KNAB rekomendē no 2014.gada palielināt algas mediķiem
Tāpat birojs rekomendē atrast iespēju no 2014.gada nākamo trīs gadu laikā palielināt atalgojumu ārstniecības personām, kuru atalgojums ir kritiski zems un nepietiekams mājsaimniecības pamatvajadzību nodrošināšanā.
Iepriekšminētais izriet no aģentūras LETA rīcībā esošā KNAB pārskata par korupcijas riskiem veselības aprūpes sistēmā, kurā birojs Veselības ministrijai (VM), ārstniecības iestādēm un citām institūcijām izstrādājis 35 rekomendācijas korupcijas risku mazināšanai veselības aprūpē.
KNAB pārskatā secinājis, ka šobrīd Veselības ministrija korupcijas, krāpšanas, interešu konfliktu risku uzraudzību ārstniecības jomā veic vāji.
Šobrīd netiek operatīvi risināts jautājums par ārstu neatkarības nodrošināšanu, farmācijas kompāniju un ārstniecības iestāžu "vertikālās integrācijas" ierobežošanu.
Tāpat nav izstrādāts regulējums dāvanu pieņemšanas aizliegumiem un interešu konflikta novēršanai ārstniecības personu darbībā. Atsevišķi pastāvošie kontroles mehānismi ir vāji, galvenokārt saistīti ar paļāvību, ka, piemēram, Veselības inspekcija spēs reaģēt uz identificētajiem pārkāpumiem.
Ņemot vērā iepriekšminēto, KNAB rekomendē Veselības ministrijai definēt labumu veidus, kas uzskatāmi par pieļaujamiem pateicības rakstura mazvērtīgiem dāvinājumiem. Normatīvā aktā noteikt dāvanu ārstniecības personām un ziedojumu veselības aprūpes institūcijām pieņemšanas ierobežojumus.
Visām ārstniecības iestādēm ieteikts iestādes normatīvajos aktos noteikt darbinieku rīcību gadījumos, kad pacients ārstniecības personālam pasniedzis dāvanu.
KNAB uzskata, ja fiziski jānošķir valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana no privātprakses. Šis korupcijas risks raksturīgs situācijām, kad pacientu ārstējošais ārsts amatu apvienošanas kārtībā strādā gan valsts vai pašvaldības iestādē, gan privātpraksē. Šādos gadījumos pacientam var būt neizpratne, kurā apmeklējuma reizē ārsts sniedz pilnu maksas pakalpojumu, bet kurā valsts to kompensē.
Birojs VM rekomendē normatīvā aktā noteikt ārstu amatu savienošanas ierobežojumus un to uzraudzības kārtību. Šis risks raksturīgs situācijām, kad ārsts amatu apvienošanas kārtībā strādā farmācijas un medicīnas preču uzņēmumā. Šādā situācijā pastāv liela varbūtība, ka ārsts, pieņemot lēmumus attiecībā uz saviem pacientiem vai, piemēram, līdzdarbojoties ārstniecības iestādes iepirkumu procedūrā, rīkosies savu privātu interešu vadīts vai, iespējams, atbilstoši otras darbavietas korporatīvajām interesēm.
KNAB arī uzskata, ka jānodrošina pacienti ar informāciju par viņu tiesībām uz kvalitatīvu pakalpojumu bez papildu materiālas iestādes personāla stimulēšanas un jānodrošina publiska informācija par ziņošanas iespējām par prettiesisku labumu pieprasīšanu.
Saistībā ar to, ka ārstniecības personas lemj par rīcību ar valsts budžeta līdzekļiem un par privātpersonu pārejošu darba nespēju, ir nepieciešams uzraudzīt, ka šo personu privātās intereses nenonāk pretrunā ar valsts interesēm. Līdz ar to ir nepieciešams nodrošināt ārstniecības personu privāto interešu atklātumu un paredzēt ārstniecības personām amatu savienošanas un ienākumu gūšanas deklarēšanas kārtību.
VM ieteikts izvērtēt ar blakus darba veikšanu saistītos iespējamos interešu konflikta vai korupcijas riskus ārstniecības personu pienākumu izpildē, īpaši, kad šāds blakus darbs negatīvi var ietekmēt darbinieka saistību pienācīgu izpildi.
VM ieteikts definēt skaidrus aizliegumus un sankciju piemērošanas mehānismu, sniedzot ārstniecības pakalpojumus, piemēram, aizliegumu slēgt līgumu par zāļu izplatīšanu vai reklāmu, lai ārstniecības personas ar savu profesionālo darbību saistītos lēmumos būtu finansiāli un emocionāli neatkarīgas un patstāvīgas.
Tāpat vajadzētu nodrošināt, ka ārstniecības personām, kuru darbība vairāk nekā 50% apmērā tiek finansēta no valsts budžeta, ik gadu ir jāiesniedz savu finansiālo interešu gada deklarācijas, piemēram, Veselības ministrijai.
KNAB uzskata, ka jānosaka prasība farmācijas un medicīnas aprīkojuma ražošanas vai izplatīšanas komercsabiedrībām periodiski deklarēt Veselības ministrijai savus izdevumus, kas saistīti ar ārstniecības personu sponsorēšanu vai atlīdzību, deklarācijā norādot ārstniecības personas uzvārdu un atlīdzības apjomu.
Normatīvā aktā vajadzētu noteikt dāvanu un ziedojumu pieņemšanas aizliegumu no piegādātājiem, zāļu izplatītājiem un ražotājiem. Nepieciešams arī viesmīlības piedāvājumu pieņemšanas regulējums, piemēram, ielūgumiem uz konferencēm un prezentācijām. Tāpat jānosaka aizliegums ietekmēt ārstniecības personu lēmumu par ārstniecības procesā izmantotajiem medikamentiem un veikt regulāru farmaceitiskās darbības uzņēmumu rīkoto semināru kontroli, uzskata KNAB.
Pēc KNAB domām, arī jānodrošina ārstniecības personāla kvalifikācijas celšanai nepieciešamie pasākumi, lai mazinātu farmācijas uzņēmumu dominējošo lomu ārstu izglītošanā.
KNAB savā pārskatā arī analizējis mediķu atalgojumu, tāpēc aicina VM izvērtēt iespēju no 2014.gada nākamo trīs gadu laikā palielināt atalgojumu ārstniecības personām, kuru atalgojums ir kritiski zems un nepietiekams mājsaimniecības pamatvajadzību nodrošināšanā.
Birojs uzskata, ka jāpārskata noteiktās ārstniecības personu zemākās mēnešalgu likmes un jāizvērtē iespējas tās palielināt tādā apmērā, kas celtu gan prestižu darbam veselības nozarē, gan arī piesaistītu jaunas ārstniecības personas.
VM un ārstniecības iestādēm rekomendēts ieviest sabiedrībai pieejamu elektronisku reģistrācijas sistēmu, kas nodrošinātu iedzīvotājus ar informāciju par reālo rindu pie ārstniecības pakalpojuma sniedzēja, kā arī norādi par samaksas nosacījumiem.
Attiecībā uz iepirkumiem ārstniecības iestādēs nepieciešams ieviest standartizētu iepirkumu veikšanas procedūru, novērst iepirkuma prasību nepamatotu sašaurināšanu un konkurences ierobežošanu.
KNAB arī uzskata, ka ārstniecības iestādes vadītājam obligāti jākontrolē dāvanu pieņemšanas ierobežojumu ievērošana un rīcība ar pieņemtajām dāvanām.
KNAB sagatavotais pārskats pagājušā nedēļā izskatīšanai un komentāru sniegšanai ir izplatīts Latvijas Slimnīcu biedrībai un Veselības ministrijai. Pēc priekšlikumu saņemšanas, iespējams, pārskatā un priekšlikumos tiks veiktas korekcijas, aģentūrai LETA atzina KNAB Korupcijas novēršanas nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece.
Jau ziņots, ka KNAB korupcijas apkarošanu un novēršanu veselības aprūpes sistēmā izvirzījis par vienu no prioritātēm, tāpēc šonedēļ atklāja sociālo kampaņu "Neriskē!". Tās mērķis ir veicināt sabiedrības neiecietību pret korupciju medicīnā un mudināt iedzīvotājus neiesaistīties prettiesiskās darbībās.
Ziņots arī, ka gandrīz trešdaļai jeb 28% iedzīvotāju, ārstējoties poliklīnikā un slimnīcā, nācies izmantot neoficiālus maksājumus, pazīšanos vai barterdarījumus.
Rīga, 12.febr., LETA.
Foto: Edijs Pālens/ LETA
Komentāri
-
Vai to KNAB "demokratiskā" republikā nebūtu laiks likvidēt šo" Dzelzs Feliksa "biroju?
-
Vai to KNAB "demokratiskā" republikā nebūtu laiks likvidēt šo" Dzelzs Feliksa "biroju?