Kad doties pie uztura speciālista, kad - pie diētas ārsta?
Izglītība
Uztura speciālists Latvijā ir samērā jauna profesija. Bakalaura studiju programmas ietvaros, četru gadu laikā Rehabilitācijas fakultātē šīs nozares studenti apgūst gan pamata ārstniecības priekšmetus, gan specifiskos priekšmetus, kā arī pārtikas produktu sastāvu, pārtikas produktu lietošanu un ar tiem saistītās saslimšanas.
Turpretī ārsti dietologi studē Medicīnas fakultātē un bakalaura studiju programmā sešu gadu laikā pārsvarā apgūst dažādas saslimšanas, kas saistītas uzturu, bet atšķirībā no uztura speciālistiem neiegūst zināšanas pārtikas tehnoloģijās.
Darba specifika
Tā kā dietologs, atšķirībā no uztura speciālista, ir ārsts, šis speciālists ir tiesīgs parakstīt medikamentu receptes.
"Tātad, ja pacientam ir kādas ar uzturu vai liekā svara problēmām saistītas nopietnākas saslimšanas, kuru ārstēšanā nepieciešami kādi medikamenti, tos ir tiesīgs ieteikt ārsts dietologs.
Tomēr, cik zinu, arī dietologi savus pacientus galvenokārt cenšas ārstēt vispirms ar uztura nevis medikamentu palīdzību," atklāj Inese Siksna.
Kā izvēlēties savu speciālistu?
"Man šķiet, ka šī izvēle pacientam būtu jāizdara, pirmkārt, balstoties uz konkrētā speciālista pieredzi un, otrkārt, personīgajām simpātijām!
Tas ir līdzīgi, kā izvēloties ģimenes ārstu. Tad, ja ar konkrēto speciālistu izveidojas, veiksmīgs, patīkams, personisks kontakts, tad arī gala rezultāts, kuru pacients un uztura speciālists vai diētas ārsts vēlas panākt, būs labāks, jo šajā procesā ļoti svarīga ir šo abu pušu sadarbība," skaidro uztura speciāliste.
Katram klientam individuāla pieeja!
Tā kā šobrīd par uzturu ir pieejama tik plaša un daudzveidīga informācija, Inese Siksna novērojusi, ka pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku pie uztura speciālista vēršas nevis ar svara palielināšanas vai samazināšanas problēmām, bet gan, lai saprastu, kā veidot savu ikdienas uztura režīmu!
"Katrs speciālists savā darbā izmanto atšķirīgu metodi. Viens saviem klientiem uzskaita atļautos un aizliegtos produktus, cits uzturu ierobežo līdz noteiktam kaloriju daudzumam. Man savukārt šķiet, ka katram cilvēkam piemērota ir atšķirīga metode!
Tādēļ savā praksē cenšos atrast katram klientam atbilstošāko pieeju, lai ievērot veselīga uztura principus viņam būtu pēc iespējas vienkārši un tos būtu viegli savienot ar darba apstākļiem un režīmu, un ģimenes dzīves ieradumiem," stāsta Inese Siksna.
Foto: Stock.XCHNG
Raksts publicēts sadarbībā ar www.sieviesuklubs.lv
Komentāri
-
Es gan labāk uzticos speciālistiem - viņi taču ir savas nozares eksperti un labāk zina, kā labāk sasniegt vēlamo rezultātu...
-
Labāk pašas sekojam līdzi ko edam, cik daudz ēdam. Tad nevajadzēs tērēt naudu un doties pie sazin kādiem speciālistiem, kuri pastāstīs mums vispārzināmas lietas.
-
Labāk pašas sekojam līdzi ko edam, cik daudz ēdam. Tad nevajadzēs tērēt naudu un doties pie sazin kādiem speciālistiem, kuri pastāstīs mums vispārzināmas lietas.
-
Es gan labāk uzticos speciālistiem - viņi taču ir savas nozares eksperti un labāk zina, kā labāk sasniegt vēlamo rezultātu...