medicine.lv skaitļos

Lietotāji online463
Aktīvie uzņēmumi12815
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Pazīmes, kas ļauj atpazīt ēšanas traucējumus : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pazīmes, kas ļauj atpazīt ēšanas traucējumus

Foto: Charlotte Astrid / flickr.com

Anoreksija un bulīmija ir nopietnas psihiskas saslimšanas, ko nepieciešams laikus diagnosticēt un atbilstoši ārstēt. Nesaņemot palīdzību no līdzcilvēkiem, slimnieks var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu savai veselībai.

Ēšanas traucējumu cēlonis visbiežāk ir neapmierinātība ar savu svaru, atsevišķām ķermeņa daļām vai ķermeņa formu. Lai iegūtu kāroto figūru, tiek liktas lietā drastiskas metodes – cilvēks mēģina samazināt svaru badojoties, izraisot vemšanu pēc ēdienreizēm un lietojot dažādus palīglīdzekļus, piemēram, urīndzenošus preparātus vai caurejas zāles. Anoreksijai raksturīgas paniskas bailes pieņemties svarā un pastāvīga badošanās, kamēr bulīmijas galvenā iezīme ir kompulsīvas pārēšanās lēkmes, kas mijas ar pastiprinātu svara kontrolēšanu. Ēšanas traucējumus visbiežāk piedzīvo jaunas sievietes, tomēr tie var skart arī vīriešus un cilvēkus dažādās vecuma grupās.

Novērojot ēšanas traucējumiem raksturīgos simptomus sev vai tuviniekiem, ir ārkārtīgi svarīgi nekavējoties vērsties pēc palīdzības pie ārsta. Agrīna saslimšanas diagnostika ir īpaši nozīmīga, lai slimnieks tiktu pilnībā izārstēts un spētu turpmāk dzīvot pilnvērtīgi.

Tomēr ir svarīgi ņemt vērā, ka cilvēks ar ēšanas traucējumiem bieži izjūt spēcīgu kauna vai vainas sajūtu, līdz ar to savus ieradumus viņš centīsies noslēpt no apkārtējiem. Tāpat viņš, iespējams, neatzīs, ka radusies saslimšana – ikdienišķie ieradumi kļuvuši par mehānismu, ar kura palīdzību persona ieradusi reaģēt uz problēmu. Šādā gadījumā saslimušais centīsies slēpt paradumus, uzskatot, ka citi nespēj izprast viņa situāciju.

Banner 280x280

Tāpat jāatceras, ka katrs saslimšanas gadījums ir unikāls – simptomi var veidot dažādas kombinācijas, iespējams, ka novērojamas tikai atsevišķas pazīmes. Turklāt reizēm tipiskie simptomi nebūt neliecina par ēšanas traucējumiem. Ja tevi māc bažas par savām vai tuvinieku attiecībām ar ēdienu, meklē profesionāļa palīdzību!

Uzvedības izmaiņas

*Pastāvīgi vai bieži ēšanas ierobežojumi – stingra kaloriju uzskaite, ēdienreižu izlaišana, badošanās, izvairīšanās no konkrētām produktu grupām, maltīšu aizstāšana ar šķidrumu.

*Pazīmes, kas liecina par pārēšanās lēkmēm – pēkšņi pazūd liels daudzums produktu, atkritumos parādās ievērojams daudzums iepakojumu papīru, pārtika tiek uzkrāta, tādējādi gatavojoties iespējamajai pārēšanās lēkmei.

*Bieža labierīcību apmeklēšana īsi pirms vai pēc ēšanas var signalizēt par to, ka tiek izmantoti vemšanas vai caurejas līdzekļi.

*Pēkšņa un neveselīga aizraušanās ar fiziskajām aktivitātēm – cilvēkam trūkst zināšanu par to, kādi vingrojumi jāveic, viņš sporto līdz pilnīgam spēku izsīkumam un neatliek nodarbību pat tad, ja guvis traumu vai gadījušies citi nozīmīgi apstākļi.

*Izvairīšanās no visiem komunikācijas veidiem un sociālajām situācijām, kas saistītas ar ēšanu.

*Regulāra izvairīšanās no maltītes, liekot lietā dažādus attaisnojumus, piemēram, apgalvojot, ka nesen jau ēsts, konkrētais produkts negaršo vai izmantojot citu argumentu.

*Slimnieks izstrādā paņēmienus, kas ļauj pārbaudīt ķermeņa stāvokli – regulāri saspiež tauku kārtiņu uz vēdera, pastāvīgi sveras vai izmanto citu veidu, kas šķietami ļauj kontrolēt svaru.

*Saslimušais var atteikties no nodarbēm, kas iepriekš sagādājušas prieku, izolēties no apkārtējiem.

*Pārmērīgi lēna ēšana, piemēram, ēdiena uzņemšana ar tējkaroti, ēdiena sagriešana mazos gabaliņos.

*Pastāvīga izsalkuma noliegšana.

Fiziskas izmaiņas

*Pēkšņs vai straujš svara zudums.

*Biežas svara svārstības.

*Menstruāciju zudums vai menstruālā cikla traucējumi.

*Ģībšana, galvas reiboņi.

*Pastāvīgs nogurums, apātija.

*Jutīgums pret aukstumu, pastāvīga aukstuma sajūta.

Psiholoģiskas izmaiņas

*Pastiprinātas rūpes, apmātība ar ķermeņa svaru, formu, izskatu.

*Intensīvas bailes no pieņemšanās svarā.

*Sakāpināta attieksme pret pārtiku, darbībām, kas saistītas ar pārtiku.

*Neapmierinātība ar savu ķermeni.

*Pastiprināts jutīgums pret komentāriem vai kritiku, kas vērsti pret personas svaru vai ārējo izskatu.

*Depresija un trauksme.

*Garastāvokļa svārstības, uzbudinātība.

*Apziņa, ka pats nespēj kontrolēt savu dzīvi.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...