VM: Iekļaujot kompensējamo medikamentu sistēmā patentbrīvas zāles, samazinās pacientu līdzmaksājumi
Pērn, iekļaujot kompensējamo medikamentu sistēmā lētākas patentbrīvas zāles, samazinot jau iekļautu zāļu cenas, veicot kompensējamo zāļu cenu salīdzināšanu ar cenām citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, tika panākts pacientu līdzmaksājuma samazinājums 50% vai 75% apmērā kompensējamiem medikamentiem, teikts Veselības ministrijas (VM) informatīvajā ziņojumā, ar kuru šodien tika iepazīstināta valdība.
Tomēr VM speciālisti norāda, ka saglabājas tendence palielināties tai pacientu līdzmaksājuma daļai, ko pacienti samaksā, iegādājoties dārgākās zāles, kam pērn tika izlietoti 9 miljoni latu.
Lai veicinātu kompensējamo medikamentu cenu un arī turpmāko pacientu līdzmaksājumu samazinājumu, šogad oktobrī ir pieņemti grozījumi noteikumos, ar kuriem cita starpā noteikts, ka "references cena var būt tikai vienām references grupā iekļautajām zālēm vai medicīniskajai ierīcei". Ja Nacionālais veselības dienests, apkopojot informāciju par jauno piedāvāto cenu, konstatē, ka vairāku iesniedzēju piedāvātā zemākā attiecīgās references grupas cena ir vienāda, tiek piedāvāts atkārtoti samazināt piedāvāto cenu.
VM speciālisti norāda, ka esošā noteikumu redakcija neparedz gadījumus cenas noteikšanai, ja iesniedzēji, pamatojoties uz Nacionālajā veselības dienesta piedāvājumu, nepiekrīt samazināt zāļu vai medicīnisko ierīču cenas. Līdz ar to Veselības ministrija vēlreiz vērtēs situāciju pēc Nacionālā veselības dienesta pilnībā apkopotajiem datiem par iesniegumiem kompensācijas bāzes cenas samazināšanai, kā arī par nepieciešamību veikt papildu grozījumus normatīvajos aktos.
VM speciālisti uzsver, ka ģenēriskās (patentbrīvās) zāles ir oriģinālo zāļu ekvivalenti, kas var parādīties tirgū, tiklīdz beidzies patents oriģinālajiem preparātiem. Šo zāļu sastāvā ir tā pati aktīvā viela, kas ir oriģinālajos preparātos, tāpēc to terapeitiskā efektivitāte ir līdzvērtīga oriģinālajām zālēm. Ģenēriskās zāles atbilst tādām pašām kvalitātes, drošības un efektivitātes prasībām kā oriģinālās zāles. Tajā pašā laikā ģenērisko zāļu cena ir par 20% līdz 90% zemāka par oriģinālo zāļu cenu, jo to ražotājiem nav nepieciešams tērēt naudu atkārtotu klīnisko pētījumu veikšanai to pašu aktīvo vielu saturošu zāļu drošuma un efektivitātes pierādīšanai.
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas valdes priekšsēdētāja Laima Rutka šodien valdības sēdē izteica šaubas par procedūru, kā izvēlēties zāles, ja ir vienāda cena. Viņa arī pauda pārliecību, ka vienīgais medikaments ar zemāko cenu neveicina konkurenci tirgū, lai samazinātos cena. Tomēr valdība nolēma, ka pēc pusgada Veselības ministrijai būs jāsagatavo ziņojums, kā sistēma darbojas un kādas ir cenas.
Kā ziņots, no nākamā gada 1.janvāra, izrakstot kompensējamos medikamentus, ārstam receptē būs jānorāda starptautiskais nepatentētais zāļu nosaukums, un aptiekā būs pienākums izsniegt lētākos attiecīgās zāļu grupas medikamentus vai medicīnas ierīces. Ja pacients vēlēsies saņemt dārgākas zāles, viņam būs pilnībā tās jāapmaksā. Izmaiņas attieksies uz pacientiem, kas saņems kompensējamās zāles konkrētas diagnozes ārstēšanai pirmo reizi. Uz pacientiem, kuri kompensējamās zāles jau saņem, šīs izmaiņas neattieksies.
Rīga, 6.dec., LETA.