Jansons: VSAC medikamenti tiek nozīmēti klientu uzvedības kontrolēšanai
VSAC pārbaudēs konstatēts, ka liela daļa klientu saņem ievērojamas zāļu devas, bieži sastopama vienlaicīga daudzu medikamentu lietošana, turklāt vairumā gadījumu alternatīvas aprūpes metodes tiek aizstātas ar medikamentiem. Secināts, ka klienti vienlaicīgi saņem vairākus medikamentus un augstās devās. Daudziem klientiem, kas saņem šādas medikamentu kombinācijas, tās nav atbilstošas viņiem noteikto traucējumu ārstēšanas vadlīnijām.
Tiesībsargs secina, ka vairumā gadījumu medikamenti tiek nozīmēti, lai kontrolētu VSAC klientu uzvedību. Šāda prakse liecinot par ķīmiskās ierobežošanas pielietošanu. Tika konstatēts, ka vajadzību pēc ķīmiskiem ierobežošanas līdzekļiem varētu lielā mērā samazināt, ja VSAC varētu piedāvāt klientiem viņu vajadzībām atbilstošas nodarbības un aprūpi.
Ziņojumā norādīts, ka vairākiem klientiem, kas mēdz zāles nenorīt un noslēpt, medikamenti tiek "iemānīti" šķīdinātā veidā. Šāda prakse liecina, ka vairāki klienti saņem ārstniecību pret savu gribu, kas savukārt ir nelikumīgi. Tikai ar tiesas lēmumu var veikt ārstniecību bez personas piekrišanas un arī tikai psihoneiroloģiskajā slimnīcā.
"Šobrīd sabiedrības attieksme pret jautājumiem, kas attiecas uz garīgo veselību, ir visai noraidoša, pat neērta. Nav noslēpums, ka personas ar attīstības traucējumiem un garīgām saslimšanām liela daļa sabiedrības vispār vēlētos izolēt tā, lai nekad viņus neredzētu un par tiem neko nedzirdētu. Un tomēr šie cilvēki ir daļa no mūsu sabiedrības," uzsver Jansons.
Viņš arī norāda, ka ir maldīgi uzskatīt, ka tie, kurus patlaban šie jautājumi neskar, ir pasargāti no tiem pavisam. "Statistika ir nepielūdzama - cilvēku skaits, kas saslimst ar garīgām slimībām, pieaug. Tāpat pieaug to bērnu skaits, kas piedzimst ar garīgās attīstības traucējumiem," norāda tiesībsargs.
Ziņojumā akcentēts, ka VSAC tiek sniegti ārstniecības pakalpojumi, bet tai pat laikā VSAC nav reģistrēti Ārstniecības iestāžu reģistrā. Tādējādi, tiesībsarga ieskatā, nepieciešams pilnveidot normatīvo regulējumu par sociālās aprūpes centru sniegto veselības aprūpi. Nesakārtojot normatīvo regulējumu, šāda iestāde parasti netiek pakļauta ārstniecības iestāžu kontroles mehānismam attiecībā uz veselības aprūpi gan no pakalpojumu kvalitātes, gan arī no attiecīgās dokumentācijas uzglabāšanas aspekta.
Ziņojumā norādīts, ka atsevišķos VSAC psihiatri klientiem izraksta valsts kompensējamos medikamentus, izmantojot ārstniecības iestāžu receptes, kas norāda uz jautājuma nesakārtotību. VSAC klientu medicīniskā dokumentācija ir arī pavirša, un tajā nav iekļauti individuālās ārstēšanas plāni.
Ziņojumā akcentēts, ka VSAC netiek paredzētas regulāras, ikmēneša, asinsanalīzes tiem, kas lieto klozapīnu, kas retos gadījumos var izraisīt potenciāli fatālu balto asins šūnu trūkumu, tādējādi radīt letālu iznākumu.
Tiesībsargs mudina pārtraukt praksi, kad VSAC klozapīna lietošana ir plaši izplatīta, kontrindicēta un pat bezrūpīga. Gadījumos, kad ir nepieciešami medikamenti psihozes ārstēšanai, jālieto citi medikamenti, un tajos nedaudzajos gadījumos, kad klozapīns ir uzskatāms par ieteicamāku medikamentu, ikmēneša asins analīzes klientiem ir jāveic obligāti, bez izņēmumiem.
Viņš arī akcentē, ka jānodrošina, lai no klientiem tiktu saņemta informēta piekrišana ārstniecības procesam, kas viņiem tiek piedāvāts, saņemot pakalpojumus VSAC, tāpat arī klientiem, kuriem tiek piemērota regulāra ārstēšana, tiktu sastādīti individuāli ārstēšanas plāni.
Jansons arī rosina nodrošināt atbilstošu personāla skaitu ar attiecīgu kvalifikāciju, lai klientiem varētu nodrošināt viņu objektīvajām vajadzībām piemērotas nodarbības, nevis zāļotu tos ar medikamentiem un sedatīviem, lai novērstu uzvedības problēmas, kas rodas galvenokārt tādēļ, ka institūcijā trūkst kvalificētu darbinieku, atbilstošu rehabilitācijas pasākumu un tajā vērojama klientu pārapdzīvotība.
Jansons uzskata, ka jāpārskata VSAC statusu, nosakot, ka VSAC sniedz arī veselības aprūpes pakalpojumus, ņemot vērā, ka institūcijās atrodas liels skaits klientu ar garīgās veselības traucējumiem, un to, ka praktiski jau tagad VSAC nodarbojas ar veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu. Turklāt būtu jānodrošina arī atsevišķa slimības vēstures ieviešana katram klientam. Viņaprāt, jāpārtrauc prakse, kad ievērojamam klientu skaitam nozīmētie medikamenti tiek izšķīdināti ūdenī.
Jau vēstīts, ka Tiesībsarga birojs ir veicis apmēram 30 pārbaudes vizītes ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, aptverot visus Latvijas reģionus. Visas pārbaudes vizītes SAC 2011. un 2012.gadā tika veiktas, piesaistot kompetentu psihiatru. Savukārt 2012.gada nogalē veiktajās pārbaudes vizītēs piedalījās arī ārvalstu eksperts psihiatrijas jomā Peturs Haukssons, kam ir plaša pieredze monitoringa vizītēs slēgta tipa iestādēs.
Arī iepriekšējos gados tiesībsargs bija konstatējis pārkāpumus VSAC un sniedzis rekomendācijas atbildīgajām institūcijām, bet tās netika izpildītas, tādēļ 15.februārī tiesībsargs iesniedza Saeimā ārkārtas ziņojumu par cilvēktiesību pārkāpumiem SAC pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem un lūdza ziņojuma izskatīšanu iekļaut tuvākajā Saeimas plenārsēdē.
Komentējot tiesībsarga ziņojumu par situāciju SAC, Labklājības ministrija pauda uzskatu, ka tiesībsargs valsts sociālās aprūpes centru darbiniekiem ir parādā nelielu atvainošanos. LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme uzskata, ka tiesībsarga ziņojums Saeimai ir vēlme iegūt popularitāti, graujot LM tēlu.
Jaunzeme skaidroja, ka trīs dienu laikā, kuras tiesībsargs pavadīja kopā ar ārvalstu speciālistiem aprūpes centros, nebija iespējams izdarīt secinājumus par vairāk nekā 5000 aprūpes centru klientu. Viņa sacīja, ka attiecībā uz pārmetumiem par ļaunprātīgu medikamentu lietošanu LM vērsīsies Veselības inspekcijā un lūgs izvērtēt katru konkrēto gadījumu. Ja tad tiks konstatēti tiesībsarga minētie pārkāpumi, "galvas ripos, cilvēkus atlaidīs un atņems sertifikātus ārstiem", sacīja Jaunzeme.
LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš atgādināja, ka LM jau no 2012.gada vidus strādā pie pamatnostādnēm sociālo pakalpojumu attīstībai 2014.-2020.gadam, kurās viens no pamatmērķiem ir alternatīvie aprūpes pakalpojumi un deinstitucionalizācijas nodrošināšana.
Rīga, 20.febr., LETA.
Foto: Edijs Pālens/ LETA
Plašāk skatieties LTV Ziņu dienesta sagatavotajā sižetā