Latvijā noslēdzies starptautisks projekts tuberkulozes izplatības ierobežošanā
Foto: LETA
Lai veicinātu tuberkulozes (TB) epidēmijas profilaksi personu, kuras injicē narkotikas un HIV inficēto personu vidū, kā arī stiprinātu sabiedrības veselības sistēmu un pilsonisko sabiedrību, lai risinātu ar TB saistītos jautājumus, nodibinājums Latvijas Tuberkulozes fonds no 2011.gada jūnija līdz 2014.gada maijam Latvijā īstenoja starptautisku projektu TUBIDU.
Latvijā ir vieni no augstākajiem TB un HIV izplatības rādītājiem Eiropā un multirezistentas tuberkulozes rādītājiem pasaulē. Injicējamo narkotiku lietošana un HIV infekcija ir nozīmīgi tuberkulozes progresēšanas riska faktori pieaugušo populācijā. Vienlaikus, tieši injicējamo narkotiku lietošana ir nozīmīgs riska faktors tuberkulozes novēlotai atklāšanai šo personu vidū.
Lai noskaidrotu zināšanas par TB un HIV personu, kuras injicē narkotikas vidū, kā arī identificētu šķēršļus ar tuberkulozi un HIV saistīto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, projekta ietvaros Latvijā, Bulgārijā, Igaunijā, Lietuvā un Rumānijā tika organizēts šķērsgriezuma pētījums. Pētījuma ietvaros Latvijā piedalījās 300 respondenti, bet kopumā visās pētījuma dalībvalstīs pētījuma dalībnieku skaits sasniedza 1946 personas.
Pētījuma rezultāti norāda, ka zināšanas par HIV transmisiju un profilaksi respondentu vidū vērtējamas kā labas, tomēr maldīgi uzskati par TB transmisiju bija sastopami biežāk nekā par HIV transmisiju.
Vairāk kā puse no dalībniekiem nezināja, ka gadījumos, ja ir aizdomas par tuberkulozi, diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumi ir pieejami bezmaksas.
Pētījuma veikšanas brīdī Latvijā 27% no visiem respondentiem bija TB raksturīgi simptomi (krēpas ar asins piejaukumu, klepus ilgāk par 2 nedēļām). Tāpat 41% respondentu Latvijā norādīja, ka viņiem ir bijis kontakts ar TB slimnieku. Savukārt 8% respondentu norādīja, ka viņiem kādreiz bijusi diagnosticēta TB.
Pētījuma rezultāti liecina, ka galvenie šķēršļi ar HIV un TB saistītu pakalpojumu saņemšanai ir sociāli kulturāli un ir saistīti ar personu zināšanām un pieņēmumiem, piemēram, nevēlēšanās uzzināt savu pozitīvo HIV vai TB statusu, neuzticēšanās veselības aprūpes sistēmai, kā arī bailes no turpmākajām sekām.
Attiecībā uz HIV injekciju, pašu respondentu ziņas par HIV izplatību variēja no 0,3% Bulgārijā līdz 57,4% Igaunijā. Latvijā uz to, ka ir inficēti, norādīja 26% respondentu. Pētījuma ietvaros respondentiem Latvijā tika veikti HIV eksprestesti un to rezultāti liecina, ka HIV izplatība personu, kuras injicē narkotikas, vidū sasniegusi 32%. Aptuveni ceturtā daļa HIV inficēto respondentu iepriekš nezināja, ka ir inficēti, un šo informāciju, kā arī atbilstošu konsultāciju un atbalstu saņēma pētījuma laikā.
Zīmīgi, ka apskatot prezervatīvu lietošanas paradumus atkarībā no HIV infekcijas statusa, 57,4% HIV inficēto respondentu pēdējā dzimumakta laikā nav lietojuši prezervatīvu.
Projekta ietvaros īstenotā pētījuma rezultāti atspoguļo nepieciešamību īstenot mērķtiecīgus pasākumus gan HIV, gan TB ierobežošanai personu, kuras injicē narkotikas, vidū.
TUBDU projekta ietvaros tika organizētas starptautiskas un vietējās apmācības, sadarbības tīkla tikšanās un pieredzes apmaiņas braucieni. Kopumā vietējās apmācībās Latvijā piedalījās vairāk kā 100 personas no nevalstiskajām organizācijām, ieslodzījuma vietām, sociālajiem dienestiem un citām institūcijām, kas ikdienā strādā ar personām, kuras injicē narkotikas, un HIV inficētām personām. Liela daļa apmācību dalībnieku atzina, ka galvenās problēmas TB profilakses darbā savu klientu vidū ir iespējamo TB simptomu atpazīšana, klientu motivēšana veikt pārbaudes uz TB, kā arī darbinieku bailes inficēties ar TB.
Projekta ietvaros ir izstrādāti un gan latviešu, gan krievu valodās izdoti informatīvie materiāli – bukleti, plakāti un flaijeri, kas ir izplatīti HIV profilakses punktos un citās institūcijās visā Latvijā.
Savukārt, lai stiprinātu pilsonisko organizāciju kapacitāti TB epidēmijas profilaksē, projekta ietvaros ir izdota rokasgrāmata un rekomendācijas ar TB profilaksi saistīto pakalpojumu nodrošināšanai personām, kuras injicē narkotikas.
Ar projekta ietvaros īstenotājām aktivitātēm un pētījuma "Zināšanu par HIV un tuberkulozi novērtējums un šķēršļi, kas saistīti ar veselības aprūpes pieejamību, paaugstināta riska grupās" rezultātiem klātienē iepazīstināti pārstāvji no Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra, Rīgas Austrumu klīnikās universitātes slimnīcas stacionāra Tuberkulozes un plaušu slimību centrs, Rīgas domes Labklājības departamenta, kā arī nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas HIV un tuberkulozes jomā. Eksperti ir atzinuši, ka šāda mēroga projekta īstenošana Latvijā ir bijusi ļoti noderīga gan cilvēkresursu stiprināšanai, gan tālākā politikas plānošanas dokumentu izstrādē, izmantojot iegūto informāciju no projekta ietvaros īstenotā pētījuma.
Projektu līdzfinansēja Eiropas Komisija, un tas tika īstenots Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Rumānijā, Bulgārijā, Somijā, Ukrainā, Krievijā, Gruzijā, Albānijā un Bosnijā un Hercegovinā.