medicine.lv skaitļos

Lietotāji online331
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
5 veidi, kā samazināt sāls patēriņu uzturā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

5 veidi, kā samazināt sāls patēriņu uzturā

Foto: pixabay.com

Ēdiena gatavošana no svaigām sastāvdaļām un izvairīšanās no apstrādātajiem produktiem ir labākais veids, kā samazināt sāls daudzumu uzturā.

Lielveikalos un pārtikas veikalos var iegādāties arvien dažādākas apstrādāto produktu versijas, kurām nav pievienots sāls. Uz produktu etiķetēm ir norādīts nātrija daudzums noteiktā porcijā, taču uz etiķetes ir norādīta porcija, un līdz ar to arī nātrija daudzums mēdz būt daudz mazāk, nekā patiesībā tiek apēsts. Apskatot etiķeti, pievērsiet uzmanību tādiem svarīgiem vārdiem kā "sālījums", "buljons", "sālīts", "marinēts", "sojas mērce" un "terijaki mērce", kas norāda uz pievienotām sastāvdaļām, kurās ir daudz  nātrija.

Daudziem cilvēkiem sāls pievienošana ēdienam maltītes laikā ir kā reflekss, ieraugot sālstrauku, noņemiet to no galda, un par sāli, iespējams, pat aizmirsīsies. Sāls un citu nātriju saturošu garšvielu daudzumu vairākumā recepšu var samazināt uz pusi vai pat vairāk bez ievērojamām izmaiņām garšā. Veselīgas alternatīvas ir garšaugi, garšvielas, svaigs ķiploks vai citronu sula. Šo sastāvdaļu pievienošana īsi pirms pasniegšanas palīdzēs saglabāt garšu, kas mēdz pazust ilgstošas gatavošanas procesā.

Pieci veidi, kā samazināt sāls patēriņu

  1. Lietojiet garšvielas, kurās nav nātrija, piemēram, svaigus garšaugus, ķiploku pulveri vai svaigus ķiplokus, sīpolu pārslas (sīpolu sāls vietā), sausās sinepes, koriandru, citronu, piparmētras, ķimenes, sarkanos piparus, kariju, rozmarīnu, timiānu, baziliku, lauru lapas, ingveru, asos piparus, piparus, maurlokus un pētersīļus.
     
  2. Tā vietā, lai pirktu gatavās salātu mērces, gatavojiet  tās paši. Papildus garšai sāls vietā  pievienojiet dažādus etiķus.
     
  3. Lietojiet uzturā vairāk svaigu vai saldētu dārzeņu un augļu. Ja lietojat konservētus dārzeņus, izvēlieties tos, kuriem nav pievienots sāls. Izvēlieties svaigus, nevis ātri pagatavojamos kartupeļus un svaigus, nevis marinētus gurķus. Vārot dārzeņus, sāls vietā ūdenim pievienojiet garšvielas vai garšaugus.
     
  4. Žāvētu un kūpinātu zivju vai zivju konservu vietā izvēlieties svaigas zivis. Sālītas gaļas, salami desas un citu apstrādātu gaļas veidu vietā – sagrieztu rostbifu vai vistas gaļu.
     
  5. No jauna "apmāciet" savas garšas kārpiņas. Pagaršojiet ēdienu pirms sāls pievienošanas. Gatavojiet ēdienu no svaigiem produktiem, nevis no  ātri pagatavojamām sastāvdaļām. Nepievienojiet sāli, vārot makaronus un rīsus.

Lielā daļā veikalos nopērkamo sāls aizvietotāju ir kālijs. Šie produkti var būt bīstami cilvēkiem ar nieru slimībām vai cilvēkiem, kas lieto diurētiskos līdzekļus. Pirms sāls aizvietotāju lietošanas konsultējieties ar ārstu, it īpaši, ja lietojat diurētiskus līdzekļus vai kāliju piedevas.

Marinādēs un garšvielās, piemēram, sinepēs, tomātu mērcē, salātu mērcēs un citās mērcēs, ir daudz nātrija. Ieturot maltīti restorānā, palūdziet, lai mērces tiek pasniegtas atsevišķi. Tāpat varat palūgt, lai ēdieniem netiek pievienots sāls.

Mājas ūdens filtrs ar ūdens mīkstināšanas funkciju var pievienot dzeramajam ūdenim ievērojamu nātrija daudzumu. Uzņēmumam, kas ierīko šo ūdens filtru, vajadzētu jums pastāstīt, cik daudz nātrija šī sistēma izmanto – varbūt jūs tā vietā izvēlētos dzert pudelēs pildīto ūdeni.

Daudzos medikamentos, kurus var iegādāties bez receptes, ir nātrijs. Ja ieturat diētu, kura ierobežo nātrija lietošanu, pirms tādu medikamentu kā skābi neitralizējošo līdzekļu, sāpes remdinošo līdzekļu un caurejas līdzekļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...