medicine.lv skaitļos

Lietotāji online131
Aktīvie uzņēmumi12817
Nozares raksti1623
Ekspertu atbildes21477
Kādas veselības pārbaudes jāveic profilaktiski? Skaidro speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādas veselības pārbaudes jāveic profilaktiski? Skaidro speciālisti

Freepik.com/ senivpetro
Foto: Freepik.com/ senivpetro

7. aprīlī tika atzīmēta Pasaules veselības diena, kuras ietvaros tiek aktualizētas rūpes par veselību un profilaktisko pārbaužu nozīme. Kādas pārbaudes ir jāveic profilaktiski un ko darīt ikdienā, lai rūpētos par savu veselību, konsultē "BENU Aptiekas" piesaistītā ģimenes ārste Zane Zitmane un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Rūpes par veselību sākas ar ikdienas aktivitātēm, dzīves ritmu un uzturu. Lai saprastu, cik labi rūpējamies par savu veselību, ir nepieciešams veikt dažādas profilaktiskās pārbaudes – ne tikai, kad sūdzības jau ir parādījušās, bet arī tad, ja sūdzību nav.

Apciemo savu ģimenes ārstu!

Ikvienam cilvēkam reizi gadā ir vēlama profilaktiskā vizīte pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs pacienta vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veiks asinsspiediena un pulsa mērīšanu, sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu, vēdera iztaustīšanu, limfmezglu apskati, vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu, krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu, kā arī citas pārbaudes atkarībā no sūdzībām. Ja ģimenes ārsts konstatēs kādu problēmu, tad pacients tiks nosūtīts uz papildu izmeklējumiem, stāsta ģimenes ārste.

Ģimenes ārsta apmeklējuma laikā ārsts atgādinās par vēža profilaktiskajām pārbaudēm, lai pārbaudītu dzemdes kakla, krūts, prostatas vai zarnu vēža iespējamību. Ģimenes ārste atgādina, ka dzemdes kakla vēža skrīninga uzaicinājumu saņem sievietes 25–67 gadu vecumā reizi trijos gados, krūts vēža skrīninga uzaicinājumu saņem sievietes 50–68 gadu vecumā reizi divos gados un uzaicinājumu uz zarnu vēža profilaktisko pārbaudi saņem personas 50–74 gadu vecumā reizi divos gados. Profilaktiskās apskates un analīzes sniedz iespēju savlaicīgi atklāt slimības un noteikt riskus iespējamām saslimšanām.

Pārbaudes, kuras būtu jāveic vismaz vienreiz gadā

Banner 280x280

Reizi gadā ikvienam cilvēkam ir nepieciešams veikt pilnas ainas asins analīzes, urīna analīzes, kas noteiks aknu un nieru rādītājus, un vairogdziedzera hormonu TSH, kā arī jāveic vēža skrīninga pārbaudes, uzsver ģimenes ārste. No 40 gadu vecuma jāpārbauda holesterīna līmenis asinīs, glikoze, bet tieši vīriešiem jāpārbauda PSA (prostatas specifiskais antigēns) pēc 50 gadu vecuma (45 gadu vecumā, ja ģimenes anamnēzē asins radiniekam ir prostatas vēzis). Atkarībā no sūdzībām vai iepriekšējām saslimšanām testējamo analīžu klāsts var būt plašāks. Pēc 40 gadu vecuma reizi piecos gados jāpārbauda sirds un asinsvadu saslimšana ar SCORE metodi. Klīniskā farmaceite atgādina, ka aptiekās ir iespēja izmērīt asinsspiedienu, kas ir svarīgs rādītājs sirds un asinsvadu sistēmas veselībai.

Rūpējies par savu veselību ik dienu!

Klīniskā farmaceite atgādina, ka par veselību jārūpējas ik dienu visa mūža garumā!

  • Atceries par fiziskajām aktivitātēm! Ikdienā ir svarīgi atcerēties par fiziskām aktivitātēm vismaz 30 minūtes dienā, izvēloties sev patīkamu sportošanas veidu, piemēram, staigāšanu, peldēšanu, braukšanu ar riteni vai nūjošanu.  Aktivitātēm jābūt piemērotām katra cilvēka veselības stāvoklim un fiziskajai sagatavotībai, un sportošana jāsāk pakāpeniski bez pārspīlējumiem. Regulāras fiziskās aktivitātes kalpo kā daudzu saslimšanu profilaktisks līdzeklis un palīdz rūpēties par imunitāti, sirds un asinsvadu sistēmu, nervu sistēmu, elpošanas sistēmu, gremošanas traktu, vielmaiņu un ķermeņa svaru. Fiziskās aktivitātes veido pareizu stāju, uzlabo kustību koordināciju, stiprina muskulatūru un kaulus, kas ir nozīmīgi osteoporozes profilaksei. Sportošana mazina stresu, uzlabo miega kvalitāti, palīdz mazināt nogurumu, palielina enerģiju un uzlabo garastāvokli.
  • Pievērs uzmanību pilnvērtīgam un sabalansētam uzturam! Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs ir viena no būtiskākajām lietām, lai justos labi. Farmaceite uzsver, ka Ieteicams pievērst uzmanību sāls un cukura patēriņam, ēdienkartē iekļaut vairāk dārzeņus, zaļumus, augļus un ogas, zivis un jūras produktus, pilngraudu produktus, olīveļļu, liesu gaļu un piena produktus ar zemu tauku saturu. Protams, svarīgi atcerēties par pietiekamu ūdens daudzuma uzņemšanu ikdienā. Ar sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu tiks uzņemti nepieciešamie vitamīni un minerālvielas, bet ja pavasarī ir jūtams vitamīnu trūkums, aktuāli būs C, A, E un D vitamīns, kā arī dzelzs, selēns un cinks.
  • Būtiska nozīme ir arī emocionālajai labsajūtai! Stress, nomāktība vai depresija spēj ietekmēt visas orgānu sistēmas un ilgtermiņā var radīt galvassāpes, muskuļu saspringumu, miega traucējumus, vēdersāpes un citas veselības problēmas, uzsver ģimenes ārste. Lai justos emocionāli labi, nepieciešams iemācīties kontrolēt stresa līmeni, jāatvēl pietiekams laiks atpūtai un miegam, kā arī tieši pirms iešanas gulēt nav ieteicams ēst un skatīties televizoru, lai uzlabotu miega kvalitāti, skaidro klīniskā farmaceite.

Lai pavasara atnākšana kalpo kā pamudinājums ikdienā vairāk rūpēties par savu veselību!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija ir vēnu ārstēšanas metode. Procedūra ir injekcija, kuras laikā ar medikamentu tiek "slēgti" slimās vēnas posmi. Ko darīt, lai tavas skaistās kurpes izskatītos skaisti? Pieraksties pie Dinsbergas klīnikas flebologa Inta Bruņinieka, un no ārsta kabineta tu aizsoļosi jau ar skaistām kājām! Noskaties arī pacientes atsauksmi!