Iepriekš Circene kā ieguvumus no jaunās sistēmas norādīja iespēju samazināt rindas uz plānveida pakalpojumiem, piedāvāt vairāk plānveida operāciju, kompensējamo medikamentu, iespējams, arī samazināt pacientu līdzmaksājumus.
Darbs pie reformas, lai nodokļu maksāšanu sasaistītu ar plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, ir arī viena no 2012.gada prioritātēm veselības nozarē.
Rīga, 22.maijs, LETA.
Foto: Stock.XCHNG