Pirmo reizi Latvijā zīdainim veikta barības vada sašūšanas operācija
Vakar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ķirurgi pirmo reizi Latvijā veiksmīgi veikuši barības vada sašūšanas operāciju zīdainim, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Romēna Namniece.
Namniece uzsvēra, ka šāda operācija bija iespējama, pateicoties neonataloģijas māsu, operācijas māsu, bērna vecāku un bērnu ķirurgu darbam piecu mēnešu garumā, kopjot jaundzimušo mazuli ar barības vada atrēziju.
Barības vada atrēzija ir iedzimta barības vada attīstības anomālija, kā rezultātā barības vads nav izveidots kā caurulīte, kura savieno rīkli ar kuņģi, bet gan veidojas divi fragmenti un, bērnam ēdot, pārtika nevar nonākt kuņģī, un viņš aizrijas. Latvijā ar šādu iedzimtu anomāliju piedzimst viens mazulis divos līdz trīs gados.
Piecus mēnešus mazulim māsiņa veica gan siekalu atsūkšanu, gan īpašu barošanu un aprūpi. Bērnu slimnīcas kolektīvs arī uzteic mazuļa mammu par izturību, sadarbību un spēku cīņā par bērna veselību.
Operācija ilga trīs stundas. Ķirurgs Olafs Volrāts pastāstīja, ka attālums starp barības vada abiem fragmentiem bija īpaši garš, tādēļ sākotnēji barības vadu sašūt nebija iespējams. Lai būtu iespēja augšējo barības vada galu savienot ar apakšējo, bija nepieciešami vairāki mēneši, kuru laikā abi barības vada gali auga viens otram pretim.
"Ceru, ka pēcoperācijas process noritēs bez komplikācijām un pēc atveseļošanās mazulis varēs doties mājup," sacīja ķirurgs, "ir pamats ticēt, ka arī turpmāk šādiem pacientiem vairs nebūs jāveic barības vada aizvietošanas operācija un bērnam izdosies saglabāt viņa paša barības vadu, tādējādi uzlabojot dzīves kvalitāti."
Rīga, 8.nov., LETA.