Pasaules tuberkulozes dienā īpaši jādomā par tiem, kuru risks saslimt ir vislielākais
Foto: Na-im/Flickr
24.martā jau 33.reizi visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai infekcijas slimībai, kas, neskatoties uz to, ka ir ārstējama, joprojām ir aktuāla visā pasaulē.
Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka ik gadus ar tuberkulozi saslimst aptuveni 8,6 miljoni cilvēku. Lai arī tuberkuloze ir ārstējama un lielākā daļa nāves gadījumu būtu novēršami, šīs slimības dēļ dzīvību 2012.gadā zaudēja 1,3 miljoni cilvēku.
Gan Latvijā, gan citur pasaulē tuberkulozes ierobežošanu apgrūtina tās straujā izplatība personu, kuras injicē narkotikas, un HIV inficēto personu vidū, jo gan narkotiku lietošana, gan HIV infekcija ir nozīmīgi tuberkulozes riska faktori, kas vienlaikus arī apgrūtina tuberkulozes diagnostiku un ārstēšanu. Šī problēma ir īpaši aktuāla Latvijā, kur ir vieni no augstākajiem tuberkulozes un HIV izplatības rādītājiem, kā arī liels skaits personu, kuras injicē narkotikas. Arī Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2012.gadā vairāk nekā 10% gadījumu tuberkuloze tika atklāta HIV inficētām personām.
Lai veicinātu to, ka personas, kuras injicē narkotikas, un HIV inficētās personas regulāri veiktu veselības pārbaudes un nepieciešamības gadījumā saņemtu atbilstošu ārstēšanu, ir nepieciešams uzlabot situāciju veselības aprūpes sistēmā, tai skaitā uzlabojot atbilstošu un kvalitatīvu pakalpojumu pieejamību, samazinot pastāvošos šķēršļus to saņemšanai, palielinot pakalpojumu sniedzēju iemaņas darbā ar paaugstināta tuberkulozes riska grupām, kā arī nodrošinot šo mērķgrupu ar informāciju par tuberkulozi.
Lai samazinātu saslimstību ar tuberkulozi ne tikai HIV inficēto personu un injicējamo narkotiku lietotāju vidū, bet arī sabiedrībā kopumā, Latvijā kopš 2011.gada jūnija tiek īstenots starptautisks Eiropas Komisijas līdzfinansēts projekts "Sabiedrības veselības sistēmas un pilsoniskās sabiedrības stiprināšana cīņai ar tuberkulozes epidēmiju paaugstinātā riska grupās" (TUBIDU), kuru Latvijā īsteno Latvijas Tuberkulozes fonds. Zīmīgi, ka projekts ir iekļauts Veselības ministrijas izstrādātajā politikas plānošanas dokumentā tuberkulozes izplatības ierobežošanai 2013.-2015.gadam.
Līdz šim projekta ietvaros ir sagatavoti un izplatīti informatīvie materiāli par tuberkulozi, ir veikts pētījums par šķēršļiem veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai injicējamo narkotiku lietotāju un HIV inficēto personu vidū, kā arī izstrādātas rekomendācijas tuberkulozes gadījumu atklāšanai sabiedriskajām organizācijām un politikas veidošanai HIV/tuberkulozes jomā, kas tuvākajā laikā tiks izplatītas attiecīgajām institūcijām. Tāpat projekta ietvaros vairākiem speciālistiem no Latvijas ir bijusi iespēja piedalīties dažādās starptautiskās apmācībās un ir izveidots sadarbības tīkls, lai arī pēc projekta noslēguma ar tuberkulozi saistītie jautājumi varētu tikt risināti kopīgi.
Lai uzlabotu tuberkulozes profilaksi un savlaicīgu diagnostiku, kā arī padziļinātu zināšanas par tuberkulozi tiem speciālistiem, kuri ikdienā sniedz sociālos, veselības un kaitējuma mazināšanas pakalpojumus HIV inficētām personām un personām, kuras injicē narkotikas, jau aprīļa sākumā projekta ietvaros tiks organizētas vietējās apmācības, kuru laikā paredzēts apmācīt teju 100 valstisko un nevalstisko organizāciju pārstāvjus.