medicine.lv skaitļos

Lietotāji online239
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Pieturas punkti mērķtiecīgai multivitamīnu izvēlei: Skaidro speciāliste : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pieturas punkti mērķtiecīgai multivitamīnu izvēlei: Skaidro speciāliste

Man, lūdzu, multivitamīnu multipaku! Multivitamīns vēderā, un vesels kā rutks? Iespējams. Taču – vai ikviens un vai vienmēr? Nevajadzīgi vai nepareizi lietoti vitamīnu un minerālvielu kompleksi var radīt blakusparādības, turklāt īpaši jāuzmanās cilvēkiem ar hroniskām slimībām un vecākiem, izvēloties multivitamīnus bērniem. Kā izdarīt gudru izvēli un kad multivitamīni būtu patiešām noderīgi?

Pirms iegādājies – precizē lietošanas mērķi

“Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone: “Komplekso vitamīnu un minerālvielu piedāvājums ir plašs. Aptiekas apmeklējuma laikā diez vai ir iespējams pietiekami iedziļināties katra multivitamīnu kompleksa sastāvā, tādēļ iesaku izstāstīt savu vajadzību farmaceitam un saņemt konsultāciju par piemērotāko preparātu. Multivitamīnu kompleksi galvenokārt ir paredzēti profilaksei, piemēram, stiprākiem kauliem, zobiem, locītavu veselībai, smadzeņu darbības vecināšanai, sirds un asinsvadu sistēmas atbalstam, normālai imūnsistēmas darbībai. Tiesa, cenšoties nodrošināt dažādu orgānu sistēmu veselību ar dažādu komplekso vitamīnu palīdzību, var panākt arī nevēlamu efektu.”

Kā tā? Neskatoties uz to, ka ražotāji multivitamīnus definē atšķirīgiem mērķiem, komplekso vitamīnu un minerālvielu preparātu sastāvs parasti ir diezgan līdzīgs. Farmaceite skaidro: “Ja vienlaikus lieto vairākus šādus kompleksus, pastāv kādas sastāvdaļas pārdozēšanas risks. Iesaku pirms iegādes rūpīgi pārdomāt un izlemt, kas ir galvenā veselības prioritāte – kādam mērķim vēlies lietot multivitamīnus. Piemēram, ja ir svarīgi nodrošināt normālu imūnsistēmas funkcionēšanu, kompleksa sastāvā visticamāk būs A, B, D vitamīns un lielāka deva C vitamīna. Ja lietosi kompleksu sirds veselībai, tajā būs ievērojami vairāk B grupas vitamīnu, protams, būs arī vairāki citi vitamīni, kas ir noderīgi sirds un asinsvadu sistēmai, un minerālvielas, piemēram, magnijs.”

Kompleksie vitamīni jeb multivitamīni satur vairākas sastāvdaļas, kas cita citu papildina, cenšoties nodrošināt organismu ar vitamīniem un minerālvielām normālai funkcionēšanai un veselības saglabāšanai. Taču svarīgākais ir un paliek daudzveidīgs un sabalansēts uzturs. Ja tomēr ir nepieciešamība lietot multivitamīnus, tas jādara no rīta pēc brokastīm, uzdzerot glāzi ūdens. Noteikti nevajadzētu ieņemt multivitamīnu kopā kafiju vai citu kofeīnu saturošu dzērienu.

Dažādi dzimumi – atšķirīgas organisma vajadzības

Foto: Freepik.com/ jcomp
Banner 280x280

Cilvēks ir cilvēks, tomēr sievietes un vīrieša organisma vajadzības dažādos dzīves posmos atšķiras, tādēļ arī tiem nepieciešami mazliet atšķirīgi vitamīni un minerālvielas vai atšķirīgas to devas.  Farmaceite norāda: “Kompleksajos vitamīnos, kas paredzēti sievietēm, līdzteku vitamīniem var būt pievienota arī naktssveces eļļa, gurķu mētra, folskābe. Sastāvā parasti ir arī specifiski sievietes organismam nepieciešamas minerālvielas – kalcijs, dzelzs, magnijs.

Vīriešiem paredzētajos kompleksajos vitamīnu un minerālvielu preparātos  galvenās sastāvdaļās ir vitamīni, kas var papildināt enerģijas rezerves, labvēlīgi ietekmē reproduktīvo veselību. Šajos kompleksos noteikti atradīsi cinku, selēnu E un citus vitamīnus.”

Papildu slodze – grūtniecība

Grūtniecība ir īpašs posms sievietes dzīvē – tās laikā sievietei svarīgi domāt gan par savu, gan augļa veselību un pilnvērtīgu attīstību, tādēļ grūtniecēm aptiekas piedāvā speciālus vitamīnu un minerālvielu kompleksus. “Grūtniecības laikā nepieciešams rūpēties par to, lai sievietes organisms būtu apgādāts ar uzturvielām, kas dod spēku, enerģiju un veido labvēlīgu vidi bērna iznēsāšanai. Parasti ārsti grūtniecības laikā ikvienai sievietei iesaka lietot kompleksos vitamīnus vai atsevišķi kādu konkrēti nepieciešamu mikroelementu. Visbiežāk tā ir folskābe, dzelzs, kalcijs, D vitamīns, arī jodu var ieteikt uzņemt papildus. Tomēr jāatceras – ja, piemēram, lieto kompleksos vitamīnus un ir konstatēt dzelzs deficīts ka dēļ izrakstīts dzelzs preparāts, jālūko, lai neizveidojas šī mikroelementa pārlieku liela dienas deva,” brīdina farmaceite.

Novecojoša organisma vajadzības

Ar gadiem organisms noveco, minerālvielu rezerves izsīkst, nereti arī gados veca cilvēka uzturs ir nepilnvērtīgs. Šie apstākļi rada minerālvielu un vitamīnu deficīta risku, ko svarīgi novērst, pirms tas radījis vai saasinājis kādu veselības problēmu. “Tā var būt, ka novecojot mainās ēšanas paradumi, uzturs nereti ir vienveidīgs, turklāt neizbēgami vājinās uzturvielu uzsūkšanās organismā. Senioriem ir izstrādāti dažādi vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas var palīdzēt situāciju uzlabot. Šo preparātu sastāvā visticamāk būs iekļauts A, E un C vitamīns, kas ir lieliski antioksidanti, D vitamīns, kas nepieciešams normālai imūnsistēmas funkcionēšanai, kā arī kaulu un locītavu veselībai. Droši vien uztura bagātinātājs būs papildināts ar ginka lapu ekstraktu vai žeņšeņu – tie tonizē, veicina asinsriti galvas asinsvados, uzlabo atmiņu, koncentrēšanos spēju.”

Ja vitamīnus un minerālvielas zog slimība

Ir slimības, kas var ietekmēt vitamīnu un uzturvielu uzsūkšanos organismā, kā dēļ šīs vielas būtu nepieciešams uzņemt papildu. Farmaceite norada: “Pētījumos konstatēts, ka tādas hroniskas slimības, kā, piemēram, cukura diabēts pacientiem ir risks, ka noteiktas uzturvielas organismā neuzsūksies vai slikti uzsūksies. Šādiem gadījumiem paredzēti vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas var palīdzēt apgādāt organismu ar vajadzīgajām vielām.

Ne tikai diabēta, bet visu hronisku slimību pacientiem noteikti iesaku par šo tēmu aprunāties ar savu ārstu, ja nepieciešams, veikt analīzes, pārliecināties, vai ir kādas uzturvielas deficīts un lemt, ko nepieviešams uzņemt papildu atsevišķi vai multivitamīnu kompleksa veidā.

Jāņem vērā, ka daži lietotie medikamentus arī var kavēt vai mazināt kādas uzturvielas uzsūkšanos. Ja ir aizdomas, to var noskaidrot, veicot asins analīzes.”

Rūpīgi izvērtē, ko izvēlies bērnam

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

“Bērniem domātie multivitamīni ir ērti lietojami un tik daudzveidīgi, ka prieks! Tie pieejami gan kā želejkonfektes, gan šķidrumā veidā, gan sūkājamu vai košļājamu tablešu veidā. Taču pirms izvēlies vitamīnu kompleksu bērniem, noteikti konsultējies ar ģimenes ārstu, jo ne vienmēr bērnam ir nepieciešami tieši multivitamīni. Ja ārsts tos rekomendē lietot, tātad ir medicīnisks pamatojums un šai rekomendācijai vajadzētu sekot.

Ražotāji piedāvā multivitamīnus galvenokārt bērniem no trim līdz 12 gadiem. Taču bērna vecums nav vienīgais kritērijs – ir jāizpēta preparāta sastāvs un jāgūst apstiprinājums, ka uztura bagātinātājs atbilst bērna organisma vajadzībai un ārsta ieteikumam,” norāda farmaceite.

Kad noderīgi tieši kompleksie vitamīni?

Farmaceite uzskaita multivitamīnu un minerālvielu kompleksu priekšrocības.

  • Ērta lietošana – vairākas minerālvielas un vitamīni apvienoti vienā kapsulā vai tabletē. Bieži vien ārsts rekomendē vairākus B grupas vitamīnus. Kompleksajos preparātos kopā mēdz būt gan B12, gan B6 un B1 vitamīni;
  • Labs risinājums, ja organismam ir liela papildu slodze – grūtniecība, mazuļa zīdīšanas posms, blīvs treniņu grafiks, eksāmenu sesija u.tml.

Kad jāuzmanās?

Kompleksā tablete vai kapsula vēl nenozīmē, ka organisms garantēti saņem visu, kas tam nepieciešams. “Visai iespējams, ka tieši tā vitamīna vai minerālvielas deva, kas tavam organismam ir pati svarīgākā, izraudzītajā preparātā nav vai ir par maz, tādēļ (ideālā variantā) ir jāzina sava organismā konkrētās vajadzības un jāpiemeklē tām atbilstošs uztura bagātinātājs, ko noteikti palīdzēs izdarīt farmaceits. Nolūkojot aptiekā uztura bagātinātāju, vajadzētu izstāstīt farmaceitam par medikamentiem vai citiem uztura bagātinātajiem, ko jau lieto, jo var būt arī tā, ka izvēlētā kompleksa sastāvā ir viela, kas var veidot nelabvēlīgu mijiedarbību – vājināt vai otrādi – pastiprināt – to iedarbību.”

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...