Tālākai izskatīšanai virza veselības obligātās apdrošināšanas koncepciju
Koncepcijā VM piedāvā divus veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Viens no tiem ir saglabāt pašlaik spēkā esošo situāciju. Tādējādi veselības aprūpes sistēma nemainītos un visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no tā, vai viņi maksā nodokļus vai nē, tiktu nodrošināta vienāda pieeja veselības aprūpes pakalpojumiem. Attiecīgi nodokļu maksātāji turpinātu maksāt par valsts pakalpojumiem veselības jomā arī tām personām, kuras nemaksā vai par kurām netiek maksāti nodokļi.
Otrs VM piedāvājums ir veselības aprūpes organizēšanu un finansēšanu sasaistīt ar nodokļu nomaksu, kuram ir trīs iespējamie risinājuma varianti.
Sākotnēji koncepcija paredzēja ieviest veselības obligāto apdrošināšanu, nosakot atsevišķu "veselības nodokli" 5% apmērā, nodalot to no spēkā esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes.
VM ir izstrādājusi vēl divus papildus iespējamos risinājumus. Viens no tiem paredz veselības aprūpes budžetam iezīmēt 2% no spēkā esošās INN likmes, INN nesadalot.
Vienlaikus VM piedāvā nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, pamatojoties uz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksāšanas faktu, par 2% palielinot VSAOI likmi un attiecīgi samazinot IIN likmi.
Tagad, kad koncepcija ir izsludināta valsts sekretāru sanāksmē, VM gaidīs pārējo ministriju atzinumus, analizēs tos un attiecīgi lems par atbilstošāko risinājumu.
Šonedēļ preses konferencē veselības ministre Ingrīda Circene (V) atgādināja, ka, ieviešot veselības obligāto apdrošināšanu visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no nodokļa maksāšanas vai nemaksāšanas fakta, tiktu nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība, veselības aprūpe konkrētas diagnozes vai veselības stāvokļa noteikšanai un ārstēšanai, piemēram, tuberkulozes ārstēšanai. Tāpat tiktu nodrošināta arī kompensējamo medikamentu kompensācija tām diagnozēm, kurām noteikta kompensācija 100% apmērā.
"Pilno veselības aprūpes grozu" jeb plānveida valsts apmaksātu veselības aprūpi papildus veselības aprūpes minimumam varēs saņemt tikai nodokļa maksātāji vai valsts apdrošinātās personas. Pārējās personas varēs iekļauties valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā, individuāli katru mēnesi maksājot minimālo obligātās veselības apdrošināšanas iemaksu - 20 latus jeb 240 latus gadā.
Šī brīža VM aprēķini liecina, ka, ja veselības obligātās apdrošināšanas koncepcija stātos spēkā tuvākajā laikā, bezmaksas plānveida veselības aprūpi nesaņemtu 130 000 līdz 170 000 cilvēku. Circene gan sacīja, ka šo cilvēku skaits varētu mazināties, jo daudziem iedzīvotājiem nāktos legalizēt darba attiecības vai reģistrēties kā oficiāliem bezdarbniekiem.
Tie cilvēki, kuri sākotnēji neiesaistīsies veselības obligātās apdrošināšanas sistēmā, iesaistīties tajā vēlāk varēs divos veidos - trīs mēnešus maksājot sistēmā noteikto nodokļu summu un ceturtajā saņemot pakalpojumu vai, ja kāds pakalpojums, piemēram, operācija, ir nepieciešams tūlīt, samaksājot "ieiešanas" maksu trīs minimālo algu apmērā - 600 latus.
Ministre uzsvēra, ka pats ātrākais, kad sistēma varētu sākt darboties, būtu nākamā gada 1.jūlijs, tomēr viņa arī piebilda, ka sākotnēji tā vairākus mēnešus darbosies testa režīmā, tāpēc nebūs tā, ka no šī datuma nodokļa nemaksātāji nesaņems bezmaksas veselības aprūpi.
Circene sacīja, ka iespējamie ieguvumi, ieviešot sistēmu, būtu ēnu ekonomikas īpatsvara samazināšanās, valsts budžeta ieņēmumu palielināšanās, kā arī veselības budžeta prognozējamība un veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošanās. Tāpat viņa akcentēja, ka sistēma mazinātu diskrimināciju un retāk rastos situācijas, kad tiem cilvēkiem, kuriem ir vairāk naudas, ir lielāka pieeja pakalpojumiem.
Rīga, 16.aug., LETA.
Foto: LETA