medicine.lv skaitļos

Lietotāji online51
Aktīvie uzņēmumi12705
Nozares raksti11767
Ekspertu atbildes21477
Neaizmirsti par savu pēdu veselību! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Neaizmirsti par savu pēdu veselību!

Raksta autore: Aija Dreimane-Mangale, sertificēts podologs

Biežākās pēdu problēmas 

Bieži cilvēki mēdz aizmirst par savu pēdu veselību līdz brīdim, kad jau radušās hroniskas pēdu ādas vai nagu saslimšanas. Ļoti svarīgi cilvēkiem ar hroniskām sirds, asinsvadu, vielmaiņas, endokrīnajam slimībām regulāri veikt pareizu pēdu kopšanu un konsultēties ar speciālistiem par piemērotākajiem pēdu kopšanas līdzekļiem. Nepieciešams uzsvērt, ka pareiza pēdu aprūpe nepieciešama ikvienam neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai veselības stāvokļa, lai neradītu nepatīkamas komplikācijas.  

Pēdas var apaut skaistos apavos, taču visai bieži šie apavi nav komfortabli, tāpēc pēdas un kājas cieš no karstuma un garām pastaigām, radot pārslodzi, deformāciju risku vai par traumas. Arī vasaras periodā karstums, putekļi, kukaiņu kodumi, cieši un neelpojoši apavi negatīvi ietekmē kājas – var tikt pasliktināta asinsrite apakšējā perifērijā.  

Biežākās pēdu veselības problēmas podologa praksē ir papēžu plaisas, pastiprināta svīšana jeb hiperhidroze, tulznas, varžacis, pēdu ādas un nagu sēnīšu infekcija, ieauguši nagi.

Ja uz papēžiem un citos pēdas rajonos rodas pastiprināts spiediens, tad āda cenšas pasargāt locītavas, muskuļus un sabiezē. Rodas uzstaigājumi – hiperkeratozes. To rašanos veicina liekais svars, pēdas deformācijas, nepareiza pēdu ādas kopšana un nepiemēroti apavi. Ilgstošas berzes un/vai nepareiza spiediena rezultātā pēdās parādās norobežota, sabiezēta, sāpīga āda, kurai vidū ir trijstūrveida serde – varžacs. 

Uzstaigājumi un varžacis ir īpaši bīstamas cilvēkiem ar cukura diabētu, asinsvadu saslimšanām, varikozajām vēnām, jo pastāv risks attīstīties plaisām, kas progresējot var novest līdz pat čūlai. Savukārt čūla (nedzīstoša brūce) ir nopietnas infekcijas sākums, ar ilgstošu ārstēšanu un ļoti nepatīkamām iespējamām komplikācijām. Pat pie nelieliem uzstaigājumiem nebūtu vēlams nodarboties ar pašārstēšanos, bet gan vērsties pie pēdu aprūpes speciālista – podologa, kas varēs veikt piemērotu aprūpi un arī ieteikt pareizo risinājumu diskomforta un pēdu problēmu mazināšanā. 

Plaisas (visbiežāk papēžu rajonā) rodas ilgstoša mehāniska kairinājuma rezultātā, ko var pastiprināt dažādi faktori, piemēram, vitamīnu trūkums, nepietiekama šķidruma uzņemšana ikdienā, hormonālas problēmas u.c. Mehānisko kairinājumu uz pēdu rada nepiemēroti apavi, staigāšana basām kajām, arī pēdu deformācijas. Liela nozīme ir piemērota kāju krēma izvēlei, ko nepieciešams pielāgot sezonai un ādas tipam.

Pastiprinātu pēdu svīšanu sauc par hiperhidrozi. Tā bieži vien ir pavadošs simptoms kādai pamatslimībai, piemēram, vielmaiņas saslimšanām. Taču, ja sviedriem parādās nepatīkama smaka, tas var liecināt par baktēriju klātbūtni, jo kāju svīšana palielina pēdu dermatomikozes attīstības risku.

Lai mazinātu nepatīkamo smaržu, ieteicams valkāt dabīga materiāla zeķes un apavus (ko maina vajadzības gadījumā 2–3 reizes dienā), vismaz 2 reizes dienā mazgāt kājas tekošā ūdenī, rūpīgi nosusinot pirkstu starpas, izvēlēties atvēsinošus mazgāšanas līdzekļus. Uz sausām, tīrām pēdām katru dienu var lietot speciālos pēdu kopšanas pulverus vai talku, lai mazinātu mitruma sajūtu, bet vakaros lietot krēmu kājām ar piparmētru vai tējaskoka eļļu. Speciālie pēdu krēmi ar dezodorējošu iedarbību ne tikai novērš nepatīkamo aromātu, bet regulē arī svīšanas procesu, paaugstina ādas elastību un aizsargā no sēnīšu un baktēriju infekcijām. Arī pēdu dezinfekcijas līdzekļiem, kas paredzēti sēnīšu infekciju profilaksei, ir pretsvīšanas iedarbība un atsvaidzinošs efekts, ko īpaši iesaka cilvēkiem ar specifiskiem darba apaviem, kā arī sporta apaviem. 

Tulznas ir berzes radīts ādas bojājums, ko veicina mitrums un karstums. Tulznu profilakse – piemēroti apavi aktivitātēm, atbilstoši pēdu deformācijām. Pirms ilgākām pastaigām var savlaicīgi uzlīmēt plāksteri vai rūpniecisko ortozi (piemēram, porolona) uz problēmzonām, lai pasargātu ādu no berzes. Cilvēkiem, kam ir šī problēma, rekomendējams lietot krēmus, kuru sastāvā ir augu eļļas – lineļļa un/vai olīveļla. 

Sēnīšu infekcija pēdās jeb pēdu ādas un/vai nagu mikoze izplatās kontakta ceļā ar inficētiem koplietošanas priekšmetiem vai koplietošanas telpās. Pēdu ādas un nagu sēnīšu inficēšanās risks ir daudz lielāks vasarā, jo cilvēki ir sociāli aktīvi un biežāk atrodas publiskās vietās, piemēram, viesnīcās, pludmalēs utt., kur uz koplietošanas virsmām var būt kāju sēnīšu izraisītāji. Neievērojot higiēnas prasības, pastāv risks inficēties arī ar pēdu kārpām. Tāpēc ir ļoti svarīgi nekad neaizmirst par personīgo higiēnu – tikai sev lietojamajiem higiēnas priekšmetiem, piemēram, dvielis, čības, pumeka akmens u.c.

Atrodoties koplietošanas telpās, nepieciešams cienīt apkārtējos un ievērot  higiēnas priekšnoteikumus, lai izvairītos no sēnīsu infekcijas izplatīšanas vai inficēšanos ar to. Sēnīšu infekcijas attīstību var veicināt arī tādi faktori kā pazemināta imunitāte un blakus saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, autoimūnas saslimšanas. Ja rodas aizdomas par pēdu ādas un nagu sēnīšu infekciju, jāvēršas pie podologa, kas ieteiks individuāli piemeklētu risinājumu.

Podologs var novērst tādas problēmas kā ādas sabiezējumus, plaisas pēdu ādā, ieaugušus nagus, nagu formas un krāsas izmaiņas, varžacis, kārpas, veiks aprūpi pēdu ādas un nagu sēnīšu gadījumā, kā arī ieteiks problēmu atrisinošos līdzekļus un informēs par profilaktiskajiem pasākumiem ikdienā.

 

Aija Dreimane Mangale

dreimaneaija@gmail.com

https://medicine.lv/infolapa/?c=mangales-i-arsta-pediatra-homeopata-prakse

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Populārais aktieris Jānis Jarāns intervijā atklāj, ka ne tik sen ir nācies cīnīties ar “krabi”. Tas kož arī sportistiem, saka Jānis, jo pats vienmēr ir bijis sportiski aktīvs. Savā saslimšanā Jānis vaino savu nevērību pret vitamīnu lietošanu profilaksei, sevišķi D vitamīnu. Uzzināsim par D vitamīna papildus uzņemšanas nepieciešamību un tā lomu imūnsistēmas veselībai!

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

C vitamīnu daudzi  pazīst kā imūnsistēmas galveno atbalstītāju jeb “būsteri” un profilaksei cenšas ēst vairāk citrusaugļu vīrusu un saaukstēšanās sezonā. Tomēr C vitamīna loma ir daudz plašāka nekā tikai imunitātes atbalsts. Esam apkopojuši 5 oriģinālus faktus par C vitamīnu, kas palīdzēs jums labāk izprast tā funkcijas un maksimāli efektīvi izmantot veselībai.

Atklājiet jaunu interneta veikalu Swiss`Ovit vitamīni – Šveices kvalitāte jūsu veselībai

Atklājiet jaunu interneta veikalu Swiss`Ovit vitamīni – Šveices kvalitāte jūsu veselībai

Ar lielu prieku paziņojam par jauna interneta veikala atvēršanu, kas piedāvā Šveices kvalitātes vitamīnus – Swiss`Ovit. Šis veikals ir radīts, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem piekļuvi augstas kvalitātes uztura bagātinātājiem, kas palīdzēs uzlabot veselību un labklājību. Uzzināsim, kāpēc izvēlēties Swiss`Ovit!

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek psihiatrijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

"Preimmu OBVProt" – augstākās kvalitātes proteīns enerģijai, muskuļiem un sāta sajūtai

Oktobrī un novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvā testēt "Preimmu OBVProt" - proteīnu ar īpaši augstu uzsūkšanās spēju. 

Testa rezultāti: SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai

Testa rezultāti: SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai

Jūlijā un augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Pharma" piedāvāja testam uztura bagātinātāju SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai.

Testa rezultāti: CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Testa rezultāti: CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar CLARIWELL piedāvāja testēt NERVOKLER.

Izstāsti Latvijai veselības receptes