Valdība papildus finansējumu veselības nozarei vēl nesola
Valdība nolēma, ka jautājums par kompensējamo medikamentu proporcijām un algām mediķiem tiek skatīts kontekstā ar jaunajām politikas iniciatīvām. Savukārt pārējos budžeta pieprasījumus skatīs, ņemot vērā, kādi ir pieejami finanšu līdzekļi.
Kā norāda VM, no minētajiem 34,3 miljoniem latu 15 miljoni nepieciešami nozares deficīta segšanai, tostarp 4,1 miljons latu zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu deficīta segšanai, 1,6 miljoni - unikālo pacientu skaita palielinājumam, kuri saņem kompensējamos medikamentus - par 5%, vēl 2,7 miljoni - C saraksta medikamentu nodrošināšanai visiem pacientiem, kuriem tie ir nepieciešami, un 43 653 lati - reto slimību medikamentozās ārstēšanas nodrošināšanai bērniem.
Tāpat daļa no deficīta segšanai paredzētās summas - aptuveni 6,46 miljoni latu - vajadzīga gaidīšanas rindu mazināšanai uz veselības aprūpes pakalpojumiem.
Savukārt pārējie 19,3 miljoni latu nepieciešami, lai risinātu citas būtiskākās problēmas veselības aprūpes nozarē. Piemēram, izlīdzinātu ārstniecības personu darba samaksu un nodrošinātu tās pieaugumu 17% apmērā. Šim mērķiem tiek prasīti aptuveni 11,74 miljoni latu.
Vēl 3,9 miljoni latu vajadzīgi tarifu palielinājumam ārstniecības iestādēm.
Papildu līdzekļi prasīti arī kompensējamo medikamentu pieejamības palielināšanai, kompensācijas apmēra atjaunošanai no 50% uz 75% zālēm, kurām tā bija samazināta ekonomiskās krīzes laikā, kā arī kompensācijas apmēra paplašināšanai jau esošajām diagnozēm ar esošajiem un jauniem materiāliem.
Vienlaikus, VM ieskatā, ir jāpalielina kompensācijas apmērs C hepatīta ārstēšanai nepieciešamajiem medikamentiem no 75% līdz 90%, kā arī jāparedz finansējums, lai varētu lielākam pacientu skaitam nodrošināt 100% kompensējamos medikamentus HIV/AIDS ārstēšanai.
Papildu līdzekļi prasīti arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, lai segtu siltumenerģijas, elektroenerģijas izmaksas, degvielas iegādes deficītu un citas vajadzības.
Rīga, 28.maijs, LETA.
Foto: Edijs Pālens/ LETA