medicine.lv skaitļos

Lietotāji online425
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Maizes nozīme ikdienas ēdienkartē : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Maizes nozīme ikdienas ēdienkartē

Foto: pixabay.com

Maize satur ne tikai ūdeni, olbaltumvielas, taukus, ogļhidrātus, minerālvielas un samērā daudz B1, B2 un PP vitamīna, bet arī smagos metālus - kadmiju un svinu, arsēnu, pesticīdus un mikoksīnus, publikācijā žurnālā "Latvijas Ārsts" norāda Dr.biol. Baiba Ozola norāda.

Tieši kadmijs uzskatīts par visbīstamāko smago metālu. 60% kadmija daudzuma cilvēki uzņem ar maizi. "Ir noskaidrots, ka pilngraudu maize vienmēr satur vairāk kadmija nekā citi maizes veidi, jo labībā kadmijs visvairāk atrodams graudu ārējā daļā, kura daļēji vai pilnīgi tiek aizvākta, graudus maļot," skaidro ķīmiķe Baiba Ozola. Kadmijam ir pierādīta kancerogēna iedarbība. Tas bloķē vairāku enzīmu darbību.

50% svina cilvēki uzņem ar maizi un graudaugu produktiem. Pētījumi rāda, ka svina saturs rupjmaizē ir augstāks nekā baltmaizē. Svinam piemīt gan kancerogēna un mutagēna, gan arī teratogēna iedarbība - tas spēj iziet cauri placentai, tādējādi nonākot embrijā, izraisot smagus augļa attīstības traucējumus.

Graudos, tātad arī maizē, ar metalurģisko rūpnīcu izmešiem, ar termocentrāļu un naftas pārstrādes rūpnīcu izmešiem, kā arī ar neattīrītiem minerālmēsliem un arsēnu saturošiem pesticīdiem var nonākt arsēns. Tomēr jāpiemin, ka arsēna mikrodaudzumi ātri tiek izvadīti no organisma.

Banner 280x280

Gadsimtu gaitā katrā sabiedrībā izveidojās unikāli maizes veidi. Mūsdienās lielā cepto produktu dažādība lielveikalos un maiznīcās attēlo dučiem dažādu tautu ēšanas kultūru saplūšanu. Tiek piedāvāti dažādas formas baltmaizes, rupja maluma miltu maizes, rudzu maizes, pumperniķeļu, ierauga maizes un daudzgraudu maizes klaipi, radziņi, apaļās maizītes un smalkmaizītes, kukurūzas plāceņi, pitas maize, lavašs un čapati, kā arī daudzi citi produkti.

Labās īpašības

  • Maize ir labs salikto ogļhidrātu avots.
  • Tajā ir daudz niacīna, riboflavīna un citu kompleksa B vitamīnu.
  • Maize nodrošina 10 procentus visu olbaltumvielu.
  • Pilngraudu maizē ir daudz šķiedrvielu.
     

Sliktās īpašības

  • Celiakijas slimnieki nepanes maizē esošo lipekli - glutēnu.
  • Var izraisīt nelabvēlīgu reakciju cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret pelējuma sēnīti.
  • Maize ir galvenais sāls avots.
  • Dažiem maizes veidiem, kuru gatavošanā izmantoti smalkā maluma milti un mīklas rūgšanu veicinoši līdzekļi, var būt augsts glikēmiskais indekss.
     

Mīklas raudzēšana

Vienkāršākie un senākie maizes veidi ir plakani vai neraudzēti. Tos gatavo, sajaucot miltus ar ūdeni un tad cepot uz pannas vai krāsnī vai tvaicējot. Piemēri šādam maizes veidam ir macas (matzah) plāksnes, kukurūzu plāceņi, čapati un daži sauso cepumu veidi. Rauga, cepamās sodas vai citu raudzēšanas līdzekļu pievienošana miltu un ūdens sajaukumam ļauj mīklai izplesties jeb uzrūgt. Tas maizei piešķir vieglāku un smalkāku struktūru nekā neraudzētajiem maizes veidiem.

Izmantotais miltu veids un tas, kā milti savstarpēji iedarbojas ar pārējām sastāvdaļām, piešķir dažādiem maizes veidiem to atšķirīgo struktūru un garšu. Daudzās rūpnieciski attīstītajās valstīs iecienītākā maize tiek gatavotas no kviešu miltiem, kas padara maizes struktūru vieglu. Kad kviešu milti tiek sajaukti ar šķidrumu, miltos esošais lipeklis (glutēns) absorbē ūdeni, veidojot elastīgu mīklu, kas uzkrāj gāzi no rūgstošā rauga. Veidojas oglekļa dioksīda burbuļi, tādēļ maizes struktūru kļūst gaisīgāka. Rudzu miltos un dažos citos miltu veidos ir atšķirīgs lipekļa jeb glutēna kā kviešos, tādēļ no citiem miltiem gatavotā maize ir smagnēja un raupja. Lai no rudziem miežiem vai citiem graudiem pagatavotu maizi ar vieglāku struktūru, mīklai parasti tiek pievienots nedaudz kviešu milti.

Celiakija ir daudz izplatītāka, nekā agrāk tika uzskatīts

Balstoties uz nesen veiktā apjomīga pētījuma rezultātiem, vienam no 250 Austrālijas iedzīvotājiem ir celiakija, autoimūna slimība, kuras rezultātā daudzos graudaugos esošā olbaltumviela rada dažādas problēmas, piemēram, caureju, aizcietējumus, sāpes vēderā un anēmiju.

Maizes garšu un struktūru ietekmē arī mīklai pievienotais šķidrums. Populārākās izvēles ir ūdens, piens, alus un augļu sula. Mīklai var pievienot cukuru un medu, kas "baro" raugu un ļauj mīklai uzrūgt ātrāk. Tas arī padara maizi vieglāku. Ir nepieciešams neliels daudzums sāls. Rūpnieciski ražotai maizei bieži tiek pievienoti augu tauki, kas piešķir tai garšu. Sviests padara maizi līdzīgu sviesta mīklas izstrādājumiem, piemēram, radziņi kļūst sātīgi un kārtaini.

Kas slēpjas vienā maizes šķēlē?

  • Vienā maizes šķēlē ir 300 kJ.
  • Tauku daudzums dažādos maizes veidos atšķiras, taču kopumā tas nav liels. Vairāk tauku ir maizē, kam pievienoti rieksti un sēklas.
  • Miltos ir tiamīns.
  • Rupja maluma un pilngraudu maizē ir vairāk šķiedrvielu.
  • Visos maizes veidos ir nedaudz cinka, kālija un magnija. Dažos maizes veidos ir diezgan daudz nātrija.

Pārliecinieties par produktiem, kas izmantoti maizē. Austrālijā un Jaunzēlandē nopērkamā maize galvenokārt ir rūpnieciski ražota. Šādos produktos ir dažādi konservanti un emulgatori, kas palielina to uzglabāšanās ilgumu un uzlabo to izskatu. Šīs piedevas nemaina uzturvērtību, taču lielākā daļa rūpnieciski ražotās maizes ir par sāļu cilvēkiem ,kuri ievēro zema nātrija satura diētu. Celiakijas slimnieki nepanes maizē esošo glutēnu. Cilvēki, kuriem ir pārtikas alerģijas, var reaģēt uz atsevišķām maizes sastāvdaļām, piemēram, cilvēki, kuriem ir alerģija pret pelējuma sēnītēm, var reaģēt uz ieraugu vai maizi, kuras mīklā ir ļoti daudz rauga. Dažos veselīga uztura un speciālsortimenta veikalos ir nopērkama maize bez glutēna. Cilvēkiem, kuriem ir pārtikas alerģijas, vienmēr vajadzētu pārbaudīt etiķetes, lai pārliecinātos, vai produktā nav nevēlamu reakciju izraisošās sastāvdaļas.

Izvēlēties maizi, kuras nosaukumā ir vārdi "rupja maluma" vai "pilngraudu"

Tiek uzskatīts, ka, ik dienu apēdot 20 g rupja maluma miltu maizē esošo diētisko šķiedrvielu, par aptuveni 26% samazinās risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.

Maize bieži vien tiek uzskatīta par uztura pamatu, netieši norādot, ka tajā ir visas nepieciešamās uzturvielas, taču patiesībā tā nemaz nav. Maize piedāvā cieti, olbaltumvielas, kā arī dažus vitamīnus un minerālvielas, taču tā nebūt nepiedāvā visas nepieciešamās uzturvielas. Tajā nav daudz tādu svarīgu vielu kā A, B12, C un D vitamīna. Daudzas graudos esošās uzturvielas tiek iznīcinātas malšanas un apstrādes procesā. Tiamīns tiek pievienots miltiem, lai atjaunotu šīs uzturvielas daudzumu sākotnējā līmenī. Kopumā rupja maluma un pilngraudu milti ir uzturvielām bagātāki nekā apstrādātie milti, turklāt tajos ir vairāk diētisko šķiedrvielu.

Pievērsiet uzmanību pievienotajām uzturvielām, tās palielina maizes uzturvērtību. Atkarībā no maizes veida tai var būt pievienota soja, linsēklas, rozīnes un citi žāvēti augļi, pilngraudu produkti, sēklas un dažādi siera veidi.

Pretēji izplatītam uzskatam maizes lietošana uzturā īpaši nepalielina ķermeņa masu. Vidēja lieluma baltmaize vai rupja maluma kviešu miltu maizes šķēlē ir mazāk nekā 300 kJ, lielāko enerģētisko vērtību pievieno uz maizes uzsmērētais sviests, margarīns vai citas treknas piedevas. Ievārījums ar zemu cukura saturu vai augļu konservi ir veselīga izvēle.

Lai izvairītos no toksiskām vielām, Dr.biol. Baiba Ozola iesaka sabalansētu, dažādiem produktiem bagātu uzturu, jo ilgstoši lietojot kādu vienu, kaut arī veselīgu produktu grupu, tajos esošie toksisko vielu daudzumi var summēties un pārsniegt pieļaujamās normas.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Nature Gift, SIA

Nature Gift, SIA

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

  1. +371 26485589
  2. +371 27745512
  3. lauris@naturegift.lv
  4. https://www.naturegift.lv/

Darba laiks

  • P.800-1600
  • O.800-1600
  • T.800-1600
  • C.800-1600
  • P.800-1600
  • S.800-1600
  • Sv.-
  • S., Sv. iepriekš sazinoties 27735512

Dokumenti

Juridiskie dati

  1. 40103284008
  2. LV40103284008
  3. 01.04.2010
  4. 01.04.2010
  5. "Vērdiņi", Vidrižu pag., Limbažu nov., LV-4013

Apraksts

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

veselīgs uzturs, veselīgi saldumi.

Dižbrūklenes, dižbrūkleņu ogas, ogas, sukādes, sīrupi, marmelāde,
ievārījums, sulas, žāvēti augļi, sukādes, tēja, ogu pārstrāde,
augļu pārstrāde, augļu maisījumi, sulas ražošana,
dzērvenes, lielogu dzērvenes, dzērveņu audzēšana, dižbrūkleņu audzēšana,
aronijas, smiltsērkšķu sula, pasūtījumu piegāde, nekarsētas sulas,
ogu pulveri, saldās mērces, marmelāde, ekskursijas, ekskursijas bērniem,
brūklenes, iebiezināti sīrupi, mājas vīns, cidoniju sukādes, cidoniju sīrups, pīlādžu sīrups, aveņu sīrups, idejas dāvanai, Latvijā ražotas dāvanas, ražots Latvijā, ķirbju sukādes, plūškoka sīrups.


Vairāk

Foto 3

Dāvanu komplekts
Sukādes

Mājas lapa internetā