"Papardes zieds": Vajadzīgi gadi, lai mainītos attieksme pret narkomānu un prostitūtu tiesībām saņemt medicīnisko atbalstu
Ir vajadzīgi gadi, lai mainītos sabiedrības attieksme pret narkotikas lietojošu grūtnieču un māšu, kā arī prostitūtu tiesībām saņemt sev piemērotu medicīnisko atbalstu, aģentūrai LETA atzina "Papardes zieda" pārstāves.
Biedrības "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle uzsvēra, ka katrai sociālās atstumtības riska grupai piemērota profilakse valstij izmaksātu lētāk nekā cīņa ar sekām, piemēram, HIV un citu seksuāli transmisīvo infekciju (STI) izplatīšanos.
Kā norādīja "Papardes zieda" pētniece Anda Karnīte, naudas nekad nebūs tik daudz, lai pietiktu visam, tomēr būtu vērts padomāt par prioritātēm. "Neviens nesaka, ka būtu jāņem nost kam citam, piemēram, ambulatorajai ārstēšanai, taču ir būtiski, lai prostitūtas, kas 90% ir arī narkotiku lietotājas, varētu saņemt sev nepieciešamos pakalpojumus. Un varbūt ir vērts padomāt arī par bezmaksas kontracepciju, piemēram, hormonālajām injekcijām, kas neizmaksātu nemaz tik dārgi," viņa uzsvēra.
Prezentējot trīs paaugstinātam sociālās atstumtības riskam pakļautām grupām - narkotikas lietojošām grūtniecēm un mātēm, narkotikas lietojošām prostitūcijā iesaistītām sievietēm un etnisko minoritāšu, konkrētāk, romu pusaudžiem un jauniešiem - veltītu pētījumu, "Papardes zieda" pārstāves sacīja, ka Latvijā ir būtiski jāpilnveido veselības aprūpes sistēma, atkarību un ar to saistīto veselības problēmu jomā aktualizējot uz dzimuma specifiku balstītu pieeju.
"Pakalpojumi, kas derīgi vīriešiem narkomāniem, nebūs piemēroti sievietēm. Piemēram, ilgtermiņa rehabilitācijas programmās sievietes nevar atrasties kopā ar bērniem, un tas viņas kavē šādu pakalpojumu izmantot. Īpaši pietrūkst dzimumspecifisku profilakses pakalpojumu, kas darbotos pēc "zemā sliekšņa" principa - viegli pieejami, konfidenciāli, bezmaksas. Trešā būtiskā lieta - pašvaldībām ir jāpievērš uzmanība, kā uzrunāt etnisko minoritāšu pārstāvjus," sacīja Karnīte.
Pētījums par narkotikas lietojošajām grūtniecēm un mātēm atklāj problēmas, ar kurām viņām nākas saskarties. Piemēram, narkotiku lietošana ir cieši saistīta arī ar seksa pakalpojumu sniegšanu, tāpēc bieži šīs sievietes ir inficētas ar HIV vai B un C vīrushepatītu. Augstam riskam inficēties nākotnē ir pakļautas arī neinficētās sievietes. Zīmīgi, ka kontracepcijas līdzekļi netiek izmantoti vai tiek lietoti neregulāri. Pietrūkst zināšanu par personīgo higiēnu, grūtniecības noteikšanu, seksuāli transmisīvajām infekcijām un citiem veselības jautājumiem.
Kā norāda pētījuma veicēji, ikdienā sievietes nereti piedzīvo gan emocionālu, gan fizisku, gan seksuālu vardarbību, taču pēc palīdzības sievietes nevēršas, jo trūkst zināšanu par palīdzības iespējām un rīcību vardarbības gadījumā. Aktīvi tiek izmantoti un uzskatīti par efektīviem kaitējuma mazināšanas pakalpojumi, piemēram, šļirču apmaiņa. Tomēr šo programmu pārklājums esot nepietiekams.
Savukārt pētījuma par narkotikas lietojošajām prostitūcijā iesaistītajām sievietēm rezultāti liecina, ka nozīmīgākās sociālās problēmas ir dzīvesvietas trūkums, bezdarbs, legālu ienākumu neesamība, nav arī atbalsta no ģimenes un partnera. Raksturojot prostitūcijā iesaistīto sieviešu veselības stāvokli, pētījuma veicēji piebilst, ka daudzas ir inficētas ar HIV, B vai C vīrushepatītu un plaši izplatītas ir arī dažādas mentālās saslimšanas. Lielākā daļa uz ielas klientus piesaistošo sieviešu lieto narkotikas. Arī šīs grupas pārstāvēm nākas saskarties ar nepietiekamu veselības un sociālās aprūpes pakalpojumu pieejamību.
Toties pētījums par atkarību izraisošo vielu - tabakas, alkohola, narkotisko vielu - lietošanas paradumiem etnisko minoritāšu, konkrētāk romu, pusaudžu un jauniešu vidū, atklāj, ka informētība par palīdzības iespējām atkarību izraisošo vielu lietotājiem ir izteikti zema. Pamatā ir zināmas palīdzības iestādes Rīgā, bet ne savā pašvaldībā. Praktiski vienīgais informācijas avots, kur romi gūst informāciju par palīdzības iespējām, ir informācija "no mutes mutē" jeb tiešs kontakts ar citiem kopienas pārstāvjiem.
"Papardes zieda" pārstāves norādīja, ka par šī projekta secinājumiem tiks runāts gan ar valsts iestādēm, gan pašvaldībām. "Mūs kā nevalstisko organizāciju uzklausa un respektē, mūsu ieteikto nereti iekļauj dažādās stratēģijās, bet tālāk par to netiek, jo izteikto ierosinājumu ieviešana ir saistīta ar valsts budžeta finansējumu," sacīja Karnīte.
Pētījumi tapuši "WEDworks" projektā, kas kopš 2013.gada tiek īstenots piecās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Projektu īsteno nevalstiskās organizācijas ar ievērojamu pieredzi narkotiku profilaksē un pakalpojumu nodrošināšanā dažādām sociāli atstumtām sabiedrības grupām.
Rīga,12.nov., LETA.