Norāda uz nepieciešamību mainīt attieksmi pret senioriem un padarīt viņiem pieejamāku veselības aprūpi
Projektā tika iesaistīti gandrīz 1000 senioru, un tas parādīja, ka šiem cilvēkiem ir nepieciešama praktiska informācija un atbalsts. Īstenojot projektu, tika iegūta arī plaša informācija par vecāku cilvēku vajadzībām un interesēm, šodien žurnālistiem pastāstīja projekta vadītāja Liene Šulce-Rēvele.
Viņa pastāstīja, ka veselības aprūpē viena no problēmām ir tas, ka ģimenes ārsti neinformē pacientus par dažādām iespējām, veselības veicināšanu, dažreiz arī nelabprāt dodas mājās vizītēs. Tāpēc ir nepieciešams, lai visās praksēs būtu arī otrā māsa, kura varētu veltīt laiku pacientu informēšanai, jo patlaban vizītē nepietiek laika sarunai, izjautāšanai, skaidrojumiem, secināts projektā. Savukārt pašvaldībām vajadzētu lielāku vērību pievērst sabiedriskā transporta nodrošinājumam, lai būtu sasniedzamāki veselības aprūpes pakalpojumi.
Būtiski ir arī sociālie jautājumi un psiholoģiskie aspekti - vecāki cilvēki bieži vien jūtas vientuļi un atstumti, sabiedrības attieksme pret viņiem ir noraidoša un nevērīga, tāpat senioriem ir arī informācijas trūkums par to, kur viņi var saņemt atbalstu. Kā norāda Šulce-Rēvele būtu jāveido dienas aktivitātes centri, kur seniori varētu tikties, iesaistīties dažādās aktivitātēs, kā arī iegūt vajadzīgu informāciju.
Arī profesore Ārija Karpova, kas piedalījusies šajā projektā, atzīst, ka ļoti daudz ir jāstrādā, lai mainītos sabiedrības attieksme pret senioriem, vajadzētu pietuvoties šiem cilvēkiem, cienīt viņus, jo patlaban seniori tiek diskriminēti dažādos līmeņos. Savukārt profesors Jānis Zaļkalns uzsvēra, ka pensionāriem ļoti būtiski ir sociālie kontakti un veselība, tāpēc ļoti svarīgi ir nodrošināt iespēju vecākiem cilvēkiem piedalīties dažādās aktivitātēs un informēt par tām cilvēkus, tāpat jāveicina veselības aprūpes pieejamība.
Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aina Verze pozitīvi novērtēja šo projektu un uzskata, ka tas ir jāturpina, turklāt jāiesaista ne tikai pilsētās dzīvojošus seniorus, bet arī tos, kas dzīvo laukos. Projekta vadītāja atzina, ka plānots turpināt projektā iesākto, iespējams, citā formā.
Projekta secinājumi, rekomendācijas, kā arī cita informācija tiks nosūtīta arī Veselības un Labklājības ministrijai.
Pacientu ombuda īstenotais projekts "Senioru informētības un iesaistes līmeņa paaugstināšana veselības aprūpes jautājumos". Projektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai.
Projekts tika īstenots, sadarbojoties ar Latvijas Pensionāru federāciju un tās reģionālajām biedrībām. Un tā mērķis bija informēt un aktivizēt pensionārus no visiem Latvijas novadiem, lai tie spētu pilnvērtīgāk iesaistīties savā veselības aprūpē, zinātu par savām pacientu tiesībām, saņemtu sev nepieciešamos pakalpojumus un palīdzību veselības veicināšanai, kā arī dalītos ar jauniegūto informāciju ar citiem mērķa grupas pārstāvjiem. Projekts ir vērsts arī uz sociālās atstumtības risku mazināšanu, jo īpaši senioru grupai trūkst atbalsta un informācijas par veselības aprūpes organizāciju un dzīves kvalitātes paaugstināšanas iespējām.
Rīga, 25.janv., LETA.
Foto: LETA
Komentāri
-
Cik tad vēl pieejamākus? Vai tad tā jau viņiem nav labi?
-
Cik tad vēl pieejamākus? Vai tad tā jau viņiem nav labi?