Vērtīgā folskābe
Konsultē EVA BARKĀNE, Medicīnas sabiedrības ARS ginekoloģe un endokrinoloģe.
Folskābei ir būtiska nozīme gaidāmā mazuļa galvas un mugurkaula smadzeņu izveidē.
Kāpēc folskābe ir tik svarīga?
Folskābe pieder pie B grupas vitamīniem, tā nepieciešama sarkano asins ķermenīšu veidošanai, kā arī palīdz normāli attīstīties bērniņa galvas un mugurkaula smadzenēm. Zinātnieki pierādījuši, ka folskābes deficīts ir viens no cēloņiem, kādēļ mazulītis var nākt pasaulē ar iedzimtiem muguras smadzeņu defektiem.
Grūtniecības sākumā mazulim vēl nav attīstījušies skriemeļi, mugurkauls ir mīksts. Ja trūkst folskābes, ir traucēta muguras skriemeļu attīstība - jostas krustu daļā var palikt tāds kā caurumiņš jeb veidoties muguras smadzeņu trūce, kas ir nopietns mugurkaula defekts. Folskābes trūkums var būt arī cēlonis tam, ka bērniņam trūkst galvaskausa velves un galvas smadzeņu lielākās daļas. Tāpēc topošajai māmiņai ieteicams uzņemt folskābi pietiekamā daudzumā jau mēnesi pirms grūtniecības un vismaz līdz 12. grūtniecības nedēļai, kamēr gaidāmais bērniņš pilnībā izveidojies. Parasti folskābi iesaka lietot visu grūtniecības un arī zīdīšanas laiku, jo tā nodrošina normālu piena veidošanos un vitamīnu līmeni organismā - tos māmiņa gaidīšanas un zīdīšanas laikā patērē vairāk nekā citkārt. Folskābe piedalās sarkano asins ķermenīšu veidošanā, tāpēc tā ir svarīga ikdienas uztura daļa gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Nesen veikti pētījumi apliecina: ja sieviete lieto folskābi 10-12 mēnešus pirms grūtniecības, pastāv mazāks priekšlaicīgu dzemdību risks. Lietot folskābi gadu pirms gaidāmās grūtniecības gan iesaka tikai tām sievietēm, kurām neizskaidrojamu iemeslu dēļ iepriekš bijušas priekšlaicīgas dzemdības.
Cik daudz?
Lielākoties Eiropā un arī Latvijā uzskata, ka ieteicamā folskābes deva grūtniecēm ir 400 mikrogramu dienā – tieši tik daudz satur vairums grūtnieču komplekso vitamīnu. Daktere Barkāne vairāk gan piekrīt amerikāņu zinātniekiem un viņu pētījumiem, kas apliecina, ka labāku efektu nodrošina 800 mikrogramu dienā. Taču katra grūtniece ir citāda, tāpēc, cik daudz un kādā veidā vislabāk uzņemt folskābi, jāizrunā ar savu ārstu. Ja sievietei ir veselības problēmas, liekais svars vai gaidāmi vairāki bērniņi, tad būs nepieciešams lietot vairāk folskābes.
Vai folskābi var apēst?
Folskābi var uzņemt arī ar pārtikas produktiem, taču tikai ar tiem nodrošināt nepieciešamo dienas devu ir grūti. Piemēram, viens sparģelis satur 40 mikrogramus folskābes, tas nozīmē, ka dienā jāapēd vismaz desmit sparģeļi. Folskābe ir arī kliju pārslās, spinātos, kāpostos, salātos, pētersīļos, brokoļos, zirņos, pupās, bietēs, ziedkāpostos.
Folskābes daudzums dažādos produktos:
Folskābes trūkumam specifisku simptomu nav, bet to var noteikt ar īpašas asinsanalīzes palīdzību. Tā kā folskābes trūkums ir saistīts ar mazasinību, topošā māmiņa var būt vairāk nogurusi, miegaina, var būt grūtības koncentrēties un pastiprināti izkrist mati.
Dace Rudzīte
Foto: Stock.XCHNG