VM lūgs NMPD sniegt skaidrojumu par Šica iesniegumā minēto informāciju
Veselības ministrija (VM) ir saņēmusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktora vietnieka katastrofu medicīnas jautājumos Mārtiņa Šica, kuru dienesta vadība grib atlaist no amata, iesniegumu, kurā tiek vērsta uzmanība uz iespējamu līdzekļu izšķērdēšanu.
Kā aģentūru LETA informēja ministrijā, šajā saistībā LM lūgs NMPD sniegt skaidrojumu par iesniegumā minēto informāciju.
Jau ziņots, ka Šics vērsās Valsts policijā (VP), aicinot izmeklēt iespējamo valsts līdzekļu izšķērdēšanu. Viņš pastāstīja, ka līdzekļu izšķērdēšana saistīta ar NMPD rīcību, pārņemot Katastrofu medicīnas centra īpašumā esošās ievērojamās materiālās vērtības.
Iesniegums adresēts Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšniekam Gatim Gudermanim.
Kā aģentūra LETA noskaidroja VP, Šica iesniegums ir saņemts un tiek izskatīts.
Šics neizslēdz, ka patiesais iemesls viņa atlaišanai varētu būt nevis audita rezultāti vai Zolitūdē bojāgājušo datu nosūtīšana, bet gan viņa rīcībā esošā informācija, kas varētu radīt nopietnas bažas par NMPD vadības godprātīgu un profesionālu darbību.
Šāda informācija varētu būt nepatīkama vairākām amatpersonām, ja nāktos izvērtēt to rīcību un pieņemtos lēmumus, norādījis Šics.
Iesniegumā norādīts, ka Šics dienesta izmeklēšanas laikā ir analizējis un domājis par jautājumiem, kuru pārzināšana, iespējams, ir īstie viņa atstādināšanas iemesli. Iesniegumā minēts, ka NMPD esot izšķērdīgi saimniekojis, piemēram, nepamatoti norakstot materiālās vērtības, kuru vietā nevajadzīgi esot iegādātas jaunas. Kā minēts iesniegumā, no NMP dienesta pārņemtās telefonu centrāles un aprīkojums, ierakstu iekārtas, telefona aparāti, tostarp jaunā aparatūra un komunikācijas konsoles, "tika demontēti un aizvesti nezināmā virzienā".
NMPD iesniegumu policijā uzskata par daļu no Šica priekšvēlēšanu kampaņas, gatavojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, aģentūrai LETA iepriekš skaidroja dienesta pārstāve Ilze Bukša. Šica izteikumi apliecinot viņa nekompetenci, "kaut arī viņš četrus gadus ir bijis tik augstā amatā".
Kā skaidroja Bukša, aprīkojums, par kuru iesniegumā runā Šics, dienestā lietots desmit gadus. Tas, pēc viņas teiktā, bijis nolietots gan morāli, gan fiziski. Arī tā finansiālā vērtība bijusi nulle. Bukša atzīmēja, ka, ieviešot vienoto operatīvo tālruni 113, tas prasīja citu aprīkojuma funkcionalitāti un specifiku. Viņa uzsvēra, ka būtiski atšķiras tehniskās vajadzības, lai nodrošinātu jaunā zvanu centra darbību.
Bukša pauda, ka jaunais aprīkojums ieviests ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu, kuru uzraudzījusi gan Veselības ministrija (VM), gan citas augstākās institūcijas. Kā sacīja Buka, no Šica iesnieguma izriet, ka NMPD rīcība varētu radīt draudus valsts drošībai. Šiem pārmetumiem neesot pamata, jo iestādi uzrauga gan Drošības policija, gan Satversmes aizsardzības birojs. Savukārt NMPD finanses uzrauga Valsts kontrole, kura veic revīzijas. Bukša uzsvēra, ka NMPD atrodas VM pakļautībā, tāpēc nebūtu pamata runāt par to, ka iestāde netiek pietiekoši uzraudzīta.
Jau ziņots, ka NMPD pēc dienesta pārbaudes noslēgšanas pieņēma lēmumu par Šica atbrīvošanu no amata. Tam savukārt nepiekrīt Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodbiedrība, ar kuru šis lēmums jāsaskaņo.