Šogad vairāk nekā 400 bērnu līdz 3 gadu vecumam mājās guvuši smagas traumas, applaucējoties vai gūstot apdegumus
Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) dati liecina, ka applaucējumi un apdegumi ir biežākās traumas, ko bērni gūst mājās savu tuvinieku klātbūtnē. Visbiežāk cieš bērni vecumā līdz 3 gadiem, kad mazuļa veselība un drošība ir pilnībā atkarīga no pieaugušo uzmanības un rūpēm par viņu. Taču tieši šīs traumas būtu visvieglāk novēršamas, ja pieaugušie pamanītu bīstamās situācijas vēl pirms nelaime notikusi.
Problēmas aktualitāti iezīmē NMP dienesta direktors Armands Ploriņš: "Šogad 11 mēnešos ātrās palīdzības brigādes steigušās izsaukumos pie vairāk kā 400 bērniem līdz triju gadu vecumam, kuri lielākoties guvuši apdegumus vai applaucējušies ar vecāku tikko pagatavoto kafiju, tēju un zupu. Diemžēl apdegumu traumas ir ne tikai ilgstoši un sarežģīti ārstējamas un atstāj rētas uz mūžu, bet daudzos gadījumos mediķiem arī ir jācīnās par bērna izdzīvošanu".
BKUS ķirurgs Džeimss Rozītis piebilst: "Apdegumu slimnieku skaits, kuri ārstējas BKUS saglabājas augsts, vidēji tie ir ap 260 bērni gadā. 83% no visiem mūsu mazajiem pacientiem apdegumus ir guvuši applaucējoties ar karstu šķidrumu - ēdienu, dzērienu un ūdeni. Lielāko daļu apdegumu bērni gūst tieši mājās, tādēļ pieaugušie ir tie, kas bērnus var pasargāt no applaucēšanās un apdegumu gadījumiem."
Akcija uzsākta pirms Ziemassvētkiem, turpinot pagājušā gadā iesākto sabiedrības informēšanas kampaņu bērnu applaucēšanās un apdegumu gadījumu mazināšanai. "Pagājušo gadu pēc pirmās kopīgi rīkotās akcijas mēs ātrajā palīdzībā jutām rezultātu - gada sākumā bija krietni samazinājies izsaukumu skaits pie bērniem ar mājās gūtiem apdegumiem" norāda A.Ploriņš.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta - Riekstiņa atzīst: "Mani priecē tā pozitīvā tendence, ka ar katru gadu arvien vairāk cilvēku un institūciju saprot bērnu traumatisma smago ietekmi uz visu Latvijas sabiedrību. Un ne tikai saprot, bet arī iesaistās, lai kaut ko darītu lietas labā. Un otra labā tendence ir tā, ka mums visiem šajā akcijā iesaistītajiem katru gadu izdodas izdarīt kaut ko nedaudz vairāk. Tas vieš cerību, ka pamazām mēs visi kļūstam nedaudz zinošāki un mūsu bērni - pasargātāki".
BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša uzsver: "Bērni ir kā ūdenszāles nemitīgā kustībā, kuri nav jāierobežo, bet tiem jārada droša vide un jāparedz viens solis uz priekšu. Ar šīs kampaņas palīdzību vēlamies izcelt tipiskākās ikdienas kļūdas, vienlaikus akcentējot rīcību, kā tās novērst, tādejādi samazinot bērnu applaucēšanās un apdedzināšanās gadījumus, kas neapšaubāmi nes līdzi neaprakstāmas bērnu sāpes un pārdzīvojumus."
Šogad informatīvajā akcijā vairāk tiek uzsvērta arī pirmās palīdzības nozīme apdegumu ārstēšanā. NMP dienesta brigādes ārsts, sertificēts pirmās palīdzības pasniedzējs Roberts Fūrmanis atgādina: "Ja bērns tomēr ir uzrāvis sev virsū karsto kafijas krūzi vai citādi guvis mājās apdegumu, pirmā un vienīgā lieta, kas vecākiem jāatceras - nekavējoties dzesējam apdeguma vietu zem vēsa, tekoša ūdens. Pats galvenais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma smagās sekas. Pareizi un laikā sniegta pirmā palīdzība mazinās bērna ciešanas un vēlāk ļaus veiksmīgāk ārstēt apdegumu".
Jau otro gadu informatīvajā akcijā iesaistās vecāku apvienība un TV3 raidījums "Māmiņu klubs", šogad izveidojot piecus izglītojošus video materiālus par tipiskākajām situācijām, kādās bērni applaucējas un gūst apdegumus, kā arī pirmās palīdzības padomiem, ja tomēr nelaime ir notikusi. "Māmiņu kluba" vadītāja Sandija Salaka: "Aicinu ikvienu māmiņu, tēti un arī vecvecākus noskatīties šos video. Mēs ļoti ceram, ka tie palīdzēs pašiem savās mājās labāk ieraudzīt bērnam bīstamās situācijas un pasargāt savu ģimeni un mazuli no lielas nelaimes".
Informatīvajā akcijā šogad iesaistījies arī lielveikalu tīkls "Maksima Latvija", savos veikalos izplatot informatīvus materiālus par bērnu applaucēšanās un apdegumu problēmu un pareizu rīcību, ja tomēr nelaime ir notikusi. "Ļoti ceram, ka tā svarīgā, bērnu drošībai nozīmīgā informācija, ko mazie un lielie pircēji šīs akcijas laikā redzēs visos Maxima veikalos visā Latvijā, patiešām pievērsīs viņu uzmanību un pasargās no varbūtējām ķibelēm", uzsver "Maxima Latvija" sabiedrisko attiecību pārstāvis Ivars Andiņš.
Informāciju sagatavoja Marika Kupče, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja.
Foto: Fotolia