Latvijā sāksies Emocionālās veselības nedēļa
Pirmdien, 15.aprīlī, no plkst.12.00 līdz plkst.13.30 Emocionālās veselības nedēļas ietvaros Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikā notiks apaļā galda diskusija "Psihoemocionālā veselība darbā. Problēmas un risinājumi". Diskusijā tiks runāts par - Kā situāciju redz darba devēji? Cik darba devējam ir svarīgs darbinieku emocionālais stāvoklis? Kādi ir risinājumi? Kā būtu jārīkojas darba devējam, ja darbinieku skārušas emocionālas problēmas?
Aicinātie diskusijas dalībnieki:
Līga Meņģelsone, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore
Eva Selga, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas prezidente
Agita Kalviņa, RISEBA Personāla vadības programmas zinātniskā konsultante
Jānis Lucaus, BTA valdes priekšsēdētājs
Armands Ploriņš, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktors
Dzintars Mozgis, Slimību profilakses un kontroles centra direktora vietnieks
Gunta Ancāne, asociētā profesore, RSU Psihosomatikas katedras un klīnikas vadītāja
Agita Lazdiņa, RSU Psihosomatikas klīnikas izpilddirektore
94% strādājošo atzinuši, ka, veicot savus darba pienākumus, izjūt nogurumu, turklāt 42% to izjūt bieži. Tāpat arī vairums strādājošo izjūt stresu un pārslodzi darbā (attiecīgi 84% un 77%) (SKDS, 2011).
Nemitīgais stress, pārslodze un "grūtas" attiecības apgrūtina darbinieka spēju koncentrēties darba uzdevumiem, būt produktīvam, kā arī rada dažādus psihosomatiskus veselības traucējumus. Stress un psihoemocionālās labsajūtas trūkums vistiešākā mērā ietekmē arī cilvēka fizisko veselību – nereti ir galvas vai muguras sāpes, pazemināta imunitāte, bieža saaukstēšanās, atviļņa slimība vai peptiska čūla, sirds problēmas, asinsspiediena paaugstināšanās u.c.
Cilvēkiem pārliecīgs stress darbā rodas, kad tie jūt neatbilstību starp prasībām pret sevi un iespējām šīs prasības izpildīt. Parasti faktori, kas rada stresu darbā, ir (1) darba apjoma un tempa pieaugums, (2) vadības stils un kultūra uzņēmumā, (3) izmaiņas – organizācijā, restrukturizācija, kolektīvs, vadītājs u.c.
Psihoemocionālās labsajūtas trūkums var mainīt to, kā persona jūtas, domā un rīkojas. Pazīmes, kas par to liecina: kavējumi, bieža personāla mainība, slikta laika plānošana, disciplīnas problēmas, samazināta produktivitāte, negadījumi u.c. Individuālā līmenī emocionālās problēmas var izpausties kā aizkaitināmība, nemiers, miega traucējumi, depresija, grūtsirdība, atsvešināšanās, spēku izsīkums, attiecību problēmas ģimenē, biežas veselības problēmas, grūtības koncentrēties, atcerēties, apgūt jauno, pieņemt lēmumus, pat destruktīva rīcība, t.sk. iespējama atkarību izraisošo vielu pastiprināta lietošana.
Informācija par citām Emocionālās veselības nedēļas aktivitātēm
Atbalsta tālrunis
Visas nedēļas garumā darbosies atbalsta tālrunis 20203203. RSU Psihosomatikas klīnikas speciālisti aicina zvanīt cilvēkus, kuriem nepieciešams padoms emocionālu problēmu risināšanā darbavietā, cilvēkus, kam ir grūtības darbā (paaugstināts stress, slodze, attiecības) vai arī problēmas ģimenē ietekmē spēju koncentrēties darba uzdevumiem. Atbalsta tālrunis darbosies no 15. līdz 19. aprīlim katru darba dienu no plkst.8.00 līdz plkst.20.00.
Konference personāla vadības speciālistiem
Ceturtdien, 18.aprīlī, RSU Psihosomatikas klīnika sadarbībā ar apdrošināšanas kompāniju BTA organizē konferenci personāla vadības speciālistiem un uzņēmumu vadītājiem "Psihoemocionālā veselība darbā. Problēmas un risinājumi".
Konference notiks laikā plkst.15.00 līdz plkst.18.00 RSU Psihosomatikas klīnikas prof. Zīles auditorijā. Konference, kuras ietvaros būs piecu lektoru priekšlasījumi, dalībniekiem ir bez maksas. Priekšlasījumu tēmas:
* Agita Lazdiņa, RSU Psihosomatikas klīnikas izpilddirektore - "Psihoemocionālā veselība darba vietā"
* Elita Ziediņa, BTA veselības apdrošināšanas produkta vadītāja - "Apdrošināšana darbinieku psihoemocionālās veselības atbalstam"
* Gunta Ancāne, RSU asociētā profesore, ārste psihoterapeite, psihosomatikas speciāliste - "Indivīda psihoemocionālās veselības aprūpe – darba vietas interešu aspektā"
* Armands Ploriņš, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktors - "Pilotprojekta "Psihoemocionālā atbalsta sistēmas izveide NMPD" rezultāti"
* Dzintars Mozgis, RSU asociētais profesors, Slimību profilakses un kontroles centrs "Psihoemocionālā veselība – fiziskās veselības profilakse"
Plašāka informācija par konferenci: www.psihosomatika.lv. Iespējas pieteikties, zvanot pa tālruni 67625655 vai rakstot uz info@psihosomatika.lv
Informāciju sagatavoaja Agnese Kuksa, Emocionālās veselības nedēļa organizatoru pārstāve
Foto: Stock.XCHNG
Komentāri
-
Es gribētu redzēt, uz cik daudziem cilvēkiem šis attiecas, jo ar šādām problēmām saskaramies visi un ik uz soļa. It sevišķi ņemot vērā šī brīža apstākļus
-
Es gribētu redzēt, uz cik daudziem cilvēkiem šis attiecas, jo ar šādām problēmām saskaramies visi un ik uz soļa. It sevišķi ņemot vērā šī brīža apstākļus