Ministru prezidentam prasa rīcību C hepatīta izplatības ierobežošanai valstī
Saskaņā ar Nacionālā Veselības dienesta veiktajiem aprēķiniem, lai 2013. gadā pacientiem ar hronisku C vīrushepatītu veiktu kompensācijas apjoma palielināšanu no 75% līdz 100% nepieciešamais papildu finansējums ir ne mazāks kā LVL 940 000 gadā (aprēķini veikti, ņemot vērā vidējo pacientu skaitu gadā un Kompensējamo Zāļu sarakstā iekļautos medikamentus).
Biedrība vērš Ministru prezidenta uzmanību uz to, ka arvien vairāk pieaug to cilvēku skaits, kuri ir ar maznodrošinātā statusu un kuriem ir nozīmēta ārstēšanas terapija - 2011. gadā tie bija 41% no visiem pacientiem*. Statistikas dati liecina, ka arvien vairāk pieaug to cilvēku skaits, kuri nevar atļauties ārstēšanos . Balstoties uz "Hepatīta biedrības" apkopoto informāciju, vairāk nekā puse inficēto ārstēšanu neuzsāk vai pat pārtrauc - 90% gadījumu terapijas pārtraukšanas iemesls ir finansiālo līdzekļu trūkums pacienta līdzmaksājumam par medikamentiem.
"Mēs vairakkārt esam vērsušies atbildīgajās institūcijas ar lūgumu šo jautājumu risināt, jo situācija ar C hepatīta izplatību un iespēju cilvēkiem pilnvērtīgi ārstēties paliek arvien dramatiskāka. Diskutējot ar medicīnas nozares ekspertiem, esam nonākuši pie secinājuma, ka nepieciešama tūlītēja augstāko valsts amatpersonu iesaistīšanās problēmas risināšanā, tāpēc arī vēršamies pie Dombrovska kunga ar konkrētu lūgumu," skaidro Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote, piebilstot, ka vēstules kopijas nosūtītas arī LR Finanšu ministrijai un LR Veselības ministrijai.
Atklātajā vēstulē V. Dombrovskim Biedrība norāda uz galvenajām sekām, ja netiks ierobežota straujā C hepatīta izplatība Latvijā: (1) darbaspējīgo cilvēku izceļošana, (2) ievērojami nodokļu ieņēmumu samazinājumi, (3) budžeta sloga pieaugums sociālo pabalstu izmaksas jomā, kā arī (4) zaudēts "fonds nākotnei" - bērni, kuri ir jau piedzimuši un bērni, kurus jaunās ģimenes plāno.
"Hepatīta biedrība" ir vairākkārt vērsusies LR Veselības ministrijā, lai skaidrotu nepieciešamību Latvijā nodrošināt 100% valsts apmaksātu C hepatīta ārstēšanu visiem pacientiem. Veselības ministrijas atbildes vēstulē biedrībai (21.05.2012) tika norādīts - "Jautājums par 100% valsts kompensācijas apjoma noteikšanu zālēm C hepatīta pacientu ārstēšanai varētu tikt izvērtēts, ja atjaunotos valsts budžeta līdzekļu ikgadējais palielinājums zāļu iegādes kompensācijas sistēmas nodrošināšanai, kā tas bija paredzēts 2009. gadā Ministru kabineta izskatītajā Koncepcijā par zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas sistēmas attīstību".
Lai palīdzētu tiem cilvēkiem, kuri slimo ar C hepatītu, kā arī lai mazinātu iespēju ar šo slimību inficēties ikvienam, Hepatīta biedrība līdztekus augstāko amatpersonu uzrunāšanai uzsākusi Latvijas iedzīvotāju parakstu vākšanu interneta platformā www.manabalss.lv. Biedrības mērķis ir, savācot iespējami vairāk parakstu, pierādīt lēmumu pieņēmējiem Saeimā un valdībā, ka lielai daļai sabiedrības ir aktuāls jautājums par ierobežotajām ārstēšanās iespējām, saslimstot ar C hepatītu, un ir pienācis pēdējais laiks šo jautājumu risināt, nodrošinot valsts apmaksātu C hepatīta ārstēšanu, līdzīgi kā tas ir gan Lietuvā, gan Igaunijā, gan arī lielākajā daļā Eiropas Savienības dalībvalstu.
Hepatīta biedrība ir sabiedriska bezpeļņas organizācija, kas izveidota, lai apvienotu hepatīta C vīrusa inficētas personas, viņu radiniekus, ārstniecības personālu un citus cilvēkus kopīgā darbībā, lai risinātu ar slimību saistītos jautājumus medicīnas, sociālajā, ekonomiskajā, izglītības un citās jomās
*Pēc Latvijas Infektoloģijas centra apkopotās informācijas
Informāciju sagatavoja Ieva Galuza, sabiedrisko attiecību konsultante.
Foto: LETA