Vācijas tiesa aizliedz zēna apgraizīšanu iespējama psiholoģiska kaitējuma dēļ
Vācijas tiesa aizliegusi kādai sievietei veikt apgraizīšanu viņas sešus gadus vecajam dēlam, savu lēmumu pamatojot ar psiholoģiskā kaitējuma risku.
Pagājušajā gadā līdzīgs Vācijas tiesas lēmumus izpelnījās asu kritiku visā pasaulē.
2012.gada jūlijā Ķelnes tiesa paziņoja, ka reliģisku apsvērumu dēļ veikta zīdaiņu apgraizīšana ir līdzvērtīga smagu ķermeņa ievainojumu nodarīšanai - krimināli sodāmai darbībai, kas ir jāizmeklē.
Atbildot uz kritiku, Vācijas likumdevēji bija spiesti paskaidrot, ka apgraizīšana ir likumīga.
Tomēr Ziemeļreinas-Vestfālenes federālajā zemē esošās Hammas tiesa pieņēma izskatīšanai lietu par kāda sešus gadus veca zēna apgraizīšanu.
Māte - kenijiešu ģimenē Vācijā dzimusi sieviete no Dortmundes - vēlējās, lai viņas sešus gadus vecais dēls tiktu apgraizīts, pirms došanās ceļojumā uz Keniju, kur zēnu apgraizīšana pēc piedzimšanas ir normāla prakse.
Kenijā vairāk nekā 80% pieaugušo vīriešu ir apgraizīti, un sieviete bažījās, ka radinieki nepieņems viņas dēlu kā īstu vīrieti, ja viņam šī operācija nebūs veikta.
Bet tiesa lēma, ka 31 gadus vecā sieviete nav tiesīga pieņemt lēmumu par operāciju, jo nedz bērns, nedz māte nav apzinājušies riskus, kas saistīti ar šo procedūru, tostarp psiholoģisko kaitējumu, trešdien vēstīja laikraksts "Westdeutsche Allgemeine".
Tiesas spriedumā, kas pieņemts augustā, norādīts, ka psiholoģisko kaitējumu var radīt mātes nevēlēšanās būt klāt operācijā, kā arī fakts, ka zēns iepriekš ticis kristīts.
Tiesa norādījusi, ka šāds kaitējums nav nepieciešams un nav pieļaujams, sevišķi tāpēc, ka māte un dēls dzīvo Vācijā un uz Keniju dodas ļoti reti.
Līdzīgu spriedumu iepriekš bija pieņēmusi arī Dortmundes ģimenes tiesa, kura ierosināja pēdējo vārdu šī jautājuma izlemšanā uzticēt vietējam jauniešu labklājības dienestam.
Pagājušajā decembrī Vācijas likumdevēji pieņēma likumu, kurā norādīts, ka apgraizīšana ir likumīga, kamēr netiek apdraudēta bērna veselība un tā tiek veikta saskaņā ar medicīnas standartiem.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Boudewijn Berends