Saistībā ar savlaicīgas palīdzības nesniegšanu Ventspilī lūdz saukt pie kriminālatbildības NMPD vadītāju Ploriņu
Saistībā ar savlaicīgas palīdzības nesniegšanu, kā dēļ šī gada augustā, nesagaidot mediķu ierašanos, mira ilggadējais bijušais Ventspils ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Edvīns Cunskis, aktīvists Artūrs Priede vērsies Ģenerālprokuratūrā, lūdzot sākt kriminālprocesu pret Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāju Armandu Ploriņu. Kā aģentūru LETA informēja Priede, Ģenerālprokuratūra viņa iesniegumu pārsūtījusi Valsts policijai (VP).
Priede, kurš plašāk zināms kā biedrības "Par brīvu Lielā Baltezera krastu" vadītājs, veicis savu neatkarīgo izmeklēšanu saistībā ar savlaicīgas palīdzības nesniegšanu Cunskim. Izlasot, ka Cunska dzīvesbiedre Rasma Legzdiņa vērsusies Ventspils policijas iecirknī ar iesniegumu, bet policija to pārsūtījusi "pēc piederības" NMPD iekšējās izmeklēšanas veikšanai, jo bez NMPD slēdziena nevarot izvērtēt dienesta darbību, Priedem radusies vēlme palīdzēt sievietei. "Tas ir absurds, ka cilvēks vēršas ar iesniegumu policijā, lai tā izmeklē NMPD darbu, bet policija pārsūta sūdzību pašam dienestam. Dienests nevar objektīvi izvērtēt šo situāciju, kur manā ieskatā ir vainojama dienesta vadība, kurai pareizi jāplāno un jānodrošina dienesta darbs," norādīja Priede. Viņaprāt, Ģenerālprokuratūra rīkojusies pareizi, pārsūtot viņa iesniegumu VP centrālajai vadībai Rīgā. "Kriminālprocesa ierosināšanai Ventspilī neredzu pamatu, jo ātrās palīdzības mašīnu ir tik, cik izlemj dienesta vadība Rīgā," piebilda Priede.
Aktīvists savas izmeklēšanas laikā secinājis, ka parasti Ventspils pilsētu apkalpo trīs NMPD ekipāžas, bet Ventspils novadu - vēl trīs. Traģiskais notikums risinājies šī gada 3.augustā, Ventspils pilsētas svētku laikā. Ņemot vērā pilsētas svētkus un lielo svētku apmeklētāju skaitu, NMPD pilsētā vajadzēja nodrošināt vismaz sešas ātrās palīdzības ekipāžas. "Tad nebūtu situācijas, ka ātrā palīdzība jāgaida vienu stundu un 16 minūtes," norādīja Priede.
Pietiekama NMPD mediķu ekipāžu skaita nodrošināšana pilsētas svētku laikā ir paša dienesta, nevis pašvaldības atbildība, jo saskaņā ar likumdošanu tieši NMPD īpaši lielos pasākumos jāplāno un jānodrošina atbilstošs NMPD ekipāžu skaits, norādīja Priede. "Ja NMPD tam nepietiek līdzekļu, lai viņi izplāno nepieciešamo ekipāžu skaitu un piestāda rēķinu pašvaldībai," piebilda Priede.
Kā ziņots, policijā ar iesniegumu vērsās Rasma Legzdiņa, kuras dzīvesbiedrs Edvīns Cunskis šā gada 3.augustā nomira pēc tam, kad vairāk nekā stundu bija gaidījis NMPD mediķu brigādes ierašanos.
Policija Legzdiņas iesniegumu pārsūtījusi "pēc piederības" NMPD iekšējās izmeklēšanas veikšanai, jo policija bez NMPD slēdziena nevarot izvērtēt dienesta darbību. "Ja NMPD mums atsūtīs iekšējās izmeklēšanas slēdzienu, tad lemsim [par kriminālprocesa ierosināšanu]", iepriekš atzina Kokins.
Kā ziņo laikraksts "Neatkarīgā", traģiskais notikums risinājies šī gada 3.augustā, Ventspils pilsētas svētku laikā. Cunskis, kurš savulaik bijis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Ventspilī, ar dzīvesbiedri apmeklējis svētku pasākumus un vakarā grasījies doties uz balli Reņķa dārzā. Pirms balles viņi aizbraukuši uz mājām, kas atrodas piecu minūšu braucienā no Ventspils, lai apkoptu lopiņus.
Vīrietis vakarā sajuties slikti - mērījis asinsspiedienu, atlaidies pagulēt. Ap pusdeviņiem vakarā viņš atkal mērījis asinsspiedienu, kas jau bija uzlēcis līdz 220, turklāt krūtīs bijusi spiedoša sajūta. Vīrietis piezvanījis ģimenes ārstei, kura uzreiz likusi izsaukt ātro palīdzību, jo visas pazīmes liecinājušas par iespējamu infarktu. Paklausot ģimenes ārsta padomam, viņš ap deviņiem vakarā pats piezvanījis uz tālruņa numuru 113 un sācis gaidīt mediķu brigādi.
Desmitos vakarā Cunskis pateicis savu pēdējo frāzi: "Laikam cilvēkam ir jānomirst, lai pie viņa atbrauktu ātrā palīdzība." Viņš zaudējis samaņu, seja kļuvusi zila. Viņa dzīvesbiedre panikā zvanījusi ģimenes ārstei, kura savukārt zvanījusi NMPD. Pēc brīža NMPD atzvanījis un sācis pa telefonu skaidrot, kā veicami atdzīvināšanas pasākumi. Noguldot dzīvesbiedru uz grīdas, sieviete pēc ārsta ieteikuma sākusi veikt mākslīgo elpināšanu un sirds masāžu, skaļi skaitot, lai pa telefonu var dzirdēt, vai viss tiek darīts pareizi. Mākslīgo elpināšanu viņa veikusi 15 minūtes līdz pilnīgam bezspēkam.
Pēc brīža ieradusies vispirms viena un drīz vien arī otra mediķu brigāde. Mediķiem atlika vien konstatēt vīrieša nāvi. Viņa sirds jau kādu laiku bija apstājusies. "Kopš palīdzības izsaukšanas Edvīns veselu stundu bija dzīvs. Es nesaprotu, kā tas varēja notikt. Tā ir bezatbildība un vienaldzība pret cilvēka dzīvību. Ja es būtu zinājusi, ka tik ilgi jāgaida palīdzība, būtu pati viņu aizvedusi uz slimnīcu. No mūsu mājas līdz Ventspils robežai ir trīs četru minūšu brauciens," sarūgtināta ir sieviete.
NMPD preses pārstāve Ilze Bukša laikrakstam "Neatkarīgā" skaidrojusi, ka liktenīgajā dienā Ventspilī svinēti pilsētas svētki, kā dēļ Ventspils brigādēm uz izsaukumiem bija jādodas divas reizes biežāk nekā parastā sestdienā. Tādējādi izveidojusies situācija, ka izsaukuma brīdī visas brigādes bija aizņemtas. Tiklīdz pirmā brigāde bija atbrīvojusies, kas iepriekš sniedza palīdzību pacientam Piltenē, mediķus nosūtīja uz izsaukumu pie Cunska. Aptuveni tajā pašā laikā pie viņa tika nosūtīta arī brigāde no Kuldīgas.
NMPD precizē, ka mediķi pie pacienta ieradās pēc vienas stundas un 16 minūtēm. Pašreizējie normatīvie akti nosaka, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm ir jāierodas uz dzīvībai bīstamiem izsaukumiem 75% gadījumos 15 minūšu laikā, bet lauku teritorijā - 25 minūšu laikā. Tātad pie Cunska mediķi ar savu ierašanos bija nokavējušies vismaz trīskārt. Turklāt NMPD piebilst, ka pagājušajā gadā laikus (līdz 15 minūtēm) izpildīto neatliekamo izsaukumu īpatsvars pilsētās bija 88,7%, bet lauku teritorijās laikus (līdz 25 minūtēm) izpildīto izsaukumu īpatsvars bija 77%.
Foto: LETA