Opozīcijas deputāti uzsver nepieciešamību nodrošināt pietiekamu veselības nozares finansējumu
Debatējot par opozīcijas pieprasījumu veselības ministrei Ingrīdai Circenei (V) saistībā ar nozares finansējumu, opozīcijas deputāti šodien uzsvēra nepieciešamību nodrošināt pietiekamu veselības nozares finansējumu.
Šo opozīcijas pieprasījumu Saeima šodien noraidīja, tāpat tas iepriekš tika noraidīts parlamenta Pieprasījumu komisijā.
Deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) debatēs uzsvēra, ka Latvija ierindojas pēdējās vietās starp Eiropas Savienības valstīm pēc finansējuma apjoma veselības aprūpei. "Jāsaka, tie ir ne tikai procenti no iekšzemes kopprodukta vai miljoni, kuru pietrūkst, tā ir nauda, kā pietrūkst cilvēku ārstēšanai," piebilda politiķe.
Viņa arī atgādināja, ka valdības deklarācija paredz ikgadējo finansējuma pieaugumu šai jomai. Paredzēts, ka 2014.gadā veselības aprūpes valsts budžeta rādītāji sasniegs jau 4,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tomēr šī gada bāzes finansējums nozarei bija tikai 3,12% no IKP. Pēc Reiznieces-Ozolas teiktā, arī nākamajos gados plānots nevis budžeta pieaugums, bet samazinājums.
"Un šāda situācija ir nepieļaujama, ja pati ministrija jau šogad norāda, ka gada otrajā pusē kvalitatīvai veselības aprūpei pietrūkst 34 miljonu latu, bet nākamajā un aiznākamajā gadā ir plānots deficīts vairāk nekā 66 miljoni latu," akcentēja deputāte.
Viņa arī klāstīja, ka šis ir kārtējais gads, kad slimnīcām, slēdzot līgumus par neatliekamās palīdzības sniegšanu, netiek paredzēts finansējums visu pacientu ārstēšanai, savukārt pacientu līdzmaksājumi par ārstēšanu stacionārā Latvijā ir vieni no augstākajiem Eiropā.
Arī deputāts Andrejs Klementjevs (SC) norādīja uz sliktu situāciju veselības aprūpes nozares budžetā. Šādi "ļoti slikti cipari", pēc deputāta domām, ir pierādījums tam, ka veselības ministre nevar turpināt darbu, jo nevar garantēt, ka nākamgad nozare ar šādu finansējumu izdzīvos.
Klementjevs arī norādīja uz trūkumiem ministres komunikācijā ar parlamentu, proti, ministre neesot piedalījusies komisijas sēdē, kur tika diskutēts par kolektīvo iesniegumu C hepatīta pacientu atbalstam.
Deputāts aicināja atbalstīt pieprasījumu izsaukt Circeni uz parlamenta sēdi, lai viņa paskaidrotu, kāpēc viņa nevar garantēt nozares finansējumu nākamajam gadam un kāpēc viņa nevar veikt tādas reformas, lai pacienti justos droši.
Tikmēr Pieprasījumu komisijas vadītājs Romualds Ražuks (RP) skaidroja, ka komisija, "pēc būtības piekrītot pieprasījuma iesniedzējiem, pēc formas tomēr uzskatīja, ka sistēmas iekšienē šī lieta nav atrisināma un veselības ministre šeit nebūtu vainojama tajos grēkos, kas šeit ir uzskaitīti".
Uz deputātu jautājumiem, kas uzdoti pieprasījumā, parlamentā sēdē centās atbildēt Veselības ministrijas (VM) parlamentārā sekretāre Liene Cipule. Viņa norādīja, ka VM atzīst to, ka veselības finansējums ir "absolūti nepietiekams", un tā ir sistēmiska problēma, kas ir radusies jau sen.
"Jāsaka, ka šis zemais finansējums, ja tā turpināsies, patiešām var radīt neatgriezeniskas problēmas veselības aprūpē," piebilda Cipule. Lai 2014.gadā palielinātu veselības aprūpes finansējumu līdz 5% no IKP, ir nepieciešami 347 miljoni latu, skaidroja Cipule. Vienlaikus viņa aicināja deputātus konstruktīvi raudzīties uz kopējo situāciju valstī un, atzīstot, ka finansējums ir nepietiekams, tomēr rēķināties ar to, kas ir.
Kā ziņots, Saeima šodien noraidīja opozīcijas deputātu pieprasījumu veselības ministrei, kurā deputāti prasa steidzamības kārtībā, vēl pirms 2014.gada valsts budžeta pieņemšanas, sniegt garantijas, ka nākamgad veselības aizsardzības nozare tiks finansēta pietiekamā apjomā.
Savā pieprasījumā opozīcija prasīja sniegt atbildes uz vairākiem jautājumiem - kāpēc Veselības ministrija, jau sākotnēji plānojot budžetu, nebija paredzējusi nozares finansējumu pilnā apmērā un nav aizstāvējusi savu pozīciju, kādā veidā, īstenojot šādu politiku, ministrija plāno sasniegt izvirzīto mērķi - nozares finansēšanu 5% apjomā no IKP - un kā šādos apstākļos tiks nodrošināta valsts garantēto medicīnisko pakalpojumu sniegšana saprātīgos termiņos.
Pieprasījumu atbalstīja 37 opozīcijas deputāti, bet pret bija 52 koalīcijas pārstāvji. Vēl četri parlamentārieši balsojumā nepiedalījās.
Ingrīda Circene/ Foto: LETA