Pirmajā pusgadā konstatēti nepamatoti uzrādīti veselības aprūpes pakalpojumi 74 605 latu apmērā
Šogad Veselības inspekcija galvenokārt veica ģimenes ārstu un ambulatoro speciālistu sniegto veselības aprūpes pakalpojumu pārbaudes, īpaši izvērtējot iespējas iedzīvotājiem iegūt informāciju un saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
No kopējās summas 54 386 lati atgriezti veselības aprūpes budžetā par nepamatotu veselības aprūpes pakalpojumu uzskaiti. Par nepamatoti izrakstītām valsts kompensējamām zālēm – 1 316 lati, par nepamatoti iekasētiem maksājumiem pacientiem atgriezti 791 lats. Neizmaksājot ģimenes ārsta darbības novērtējuma mainīgo maksājumu, par ārsta darba organizācijas pārkāpumiem ieturēti 5 396 lati.
Kopumā pusgada laikā astoņos gadījumos tika piemēroti līgumsodi par apzinātiem vai atkārtotiem pārkāpumiem. Īpaši ir jāatzīmē konstatētie pārkāpumi pārbaudēs, kas uzsāktas pēc iedzīvotāju iesniegtās informācijas par portālā www.latvija.lv ievadīto datu neatbilstību. Šā gada pirmajā pusgadā tika ierosinātas 8 šādas administratīvās lietas par uzrādītiem ambulatoriem pakalpojumiem, kas faktiski nav veikti.
Biežāk konstatētie pārkāpumi:
* visbiežāk konstatētie pārkāpumi ir saistīti ar uzrādīto pakalpojumu neatbilstību faktiski veiktajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas izpaužas pierakstījumos vai tiek uzrādītas faktiskajai situācijai neatbilstošas manipulācijas.
* ambulatorie speciālisti vienam pacientam vienas aprūpes epizodes (30 kalendāra dienas) ietvaros uzrādījuši apmaksai no veselības aprūpes budžeta divus un vairāk talonus, kas ir pretrunā Ministru kabineta 2006.gada 19.decembra noteikumu Nr.1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" nosacījumiem.
* tiek konstatēti gadījumi, kuros ārstu prakses darba organizācija neatbilst līgumā noteiktajam darba laikam – 40 stundas nedēļā, nav norādīts ģimenes ārsta pieņemšanas laiks līdz plkst. 19.00 vai nav noteikts pieņemšanas laiks pacientiem bez iepriekšēja pieraksta (akūtiem pacientiem).
* pacientiem ir liegta iespēja iepazīties ar korektu un pilnīgu informāciju, līdz ar to izprast ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējas un apmaksas kārtību.
* konstatēti pārkāpumi ģimenes ārstu prakšu "otrās" māsas darbībā – nav norādīts vai nav nodrošināts māsas patstāvīgais pieņemšanas laiks - ne mazāk par 10 stundām nedēļā, lielā daļā ģimenes ārstu prakšu "otrās" māsas neveic ierakstus ambulatorās kartēs vai kādā citā medicīniskā dokumentācijā, kas apliecinātu māsai noteikto pamatuzdevumu izpildi.
* apmaksai vienlaicīgi uzskaitīti pacientam stacionēšanas laikā sniegti un ambulatori sniegti pakalpojumi, - ja pacients tiek stacionēts slimnīcā, t.i. 24 stundas diennaktī atrodas ārsta uzraudzībā, līdz ar to slimnīca nav tiesīga vienlaicīgi par to pašu pacientu uzskaitīt valsts apmaksai gan stacionāros, gan ambulatoros pakalpojumus, jo visi nepieciešamie pakalpojumi tiek nodrošināti stacionāra ietvaros.
* dažkārt maksas cenrādī ir iekļauti valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi.
Plašāku informāciju par būtiskākajiem pārkāpumiem ārstniecības iestāžu pakalpojumu uzskaitē un līgumu nosacījumu ievērošanā Jūs varat apskatīt mājaslapas www.vi.gov.lv, sadaļā Valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi.
Informāciju sagatavoja Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļas pārstāvis
Foto: LETA
Komentāri
-
un ko tas nozīmē? to naudu kādam atmaksā atpakaļ ja jau nepamatoti izmaksāts? kas tā par lietu vispār un kam tas ir vajadzīgs? vai nevar sistēmu sakārtot tā, lai šādas nepamatoti izmaksātas naudas nebūtu
-
un ko tas nozīmē? to naudu kādam atmaksā atpakaļ ja jau nepamatoti izmaksāts? kas tā par lietu vispār un kam tas ir vajadzīgs? vai nevar sistēmu sakārtot tā, lai šādas nepamatoti izmaksātas naudas nebūtu