medicine.lv skaitļos

Lietotāji online320
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Podagra: Simptomi, cēloņi un ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Podagra: Simptomi, cēloņi un ārstēšana

Podagra ir saslimšana, kas rodas organisma olbaltumvielu maiņas traucējumu rezultātā un kam raksturīgs paaugstināts urīnskābes daudzums asinīs. Podagru mēdz dēvēt arī par "karaļu slimību", jo senos laikos no šīs saslimšanas cieta galvenokārt labi situēti cilvēki, kuri uzturā bieži varēja atļauties lietot gaļu lielos daudzumos. 

Slimībai progresējot, veidojas podagras granulomas jeb tofi – urīnskābes sāļi, kas uzkrājas un nogulsnējas sīku kristālu jeb granulu veidā zemādas taukaudos apkārt locītavām, tādējādi radot spēcīgas sāpes kustību laikā.

Podagrai biežāk ir pakļauti vīrieši, sākot no 35 gadu vecuma, taču dažas slimības formas var attīstīties arī agrāk. Sievietēm podagra novērojama retāk – galvenokārt pēc menopauzes.

Simptomi

Podagras simptomi ir atkarīgi no saslimšanas stadijas un pacienta kopējā veselības stāvokļa. Slimības attīstības pirmajā stadijā cilvēks ne vienmēr izjūt stipras sāpes. Var izpausties tādi simptomi kā :

  • ķermeņa vājums,
  • spēcīga ādas nieze,
  • bieži vēdera aizcietējumi,
  • vēdersāpes un kuņģa dedzināšana,
  • pārmērīga svīšana,
  • pieņemšanās svarā.
Banner 280x280

Pēc šīm pazīmēm diagnosticēt podagru nav iespējams, tāpēc ir jāveic asins analīzes.

Saslimšanas otrajā stadijā rodas izteiktas lēkmjveidīgas sāpes, kuru cēlonis ir kaitīgo vielu nogulsnēšanās locītavās. Šajā podagras attīstības posmā stipras sāpes mijas ar atvieglojuma jeb remisijas periodiem, kad sāpes pilnībā pāriet. Sāpes var ilgt, sākot no trim dienām, līdz pat nedēļai.

Slimības trešo stadiju sauc par hronisko podagru. Tās laikā organismā jau sāk veidoties urīnskābes kristāli, kas ārēji izpaužas kā izvirzījumi uz ādas iekaisuma skartajā apvidū. Ar laiku šie izvirzījumi var būtiski palielināties un pilnībā deformēt tuvāk esošās locītavas. Tāpat podagras trešajā stadijā iespējama urīnceļu akmeņu veidošanās. Hroniskai podagrai raksturīgas jau izteiktākas pazīmes nekā slimības sākuma stadijās.

  • Locītavu apsārtums un tūska;
  • Stipras sāpes, kas var sākties nakts laikā un turpināties līdz pat rītam. Biežāk sāpes izpaužas kājas īkšķa locītavā, taču var rasties arī elkoņos, ceļgalos, potītēs vai plaukstu locītavās;
  • Tofu (urīnskābes sāļu nogulsnējumu) veidošanās;
  • Locītavu kustīguma samazināšanās;
  • Paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Cēloņi

Galvenie podagras attīstības iemesli ir iedzimtība un nepareizs uzturs. Riska grupā ietilpst pacienti ar lieko svaru un aptaukošanos, hipertoniskām slimībām, cukura diabētu, nieru un kuņģa-zarnu trakta saslimšanām. Tāpat podagras attīstību veicina mazkustīgs dzīvesveids, bieža alkohola lietošana un pārtika ar lielu olbaltumvielu saturu, īpaši gaļas produkti. 

Profilakse un ārstēšana

Diemžēl pilnībā izārstēt podagru nav iespējams, taču mūsdienu ārstēšanas metodes ļauj slimību kontrolēt, novēršot akūtus podagras saasinājumus un neļaujot slimībai progresēt. 

Pacientiem ieteicams mainīt ēšanas paradumus, uzturā lietojot pēc iespējas vairāk augļus un dārzeņus, samazinot olbaltumvielām bagātu produktu, tai skaitā gaļas, lietošanu. Tāpat stingri aizliegts lietot alkoholu, jāizvairās no sāls, cukura, dažādu saldumu un taukainu ēdienu lietošanas, kā arī nepieciešams kontrolēt ķermeņa masu, jo, palielinoties svaram, pieaug slodze uz locītavu sistēmu.

Podagru ārstē galvenokārt ar medikamentiem, kas samazina urīnskābes līmeni asinīs, kā arī atvieglo iekaisuma procesus. 

Ignorējot saslimšanas simptomus, var rasties nopietni locītavu bojājumi, tāpēc, ja rodas aizdomas par saslimšanu ar podagru, nekavējoties jāvēršas pie ārsta-reimatologa.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...