Latvijā janvārī reģistrēti ievestie Denges drudža gadījumi
Ārste Irina Ribakova norādīja, ka ceļotājiem uz tropu zemēm ļoti jāuzmanās no odu kodumiem. Ceļotājiem ir jāzina par infekcijām, kas tos var apdraudēt izvēlētā brauciena galamērķa reģionā, un ir jārēķinās ar tur esošo infekciju risku. Denges drudzi pārnēsā odi un inficēšanās gadījumā divas līdz desmit dienas pēc koduma pēkšņi parādās paaugstināta temperatūra, kā arī galvas, roku un kāju sāpes. Šie simptomi ir līdzīgi vispārējiem saaukstēšanās vai gripas simptomiem, taču neārstēti mēdz izraisīt komplikācijas.
Pirms ceļojuma mediķi iesaka konsultēties Latvijas Infektoloģijas centra Tropu un ceļotāju slimību kabinetā (Linezera ielā 3, Rīgā, tālrunis iepriekšējam pierakstam 67014560), kur speciālisti sniegs visu nepieciešamo informāciju par veicamajiem piesardzības pasākumiem, kas jāveic dodoties uz konkrētu valsti.
LIC epidemiologi, atsaucoties uz Pasaules veselības organizācijas sniegto informāciju, ziņo, ka janvārī Indonēzijā un Vjetnamā reģistrēti jauni inficēšanās gadījumi ar A/H5N1 putnu gripas vīrusu.
Savukārt Francijā janvārī reģistrēts ievests holēras gadījums. Saslimušais vīrietis atpūties Dominikānas Republikā. Pēc atgriešanās no ceļojuma, vīrietis tika hospitalizēts ar caureju, vemšanu un dehidrācijas simptomiem. Laboratoriskā pārbaude apstiprināja inficēšanos ar holēru. Šā cilvēka ģimenē neviens nesaslima, jo stingri tika ievērota personīgā higiēna un profilakses pasākumi.
Mediķi atgādina par profilakses pasākumiem, kas jāievēro tūristiem, dodoties uz riska teritorijām.
Lai izvairītos no iespējamas inficēšanās ar akūtām zarnu infekcijām, Latvijas Infektoloģijas centra epidemiologi ceļotājiem, atrodoties ārvalstīs, iesaka ievērot nespecifiskās profilakses pasākumus:
Lietot drošus pārtikas produktus, dzērienus un dzeramo ūdeni. Pārtikas, dzeramā ūdens un dzērienu drošība ir galvenokārt atkarīga no vietējiem higiēnas standartiem, kas tiek izmantoti to sagatavošanā. Valstīs, kurās ir zemi sanitārās higiēnas standarti un neattīstīta infrastruktūra pārtikas, dzērienu un dzeramā ūdens kontroles jomā, pastāv augsts risks saslimt ar infekcijas slimībām. Šajās valstīs ceļotājiem būtu jāievēro piesardzības pasākumi attiecībā uz jebkāda veida pārtiku un dzērieniem, tostarp tiem, kas tiek pasniegti augstas klases viesnīcās un restorānos, lai samazinātu jebkādu risku saslimt ar infekcijām. Lielāks risks saslimt ir vietās, kurās ir slikti higiēnas apstākļi.
Nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti.
Ievērot personīgo higiēnu un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā.
Vairāk par infekcijas slimībām un LIC sniegtajiem pakalpojumiem lasīt – www.lic.gov.lv
Informāciju sagatavoja V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs" Sabiedrisko attiecību speciālisti
Foto: LETA
Komentāri
-
Tāpēc dzīvojam tepat Latvijā un nebraucam pēc visādām infekcijām uz eksotiskām valstīm
-
Tāpēc dzīvojam tepat Latvijā un nebraucam pēc visādām infekcijām uz eksotiskām valstīm