Kas ir eksosomas?
Eksosomas, kas ir mikroskopiski mazas daļiņas, tiek izdalītas no šūnām un spēj veicināt ādas reģenerāciju, uzlabojot tās elastību, tekstūru, tonusu un fizioloģisko mitrumu. Tās samazina grumbu veidošanos un novērš jaunu rašanos. Eksosomas uzlabo tradicionālās kosmētikas sastāvdaļu iedarbību.
Kā tiek iegūtas eksosomas?
Šis process ir sevišķi interesants. Tā kā eksosomu atbrīvošanās no šūnām ir dabisks ķermeņa process, ir loģiski pieņemt, ka tās tiek iegūtas no tām pašām šūnām. Šim nolūkam var izmantot, piemēram, cilvēka nabassaites asinis vai precīzāk – cilmes šūnas no nabassaites. Nabassaites saistaudi tiek saukti arī par Vartona želeju – par godu ārstam Tomasam Vartonam, kurš pirmo reizi aprakstīja šo vielu. Šajā gadījumā eksosomas tiek iegūtas no donoru nabassaites asinīm, kas glabājas pētniecības centros vai bankās, un pēc tam tiek kultivētas zinātnisko iestāžu laboratorijās. Kad tiek iegūta ar eksosomām bagātināta barotne, tā tiek koncentrēta un attīrīta ar ultra-filtrāciju.
Nabassaites cilmes šūnas ir lielisks eksosomu avots. Augstākās kvalitātes šūnas var savākt tikai no Varton želejas, kas atrodas cilvēka nabassaitē. Šajā gadījumā (cilvēka nabassaites saistaudi) materiāls tiek iegūts Šūnu tehnoloģiju centrā, kas atbilst starptautiskajiem standartiem, kas nozīmē, ka materiāls eksosomām tiek pakļauts stingrai donoru kontrolei. Materiāla ņemšana neizraisa sāpes un diskomfortu.
Eksosomas var iegūt arī no cilvēka taukaudu cilmes šūnām, ne tikai no nabassaites asinīm. 2017. gadā tika publicēts pētījums, kas pierāda, ka tauku šūnas organismā var “sazināties” savā starpā un ar citiem orgāniem – tieši caur tiem pašiem eksosomu "kurjeriem". Cilmes šūnas ir būtiskas taukaudu funkcionēšanai, tāpēc tās jau sen izmanto medicīnā un kosmetoloģijā. Tiesa, ne visi uzskata, ka eksosomas no taukiem ir labs risinājums kosmētikai. Vērtīgāk izmantot nabassaites asinis, bet citi ražotāji bieži saņem eksosomas no tauku šūnām, kas iegūtas no pieauguša cilvēka, izmantojot tauku atsūkšanu. Neatkarīgi no tā, cik rūpīgi tiek apstrādāti taukaudi, nav iespējams iegūt tādas pašas kvalitātes cilmes šūnas kā no nabassaites asinīm.
Joprojām tiek meklētas efektīvas metodes eksosomu ražošanai, un, cenšoties panākt augstu produktivitāti, tehnologi apvieno esošās metodes un veic eksperimentus. Pašlaik pasaulē ir tikai četras rūpnīcas, kas ražo eksosomas – ASV, Dienvidkorejā, Ķīnā un Krievijā. Taču ir arī pieejamāki veidi, kā iegūt eksosomas – no augiem. Kosmētikā izmantotās eksosomas bieži tiek iegūtas no augiem vai mikroorganismiem, un, protams, tās atšķiras no tām, ko izmanto medicīniskajās injekcijās. 2021. gadā zinātnieki eksperimentēja, ievietojot zāļu biomolekulas greipfrūta eksosomās, lai noskaidrotu, vai tās nonāks līdz cilvēka šūnām. Eksperiments izrādījās veiksmīgs.
Eksosomālās terapijas efektivitāte ir neapšaubāma, taču tā ir atkarīga no eksosomu formas, sastāva un galīgā skaita, ko bieži mēra triljonos. Savā uzlabotajā terapijā ARKANA bija pirmais zīmols pasaulē, kas izmantoja revolucionāri patentēto ExoComplex® – unikālu koncentrētu eksosomu kompleksu, kas iegūts no sarkanā apelsīna, granātābola, tangerīna, klementīna, papaijas un vīnogām. Zinātniskie pētījumi apstiprina, ka biotehnoloģiskā veidā no augiem iegūtajām eksosomām, mijiedarbojoties ar ādas šūnām, piemīt ārkārtējas fuzogēna īpašības. Šo eksosomu struktūra un funkcionalitāte ir līdzīga cilvēka eksosomām, ļaujot tām efektīvi pārvietoties un apvienoties ar ādas šūnām. Pateicoties to izcelsmei, augstajai biosaderībai un plašajam terapeitiskajam potenciālam, eksosomām ir izcila spēja iekļūt ādā, tieši mērķējot uz šūnām un nodrošinot to drošību visa procesa laikā. ExoComplex® ir demonstrējis raksturīgu biostimulējošu iedarbību uz ādas šūnām, īpaši keratinocītiem un fibroblastiem, kā rezultātā par 60% palielinās kolagēna ražošana un tādējādi tiek atjaunota pareiza ādas struktūra. Turklāt tām piemīt spēcīgas antioksidanta īpašības un tās veicina DNS bojājumu novēršanu šūnās.
SIA BBP
Artilērijas iela 69, Rīga
+371 244 255 44
info@vitalitate.lv
www.vitalitate.lv