Latvijas bērni par būtiskāko faktoru veselības uzturēšanai uzskata veselīgu pārtiku
Skolēni īpaši bieži kā veselīga uztura sastāvdaļu norādījuši burkānus, ābolus, citrusaugļus, salātus un redīsus, kā arī piena produktus un gaļu. Veselību bērni spēcina arī izvēloties veselīgus dzērienus. Aukstākā laikā bērni labprāt dzer augu tējas, bet siltākā laikā - sulu vai ūdeni. Turklāt populārs veselības spēcināšanas līdzeklis ir arī bērzu sulas, ko norādījusi teju piektā daļa bērnu.
Otro un trešo vietu veselības spēcināšanā bērniem ieņem laika pavadīšana svaigā gaisā (49%) un sportošana (45%). Bieži vien šie abi faktori tiek arī apvienoti. Interesanti, ka tikai nelielai daļai bērnu sportošana saistās ar sporta stundām skolā, jo lielākajai daļai bērnu sportiskas aktivitātes attiecināmas uz ārpusstundu nodarbībām vai atpūtu. Izvērtējot veselību spēcinošās sportiskās aktivitātes, populārākais aktīvais laika pavadīšanas veids trešajai daļai jeb 34% bērnu ir velobraukšana, savukārt kopumā otrais populārākais sportošanas veids bērniem ir futbols, ko norādījusi piektā daļa bērnu. Veselības veicināšanai bērni visā Latvijā iecienījuši arī baseina apmeklējumus un skrituļslidošanu.
Interesantas atšķirības iezīmējās arī, salīdzinot pilsētu un lauku reģionu ieradumus. Rīgā, kur bērni daudz vairāk pārvietojas sabiedriskajā transportā un līdz ar to ir vairāk pakļauti baciļiem, piektā daļa (20%) bērnu norādījuši uz higiēnas nozīmi veselības veicināšanā, turpretī citviet šo aspektu izcēluši vien vidēji 5% skolēnu. Kā nozīmīgu aspektu imunitātes spēcināšanā skolēni izcēluši arī atpūtu un pietiekamu miegu.
"Patīkami pārsteidza bērnu labā izpratne par veselības veicināšanas tēmu un dzīvesveida nozīmi veselības uzturēšanā. Konkurss pierādīja, ka caurmērā vienlīdz labas zināšanas ir bērniem visā Latvijā. Protams, nelielas atšķirības nedaudz iezīmējās pilsētu un lauku bērnu vidū. Pilsētniekiem būtiskāka ir higiēna, savukārt mazāk dominē bērzu sulas, bet lauku bērniem ir tieši pretēji. Turklāt arī multivitamīnu lietošana aktuāla ir tikai pilsētas bērniem, jo kopumā šo faktoru norādījuši vien 7% skolēnu," rezultātus komentē "BENU aptieku" tīkla attīstības vadītāja Viktorija Daņilova.
Papildus pozitīvajiem aspektiem bērni attēlojuši arī negatīvus paradumus un ēdienus, no kuriem ikdienā jācenšas izvairīties. Šeit galvenokārt dominē čipsi, burgeri un saldie gāzētie dzērieni, savukārt par nevēlamiem un kaitīgiem paradumiem skolēni ļoti precīzi norādījuši alkoholu, cigaretes un narkotikas.
Informāciju sagatavoja Māra Kondrāte, "P.R.A.E. sabiedrisko attiecību" projektu asistente
Foto: Stock.XCHNG