Šogad Latvijā priekšlaikus dzimuši 1155 bērni; 50 svēruši mazāk par kilogramu
LNB vadītāja Amanda Smildzere stāsta, ka viena priekšlaicīgi dzimuša bērna dzīvības glābšanai valsts slimnīcā iegulda pat līdz 30 000 latu, tomēr nav precīzu datu par šo bērnu turpmāko attīstību, veselības problēmām, kā arī ģimenes emocionālo stāvokli pēc izrakstīšanas no slimnīcas.
Smildzere pauž sašutumu, ka Latvijā nav vienotas uzskaites un sistēmas, kas regulētu, kad un pie kuriem speciālistiem priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecākiem būtu jāved savs bērniņš, lai saglabātu viņa veselību un dzīvību, nav arī priekšlaikus dzimuša bērna vajadzībām atbilstošas rehabilitācijas sistēmas.
"Šie bērniņi, kuri ir pasteigušies piedzimt pirms laika, vēl nav pilnībā attīstījušies, un ikviena orgānu sistēma turpina augt un attīstīties ārpus savas normālās vides - mātes organisma, līdz ar to arī pēc izrakstīšanās no jaundzimušo nodaļas saglabājas veselības problēmas un turpmākās attīstības riski. Tālab ļoti svarīga ir atbilstošas aprūpes un rehabilitācijas programmas izveide, kas ļautu atklāt, novērst vai mazināt attīstības problēmas," uzsver LNB vadītāja.
Lai diskutētu par minētajām problēmām un rastu tām risinājumus, LNB piektdien, 27.septembrī, rīkos atvērto diskusiju "Priekšlaikus dzimušo bērnu ambulatorās veselības uzraudzības un aprūpes programmas izveide Latvijā".
Diskusijā LNB aicina piedalīties gan speciālistus, kuri uzņemas bērnu aprūpi un ir iesaistīti viņu ārstēšanas procesā pirmo dzīves gadu laikā, gan valsts institūciju pārstāvjus, priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku organizācijas, kā arī mediju pārstāvjus un visus interesentus.
Diskusija notiks Veselības ministrijā, Brīvības ielā 72, 3.stāvā, 309.telpā, no plkst.10 līdz 14. Plkst.9.30 notiks pasākumam veltīta preses konference.