Veselības ministre izvairīga atbildēs uz ģimenes ārstu pārmetumiem
Circene vien apliecināja, ka ģimenes ārsta prakses budžeta lielāko daļu veidojošais finansējums samazināts netiks.
Viņa paskaidroja, ka šī lielākā daļa ir tā sauktā kapitācijas nauda, kā arī dažādas papildu piemaksas, tostarp piemaksa par kvalitāti, par veiktajām manipulācijām, fiksētais maksājums prakses uzturēšanai, pacienta iemaksas kompensācija reģistrētiem pacientiem un samaksa par īslaicīgo pacientu un nereģistrēto pacientu aprūpi, kā arī piemaksas par māsām un ārsta palīgiem, savukārt mazapdzīvotās vietās arī piemaksas par iedzīvotāju blīvumu un attālumu līdz tuvākajai slimnīcai.
Vienlaikus veselības ministres preses sekretāre Aija Bukova-Žideļūna aicināja izmantot šo laiku, kad jaunie kritēriji vēl atrodas saskaņošanas stadijā, lai diskutētu par tiem un nonāktu pie visām pusēm labākā risinājuma.
LETA jau ziņoja, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) apsver iespēju pieprasīt Circenes demisiju, tā izrādot neapmierinātību ne tikai pret jaunizstrādātajiem ģimenes ārstu kvalitātes kritērijiem, bet arī pievēršot sabiedrības, premjera un valsts uzmanību tam, ka ģimenes ārstu darbs netiek pienācīgi novērtēts.
Asociācijas prezidents Pauls Princis aģentūrai LETA stāstīja, ka ģimenes ārsta pamatmaksājums jeb kapitācijas nauda pēdējos trīs gados ir samazināta par 10% - patlaban 6,55% no ārstniecības budžeta tiek maksāti ģimenes ārstam kapitācijas naudā.
Arī jauno ģimenes ārstu kvalitātes kritēriju izpildi paredzēts sasaistīt ar ģimenes ārsta kapitācijas naudu.
Princis uzskata, ka jaunie kritēriji pamatā nav slikti, tomēr, viņaprāt, nav taisnīgi likt klāt šo kvalitāti, neparedzot tam papildu finansējumu. Savukārt visnetaisnīgāk ir noteikt šos kritērijus kā obligātus visiem.
Pēc LĢĀA aprēķiniem, 2011.gadā valsts tērēja vidēji 6,33 latus par vienu pacientu ģimenes ārstam gadā. Šajā finansējumā iekļautas māsu algas, reģistratoru algas, nodokļi un citi izdevumi par praksi. Turklāt neatkarīgi no tā, cik reižu pacients atnāk pie ģimenes ārsta, šī summa nemainās. Princis skaidroja, ka šādi ārstam par darbu paliek 30 līdz 40 santīmi vidēji. "Valsts jau nopērk pakalpojumu par neticami lētu cenu un tagad saka, ka mums jāizveido Eiropas līmeņa aprūpe, izmantojot esošos līdzekļus," neizpratnē bija Princis.
Tālāko rīcību, kā arī demisijas pieprasījumu LĢĀA plāno vērtēt asociācijas biedru pilnsapulcē 30.novembrī.
Rīga, 23.nov., LETA.
Ingrīda Circene/ Foto: LETA