Latvijā atkal reģistrē Denges drudža gadījumus, šogad saslimuši jau četri ceļotāji
"Arī šoreiz saslimušie ar Denges drudzi inficējušies ceļojuma laikā – viens, atrodoties Indijā, otrs – atgriežoties no Taizemes", informē LIC Drudža diferenciāldiagnostikas nodaļas vadītāja Armanda Broduža. Patlaban sasirgušie atrodas mediķu uzraudzībā.
Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) informācija liecina, ka pēdējo nedēļu laikā pasaulē nav reģistrēti jauni plaši Denges drudža slimības uzliesmojumi; lokāli uzliesmojumi tiek reģistrēti Filipīnās, Malaizijā un Šrilankā. Tomēr infekcija turpina izplatīties Meksikā (Yucatan un Quintana Roo), Surinamā, Bolīvijā (Santa Cruz), un atsevišķos Brazīlijas apgabalos (Riodežaneiro un Recife).
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pēdējo novērtējumu, aptuveni 40% pasaules iedzīvotāju ir risks inficēties ar Denges drudzi, un ik gadus šī infekcija skar 50-100 miljonus cilvēku. Ja pirms 1970.gada Denges drudža epidēmijas tika reģistrētas tikai 9 valstīs, tagad šī slimība ir endēmiska vairāk nekā 100 valstīs, infekcijai izplatoties arvien jaunos apgabalos.
Eiropā Denges drudža lokālā transmisija pirmoreiz reģistrēta 2010.gadā Francijā un Horvātijā, un ievestie gadījumi Eiropā norāda uz lokālas infekcijas risku valstīs, kurās ir odu sugas, kas spēj pārnest šīs infekcijas ierosinātājus.
Bēgot no aukstuma un izmantojot ceļojuma firmu piedāvātās ziemas sezonas atlaides – daudzi Latvijas iedzīvotāji dodas uz siltām un eksotiskām zemēm.
Lai ceļojuma laikā neciestu veselība, aicinām ceļotājus ievērot profilakses pasākumus un pirms nodomātā ceļojuma noteikti konsultēties ar ģimenes ārstu vai Latvijas Infektoloģijas centra Tropu un ceļotāju slimību kabinetā, kur speciālisti sniegs visu nepieciešamo informāciju par piesardzības pasākumiem, kas jāveic, dodoties uz konkrētu valsti.
LIC novērojumi liecina, ka pēdējos gados Latvijā pieaug to infekcijas slimību skaits, ar ko Latvijas iedzīvotāji inficējušies, atrodoties ārzemēs (2011.gadā reģistrēti 194 ar ceļojumiem saistīti saslimšanas gadījumi).
Denges hemorāģiskais drudzis ir akūta vīrusu infekcija, kam raksturīgi divi klīniskie paveidi - drudzis ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru un stiprām sāpēm muskuļos un locītavās, un hemorāģiskais drudzis, kam bez minētajām pazīmēm raksturīga arī smaga asiņojoša caureja. Šīs infekcijas slimības inkubācijas periods ir 5-8 dienas. Denges vīrusu pārnēsā atsevišķas odu sugas. Denges hemorāģiskais drudzis izplatīts Āfrikā, Azijā un Amerikā. Lai nesaslimtu ar šo infekcijas slimību, jācenšas izvairīties no odu kodumiem, lietojot odu atbaidīšanai paredzētus repelentus un citus līdzekļus, izmantojot moskītu tīklus, valkājot apģērbu ar garām piedurknēm u.c.
Informāciju sagatavoja V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs" Sabiedrisko attiecību speciālisti.
Foto: LETA
Komentāri
-
Lai paliek ārzemēs, nav ko te ievazāt pie musm visādus jaunus vīrusus un infekcijas.
-
Lai paliek ārzemēs, nav ko te ievazāt pie musm visādus jaunus vīrusus un infekcijas.