Pētījums: pasaulē strauji pieaug zāļu rezistento tuberkulozes formu izplatība
Zviedrijas Infekcijas slimību kontroles institūta veiktā pētījumā Latvijā, Igaunijā, Krievijā, Peru, Filipīnās, Dienvidāfrikas Republikā, Dienvidkorejā un Taizemē atklājies, ka vidēji 43,7% tuberkulozes pacientu ir nejūtība vismaz uz vienu otrās rindas tuberkulozes medikamentu, kas tiek lietoti, kad pirmās rindas medikamenti neiedarbojas uz slimību.
Rezistence pret kādu no otrās rindas medikamentiem pētījumā apskatītajās valstīs ir atšķirīga, no 33% Taizemē līdz 62% Latvijā.
Vidēji piektā daļa inficēto slimo ar tuberkulozes formu, kas ir nejūtīga pret vismaz vienu no otrās rindas injicējamiem medikamentiem, taču Latvijā šāda forma sastopama 47% inficēto.
"Vairums starptautisko rekomendāciju tuberkulozes apkarošanai ir izstrādātas, pieņemot, ka multirezistentās tuberkulozes izplatība ir līdz pieciem procentiem. Taču realitātē izplatība dažviet ir desmit reizes lielāka," norāda Zviedrijas Infekcijas slimību kontroles institūta pētnieks Svens Hofners.
Pētījumā atklājies, ka 6,7% pacientu slimo ar ekstensīvi rezistento tuberkulozes formu, kas nereaģē uz nevienu no otrās rindas medikamentiem.
Tuberkuloze ir infekcijas slimība, kas visbiežāk skar plaušas. Parasti tā ir ārstējama ar sešu mēnešu antibiotiku kursu.
Taču, ja pacienti neievēro noteikto ārstēšanās režīmu un nelieto medikamentus, kā noteikts, tuberkulozes baktērijai attīstās nejūtība pret medikamentiem. Atsevišķos gadījumos cilvēki var inficēties ar jau rezistentām tuberkulozes formām.
Ekstensīvi rezistentai tuberkulozes formai nepieciešams divus gadus ilgs ārstēšanās kurss ar dārgiem medikamentiem, kam bieži vien ir blakusparādības, turklāt nav izveseļošanās garantijas.
Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati (WHO), 2010.gadā ar tuberkulozi slimoja 8,8 miljoni cilvēki, bet 1,4 miljoni cilvēku nomira.
Tuberkulozes simptomi ir klepus, kas nepāriet trīs nedēļas un ilgāk, ilgstošs nogurums, nespēks, svīšana naktīs, krišanās svarā, asins piejaukums krēpām, paaugstināta ķermeņa temperatūra un sāpes krūtīs.
Tuberkulozi var sekmīgi ārstēt, un tās izplatīšanos sabiedrībā var apturēt. Latvijā izmeklēšana uz tuberkulozi un tuberkulozes ārstēšana ir bez maksas. Arī medikamenti ir valsts apmaksāti. Nav jāmaksā arī pacienta iemaksa par vizīti pie ārsta.
Parīze, 30.aug., LETA--AFP/REUTERS.
Foto: Fotolia
Komentāri
-
Bet zāļu izplatītāji taču ir ieinteresēti pārdot tādas zāles, no kā cilvēki saslimst vēl vairāk, lai tie pirktu vēl un vēl...
-
Bet zāļu izplatītāji taču ir ieinteresēti pārdot tādas zāles, no kā cilvēki saslimst vēl vairāk, lai tie pirktu vēl un vēl...