Valdība atbalsta jaunos ģimenes ārstu kvalitātes kritērijus
Pēc garām diskusijām, kur Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvis Pauls Princis un veselības ministre Ingrīda Circene (V) turpināja aizstāvēt katrs savu viedokli, tomēr premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) uzdeva Veselības ministrijai paredzēt garāku pārejas periodu noteikumiem un neparedzēt papildu prasības mediķu telpām, piemēram, prasība ierīkot liftu, nevarot būt obligāta. Premjers uzsvēra, ka šādu prasību noteikšana būtiski palielina administratīvo slogu.
Jau ziņots, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) un Circene nespēja vienoties par vairākām plānotajām izmaiņām. Ģimenes ārstu galvenais iebildums bija "kvalitātes naudas" sasaistīšana ar ģimenes ārstu pamatmaksājumu jeb kapitācijas naudu, kā arī kvalitātes kritēriju noteikšana par obligātiem.
Par spīti ģimenes ārstu iebildumiem, valdība šodien atbalstīja VM ieceres, nosakot, ka reizi gadā tiks aprēķināta un izmaksāta gada kvalitātes nauda, kurai paredzēti 9% no kapitācijas naudas. "Veselības ministrija uzskata, ka, ņemot vērā, ka budžets 2013.gadam ir apstiprināts, nav iespējams piešķirt papildu finansējumu kvalitātes sistēmai 2013.gadam. Par kritērijiem esam vienojušies, tie ir pamatoti, aktuāli un izpildāmi. Ģimenes ārstu kopējie ieņēmumi no valsts puses tiek nodrošināti ne mazāk kā 2012.gadā," teikts VM ziņojumā.
Papildus līdzšinējiem kvalitātes izpildes kritērijiem noteikti jauni rādītāji, kas saistās ar hronisko pacientu veselības aprūpi, vēža profilaktisko pārbaužu veikšanu un ģimenes ārsta komandas pieejamības uzlabošanu pacientiem.
Noteikts, ka ģimenes ārstu praksēm, kurās ir vairāk par 1800 reģistrētajiem pacientiem, nepieciešams obligāti piesaistīt otru māsu vai ārsta palīgu, tādējādi palielinot pakalpojumu pieejamību. Māsām vai ārsta palīgam atbilstoši kompetencei būs arī īpaši jākonsultē un jākomunicē ar praksē reģistrētajiem ar hroniskām slimībām slimojošiem pacientiem.
Ģimenes ārstam uzlikts pienākums vienas darba dienas laikā sazināties ar pacientu, kurš izsaucis neatliekamo medicīnisko palīdzību un nav stacionēts. Vienlaikus paredzēts, ka mājas vizīti pie šiem pacientiem apmaksās no valsts budžeta līdzekļiem.
Tāpat noteikta prasība, ka divas ģimenes ārstu prakses nevarēs uz maiņām vienās telpās sniegt veselības aprūpes pakalpojumus, jo tādējādi nav iespējams nodrošināt prasības prakses atvērtībai un darba laikam. Atsevišķa darba telpa būs nepieciešama arī māsai, lai nodrošinātu sniegto pakalpojumu kvalitāti, pieejamību un konfidencialitāti.
Lai novērstu situāciju, ka pacients akūtos gadījumos ģimenes ārsta praksē var vērsties tikai noteiktā laikā, akūtie pacienti varēs saņemt ģimenes ārsta praksē palīdzību visā prakses darba laikā.
Noteikumi papildināti ar punktu, kas nosaka, ka par savlaicīgi atklātu 1. vai 2. vēža stadiju ģimenes ārsta sarakstā reģistrētai personai, ģimenes ārsts saņems 50 latu piemaksu.
Vienlaikus noteikts, ka teritorijās, kurās ir nepietiekams ģimenes ārstu pakalpojumu sniedzēju nodrošinājums un apgrūtināta veselības aprūpes pieejamība, Nacionālais veselības dienests (NVD) varēs slēgt ar pašvaldību līgumu par feldšerpunkta darbību primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai.
Tāpat NVD no valsts budžeta līdzekļiem varēs apmaksāt dzirdes implantu iegādi arī pacientiem ar prognozējamu invaliditāti un ilgstoši slimojošām personām.
Pieņemtie grozījumi arī paredz, ka pacientiem ar humānā imūndeficīta vīrusa infekciju (HIV) ārsts infektologs būs tiešās pieejamības speciālists, pie kura varēs vērsties bez ģimenes ārsta nosūtījuma.
Grozījumos iekļauti arī stacionārās veselības aprūpes kvalitātes izvērtējuma kritēriji, atbilstoši kuriem plānots veikt salīdzinošu slimnīcu darbības analīzi. Novērtējuma rezultāti tiks publicēti NVD mājaslapā.
Vairāki minētie grozījumi stāsies spēkā jau no 2013.gada 1.janvāra, bet citiem, piemēram, atsevišķas darba telpas nodrošinājumam māsai vai ārsta palīgam, noteikts pārejas periods.
Rīga, 18.dec., LETA.
Foto: LETA
Komentāri
-
Nu tik ies vaļā!
-
Nu tik ies vaļā!