medicine.lv skaitļos

Lietotāji online245
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Kā bērnus motivēt sportot un samazināt mazkustīgumu? Iesaka trenere : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā bērnus motivēt sportot un samazināt mazkustīgumu? Iesaka trenere

Freepik.com/ wirestock
Foto: Freepik.com/ wirestock

Kustīgs un aktīvs bērns ir veselīgs bērns, taču, kā motivēt doties ārā, nevis sēdēt telpās? Vēl jo vairāk – atraut no telefona, datora vai televizora un nodrošināt aktivitātes, kas bērnam sagādā prieku? Šie jautājumi mēdz nodarbināt daudzus vecākus, un dažas atbildes gatava sniegt vieglatlēte, trenere un "BeActive" Pludmales spēļu vēstnese Lauma Grīva, kuras ģimenē sportiski ir gandrīz visi. “Var teikt, ka mūsu ģimenē sports ir gēnos. Mani vecāki sportoja un vienmēr ņēma mani līdzi uz treniņiem vai sacensībām, līdz ar to esmu bijusi kustībā lielāko dzīves daļu, iespējams, vairāk nekā citi,” viņa atzīst. Laumu Grīvu ar ģimeni varēs satikt arī Eiropas Ģimeņu kausā, kas notiks Ventspilī 23. jūlijā. Ikviena ģimene var pieteikties spēlēm vēl līdz 20. jūlijam https://pludmalesspeles.lsfp.lv/.

Sākt jau no mazotnes

Foto: Freepik.com/ bearfotos

Viņas ieteikums ir raisīt interesi jau no mazotnes, bet ne obligāti liekot sportot pašam: “Ir dažādi veidi, kā sports var kļūt interesants. Pietiek bērnu ņemt līdzi uz sacensībām, lai viņš vērotu, kā sporto viņa vecāki vai brāļi un māsas, vai arī visiem kopā skatīties kādas sacensības. Tad sporta un sportiskā vide kļūst ierasta, pamazām pierod arī pie skaļām ovācijām un emocijām.” Sporta pasākumi kļūst aizvien vairāk piemēroti bērniem – var piekļūt ar ratiņiem, bērniem ir speciālas austiņas trokšņu slāpēšanai. Turklāt bieži vien teritorijā pieejamas izklaides arī mazākiem – slidkalniņi un atrakcijas, kas veido saikni ar sportu un prieka emocijām.

Tas loģiski saistās arī ar ieteikumu fiziskas aktivitātes veidot interesantas bērniem, iespējams, kā spēli vai rotaļu, veidot kādu sižetu. Noteikti varam atcerēties paši sevi, kad bērnībā iemācījāmies mest kūleni vai braukt ar skrituļslidām, iesitām vārtos bumbu – gandarījums, prieks un pārliecība par saviem spēkiem bija neizmērojams. Tieši tāpat arī bērniem jāuzstāda kāds sasniedzams mērķis vai uzdevums – ar skrituļslidām aizbraukt līdz tālākajam kokam, pastaigas laikā atrast piecus vienādus priekšmetus, ar riteņiem aizbraukt līdz tālākajam veikalam vai peldvietai, reizi dienā uzkāpt pa kāpnēm, ja dzīvoklis atrodas kādā no augšējiem stāviem. Bērni priecājas par izdošanos, tādēļ, ja mērķis ir sasniegts, vajag paslavēt, atzīt viņu pūles un centību. Tad viņiem būs arī motivācija censties turpmāk, konkrēto uzdevumu vai vingrojumu izpildīt vēl labāk, sasniegt vairāk.

Rādīt piemēru un iesaistīt

Foto: Freepik.com/ senivpetro

Tikpat svarīgi ir pašiem vecākiem rādīt piemēru un brīvo laiku pavadīt kustībā – gan sporta nodarbībās, gan ikdienas aktivitātēs (kad iespējams, mazāk braukt ar auto, izmantot kāpnes, iziet vakara pastaigā arī pēc garas darba dienas un brīvdienas pavadīt fiziski aktīvi). Redzot, ka citi ģimenes locekļi ir aktīvi un sporto, bērns to pieņems par pašsaprotamu un arī vēlēsies iesaistīties.

Banner 280x280

Īpaši būtiski tas ir tad, ja ģimenē ir dažāda vecuma bērni. Mazie uz notiekošo raudzīsies kā uz rotaļu, taču jau lielāki bērni, pusaudži visbiežāk tomēr iesaistās negribīgi, ar pārmetošu skatienu, ka vecāki liek darīt pilnīgi stulbas un neinteresantas lietas. Trenere iesaka: “Galvenais ir neatmest ar roku. Vienu reizi nepatiks, otru, tad jau pamazām arī pusaudzis atradīs kaut ko sev saistošu. Vēl labāk, ja var ņemt līdzi viņa draugus, jo bērniem ir nepieciešama kompānija. Svarīgi būt un darīt kopā, veidot to kā kopīgu tradīciju.” Trenere papildina: “Un noteikti paslavē par paveikto, par izdošanos. Tā ir lielākā motivācija, kad vecāki pamana, tic, novērtē un atbalsta. Pusaudžu vecumā tas ļoti palīdz vairot pašpārliecību, ticību savam spējām un nostiprina emocionālo saiti ar vecākiem.”

Ieklausīties vajadzībās un vēlmēs

Lai cik ļoti vecāki vēlas sportisku bērnu, viņa sasniegumus un, iespējams, profesionāla sportista karjeru, ar bērnu ir jārunā, vai arī viņš to vēlas. Iespējams, sarunā noskaidrosies, kāpēc nepatīk kustēties, kāpēc nevēlas iesaistīties kādā no fiziskajām aktivitātēm, vai tieši pretēji – kuri no sporta veidiem šķiet interesantāki, kuros gribas izmēģināt savas spējas. “Izvēlies bērna vecumam un spējām atbilstošas aktivitātes – ja viņš nevarēs izdarīt gaidīto jau pašā sākumā, tad viņam zudīs pārliecība un interese. Visu laiku ieteicams paturēt prātā spēļošanas (angļu val. – gaming) elementus kā rezultātu sasniegšanas metodi – soli pa solim, no vieglākām uz sarežģītākām aktivitātēm, ar prieku. Uzskatu, ka līdz 14-15 gadu vecumam sportam jāsagādā prieks, bērnam jābūt interesanti,” skaidro vieglatlēte.

Ne mazāk būtiski – dozēt kustību ilgumu. Neviens cits nepazīst bērnus tik labi, kā mēs paši. Tāpēc ir svarīgi pamanīt, kad bērns ir noguris un ļaut vienkārši nedarīt neko. Vēro savu bērnu un motivē viņu fiziskām nodarbēm tikai tad, kad viņam ir spēka rezerves.

Nodrošināt dažādību

Tāpat kā pieaugušajiem iestājas rutīna no atkārtotām un vienādām darbībām, arī bērni piedzīvo to pašu, turklāt vēl ātrāk. Ir pilnīgi normāli ļaut aizrauties ar vairākām lietām vienlaikus, pamēģināt, kas padodas labāk, kas ir interesantāk. Eksperte iesaka: “Dēlam ir seši gadi, un jau tagad viņš ir ieinteresēts pamēģināt visu, par ko ar vīru tikai priecājamies un atbalstām. Jūlija nogalē visi arī dosimies uz "BeActive" Eiropas Ģimeņu kausu Ventspilī, kurā gan pieaugušie, gan visu vecumu bērni varēs izmēģināt ap 30 dažādiem sporta veidiem – tas ir lielisks veids, kā radīt interesi par sportu.”

Bērniem ieteicams nodrošināt krāsainu un daudzveidīgu inventāru, turklāt izvēloties to kopā – drošības aizsargus un citu ekipējumu, sporta bumbas vai raketes, pat sporta apģērbu. To drīkst un vajag ļaut mēģināt arī ārpus treniņa vai sporta laukuma – aptaustīt velosipēda stūri vai rāmi, pagriezt pedāļus, uzvilkt skrituļslidas jau mājās, ņemt gultā tenisa raketi vai vilkt mīļāko sporta kreklu arī ejot viesos.

Lauma ar vīru trenē bērnus un pieaugošos, attīstot vispārējo fizisko sagatavotību, popularizējot un sekmējot veselīgu dzīvesveidu, kā arī atgādina, ka pareizu kustību apmācība ir viens no galvenajiem uzdevumiem jebkurā vecumā un to ieteicams sākt pēc iespējas agrāk. Savukārt "BeActive" Ģimeņu kausa mērķis ir popularizēt pludmales sporta veidus un veicināt aktīvu dzīvesveidu ģimenēs un individuāli. Šīs sacensības ir daļa no "BeActive" Pludmales spēļu programmas, kurā nedēļas nogales garumā no 23. līdz 24. jūlijam sev piemērotu aktivitāti atradīs ikviens neatkarīgi no fiziskās sagatavotības un prasmēm.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...