medicine.lv skaitļos

Lietotāji online130
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti12128
Ekspertu atbildes21477
Vecāki: izglītošana par veselīgu dzīvesveidu jāuztic skolai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vecāki: izglītošana par veselīgu dzīvesveidu jāuztic skolai

Vecāki vēlas, lai viņu bērni saņemtu labāku izglītību veselības jautājumos, turklāt vairums uzskata, ka zināšanas par veselīgu dzīvesveidu būtu jāsaņem skolā un veselības izglītībai jābūt kā atsevišķam mācību priekšmetam. Tā liecina biedrības Papardes zieds un Māmiņu kluba veiktās aptaujas rezultāti, kurā aptaujāti vairāk nekā 600 vecāku.

Aptaujas rezultāti apliecina vecāku vēlmi savas atvases vairāk izglītot par veselīgu dzīvesveidu, uzticot to skolai: 68% respondentu uzskata, ka bērnu izglītošanai par veselības tematiem skola ir otrs labākais informācijas avots pēc pašiem vecākiem. Vairums (79%) vecāku atzīst, ka veselības izglītību skolā redz kā atsevišķu mācību priekšmetu.

Lai arī lielākā daļa (82%) aptaujāto vecāku apgalvo, ka par veselības jautājumiem bērnus cenšas izglītot paši, vairāk nekā puse respondentu atzīst, ka viņiem ir tikai daļējas zināšanas šajā jomā. Vairums (45,3%) aptaujāto apgalvo, ka, izglītojot savus bērnus par veselības tēmām, ir saskārušies ar grūtībām. Papildus nepietiekamām zināšanām kā galvenie šķēršļi tiek minēti nepietiekamās prasmes un laika trūkumus (attiecīgi ? 24,5% un 11,4%).

"Iespējams, ka īstermiņā veselības mācības atjaunošana skolās nedos būtiskus uzlabojumus, taču nav pieļaujama situācija, kāda tā ir pašlaik - par jauniešu veselības tematiku netiek nedz runāts, nedz meklēti risinājumi. Ir pienācis laiks atbildīgo ministriju ierēdņiem, veselības speciālistiem, nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un pašiem vecākiem apvienot spēkus, lai meklētu efektīvākos risinājumus jauniešu veselības uzlabošanai," norāda biedrības Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Ar bērniem apspriežot veselībai svarīgus tematus, visdrošāk un pārliecinošāk vecāki spēj runāt par drošību, piemēram, drošu uzvedību uz ielas vai ūdens: 65% aptaujāto savas zināšanas šajā jomā uzskata par pietiekošām. Savukārt nedrošību rada nepietiekamās zināšanas par garīgo veselību un seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem - attiecīgi tikai 27,3% un 41,3% vecāku savas zināšanas par veselības tematiku vērtē kā pietiekošas. Neraugoties uz zināšanu trūkumu garīgās veselības jomā, tieši šie ir jautājumi, kurus vecāki visbiežāk pārrunā ar bērniem. Vairums ? 60% ? vecāku aptaujā atzinuši, ka katru dienu runā par konfliktu risināšanu un emocijām.

Māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka: "Bērni skolas sistēmā pavada 12 garus gadus, kuru laikā apgūst dažādas teorētiskas zināšanas. Diemžēl, par pašu svarīgāko - savu ķermeni, attīstību, veselību un veidiem, kā to ilgtermiņā pasargāt, nepiedodami maz. Lai gan daudzas būtiskas lietas iemāca vecāki saviem bērniem ģimenē, tomēr ne visiem bērniem ir paveicies ar zinošiem vecākiem, kam pašiem ir pozitīva attieksme pret savu veselību. Daudziem bērniem ir nepilnas ģimenes vai vecāki pametuši valsti, tāpēc skola paliek kā vienīgais uzticamais, bērnus sasniedzošais kanāls, caur kuru veselības informāciju un izglītošanu iespējams sniegt."

Aptaujas dalībnieki arī atzīst, ka, ar bērniem pārrunājot veselības tēmas, ir konstatējuši, ka viņu atvases nelabprāt ieklausās vecāku teiktajā, bet drīzāk ieklausās cilvēkos no malas, trešajās personās - skolotājos, audzinātājos vai pat vienaudžos.
Vecāki labprāt skolai uzticētu tādus jautājumus kā drošība (atbalsta 84% respondentu), seksuālā un reproduktīvā veselība (58%), garīgā veselība (62%) un atkarības jautājumi (73%). Vērtējot pašlaik skolās gūtās zināšanas, vecāki uzskata, ka tās nav pietiekamas.

Biedrības Papardes zieds un Māmiņu kluba šopavasar veiktajā aptaujā piedalījās 673 vecāki, no kuriem divas trešdaļas (66%) bija sākumskolas bērnu vecāki, 13% ? pamatskolas vecuma bērnu vecāki, bet 7% bija vidusskolnieku vecāki. Puse aptaujāto vecāku dzīvo Rīgā. 

Informāciju sagatavoja Alīna Rence, aģentūra "PR Studio".
Foto: LETA

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • 23.11.2017 14:20
    Vecāki vnk grib no saviem pleciem novelt atbildiibu, bet es domaaju, ka visupirms jau maajaas beerniem ir jaaieaudzina veseliiga uztura pamatprincipi
  • 23.11.2017 14:20
    Bet loģiski, ka vecākiem jāsadarbojas ar skolām, jo ja ģimenē mans bērns ēdīs veselīgi, bet aizies uz skolu un rīs frī kartupeļus. kāda tam vairs jēga?
  • 23.11.2017 14:20
    Vecāki un tikai vecāki ir atbildīgi par to, ko ēd viņu bērns, jo ja nekad mūžā bērns nav mājās redzējis un ēdis zupu vai putru, tad loģiski, ka arī skolā viņam ne prātā nenāks ēst kaut ko tādu, ko līdz šim viņš nav redzējis un ēdis
  • 06.06.2017 14:57
    Vecāki vnk grib no saviem pleciem novelt atbildiibu, bet es domaaju, ka visupirms jau maajaas beerniem ir jaaieaudzina veseliiga uztura pamatprincipi
  • 06.06.2017 14:57
    Bet loģiski, ka vecākiem jāsadarbojas ar skolām, jo ja ģimenē mans bērns ēdīs veselīgi, bet aizies uz skolu un rīs frī kartupeļus. kāda tam vairs jēga?
  • 06.06.2017 14:57
    Vecāki un tikai vecāki ir atbildīgi par to, ko ēd viņu bērns, jo ja nekad mūžā bērns nav mājās redzējis un ēdis zupu vai putru, tad loģiski, ka arī skolā viņam ne prātā nenāks ēst kaut ko tādu, ko līdz šim viņš nav redzējis un ēdis

Nedēļas tēma

Tuvojas rudens – kāds ir tavs D vitamīna līmenis?

Tuvojas rudens – kāds ir tavs D vitamīna līmenis?

Augusts jau ir pusē, un pavisam drīz sāksies rudens, kas, kā ierasts, ir arī sākums vīrusu sezonai, tādēļ ir īstais laiks noskaidrot savu D vitamīna līmeni un, ja nepieciešams, uzņemt D vitamīnu papildus.

Aktuālie piedāvājumi

Pētījumi apstiprina: ilgstoši ignorēts pat neliels dzirdes zudums palielina demences risku

Pētījumi apstiprina: ilgstoši ignorēts pat neliels dzirdes zudums palielina demences risku

Mūsdienās dzirdes problēmas skar arvien plašāku sabiedrības daļu – ne tikai seniorus, bet arī pusmūža cilvēkus un pat jauniešus. Vision Express dzirdes centri piedāvā Labas dzirdes abonementu – moderna pieeja, kas ļauj saņemt kvalitatīvus dzirdes aparātus un pilnu atbalsta pakalpojumu klāstu par pieejamu ikmēneša maksu.

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Testa rezultāti: SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvāja testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Kas ir SEIDIFERTY? 

Kas ir SEIDIFERTY? 

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA Green Pharma piedāvā testēt SEIDIFERTY – uztura bagātinātāju vīriešiem, kas veicina normālu auglību, reprodukciju un spermatoģenēzi.  

Jaunais LIVEO complex – papildu šķiedrvielas ātrākai iedarbībai 

Jaunais LIVEO complex – papildu šķiedrvielas ātrākai iedarbībai 

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA “SAGITUS” piedāvā testam pavisam jaunu produktu vēdera labsajūtai – LIVEO complex. LIVEO complex ir uztura bagātinātājs, kas apvieno labās baktērijas Lactobacillus rhamnosus LGG® un Bifidobacterium BB-12® ar īpašajām šķiedrvielām – fruktooligosaharīdiem.

SOMNIFORCE triple action – pamosties izgulējies! 

SOMNIFORCE triple action – pamosties izgulējies! 

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu SIA Forcemed piedāvā testēt jaunu zīmolu un produktu – SOMNIFORCE triple action, kura aktīvās sastāvdaļas atbalsta centrālo nervu sistēmu un palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku. Medicine.lv lasītājiem ir iespēja iepazīties ar šo produktu vieniem no pirmajiem. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.