Pieņem jaunus noteikumus, kas paredz limitus atvaļinātu karavīru veselības aprūpei
Valdība šodien pieņēma jaunus noteikumus, kas paredz limitus atvaļinātu karavīru veselības aprūpei.
Aizsardzības ministrija (AM) norāda, ka patlaban atvaļinātājiem karavīriem veselības aprūpes izdevumu apmaksas kārtību nosaka valdības noteikumi par profesionālā dienesta karavīru, militāro darbinieku un zemessargu veselības aprūpes saņemšanas nosacījumiem, apmaksājamo pakalpojumu veidiem un izdevumu apmaksas kārtību.
To, ka, atvaļinātais karavīrs saglabā tiesības saņemt apmaksātu veselības aprūpi tādā pašā kārtībā kā profesionālā dienesta karavīrs, paredzēja Militārā dienesta likums, kas tika grozīts šogad februārī.
Pašlaik esošajā regulējumā pastāv būtiskas pretrunas un neatbilstības, jo profesionālā dienesta karavīru veselības aprūpi koordinē, nodrošina un finansē Nacionālie Bruņotie spēki, bet atvaļināto karavīru veselības aprūpi nodrošina ģimenes ārsti un izdevumus kompensē AM.
Atvaļināto karavīru veselības aprūpi turpmāk regulēs atsevišķi Ministru kabineta noteikumi - "Noteikumi par atvaļinātajiem karavīriem apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu veidiem un izdevumu apmaksas kārtību un apmēru".
Jaunie noteikumi būtiski neatšķiras no profesionālā militārā dienesta karavīru veselības aprūpes noteikumiem, tomēr atsevišķas apmaksājamās izdevumu pozīcijas ir pārskatītas, noteikti limiti veselības aprūpei, kuri līdz šim regulējumā nebija iekļauti un izdalītas divas atvaļināto karavīru kategorijas.
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem atvaļinātajiem karavīriem, kuri ir atvaļināti no aktīvā dienesta invaliditātes, ievainojuma un slimības dēļ, kas iegūta pildot dienesta pienākumus, apmaksā recepšu medikamentus, zobu labošanu un medicīnisko rehabilitāciju vienu reizi gadā, šādiem izdevumiem nepārsniedzot 400 latus.
Savukārt atvaļinātajiem karavīriem, kuri ir atvaļināti no aktīvā dienesta sakarā ar maksimālā vecuma sasniegšanu apmaksās pusi no recepšu medikamentu cenas, pusi no zobu labošanas izdevumiem, kā arī medicīnisko rehabilitāciju reizi gadā, šādiem izdevumiem nepārsniedzot 400 latus.
Ierobežojumu un limitu ieviešana ir ekonomiski pamatota, jo ar katru gadu pieaug pakalpojumu saņēmēju skaits, attiecīgi arī budžeta līdzekļu izdevumi, skaidro AM.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Army Medicine