Izveido komiteju, lai veicinātu cilvēkiem paredzēto zāļu drošības uzraudzību Eiropā
Jaunajai Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejai (PRAC) būs nozīmīga loma zāļu drošuma pārraudzībai Eiropas Savienībā. Tās dibināšana ir viens no galvenajiem jaunās farmakovigilances normatīvo aktu jaunievedumiem. Šo normatīvo aktu mērķis ir aizsargāt sabiedrības veselību visā Eiropā. Komiteja ir atbildīga par drošuma jautājumu vērtēšanu un uzraudzību saistībā ar cilvēkiem paredzētajām zālēm, tās rekomendācijas ir saistīšanas Eiropas Zāļu aģentūrai, pieņemot lēmumus par reģistrētām zālēm, kuras paredzētas lietošanai Eiropas dalībvalstīs.
ZVA direktore I.Adoviča norāda, ka "neapšaubāmi zāles sniedz vērā ņemamu ieguldījumu Eiropas, tajā skaitā Latvijas, iedzīvotāju veselībā, tomēr jāatceras, ka nevienas zāles nav bez riska. Līdz ar to zāļu reglamentējošajām iestādēm ir uzdevums uzraudzīt, lai visā zāļu lietošanas garumā to sniegtie guvumi pacientiem atsver to blakņu radīto iespējamo kaitējumu. Jaunās komitejas izveidošana ir būtisks solis, lai veicinātu zāļu uzraudzības sistēmas darbību, stiprinot sabiedrības veselības aizsardzību".
Komitejas atklāšanas sanāksmes jautājumi galvenokārt bija saistīti ar komitejas organizatoriskiem aspektiem, lai varētu uzsākt darbu ar zālēm saistītu jautājumu apspriešanā turpmākajās komitejas sanāksmēs. Jānorāda, ka komitejas priekšsēdētājs un priekšsēdētāja vietnieks tiks ievēlēts nākamajā komitejas sanāksmē.
Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas sastāvu veido divi pārstāvji no katras Eiropas Savienības dalībvalsts, kā arī pārstāvji no Islandes un Norvēģijas. Eiropas Komisija ir nozīmējusi sešus neatkarīgus zinātniskos ekspertus, kuri arī darbosies kā komitejas locekļi. Jau šobrīd pacientu un veselības aprūpes speciālistu pārstāvjiem ir nozīmīga loma Eiropas Zāļu aģentūras darbā, līdz ar to arī to pārstāvji tiek iecelti jaunajā komitejā.
Komitejas pārstāvji tika rūpīgi izraudzīti, ņemot vērā personu izglītību un darba pieredzi saistībā zāļu uzraudzības sistēmas jautājumiem. Komiteju locekļiem to vietniekiem nav atļautas nekādas finansiālas vai cita veida intereses farmācijas industrijā, kas varētu ietekmēt viņu objektivitāti, veicot uzdevumus zāļu drošības stiprināšanā. Komitejas pārstāvji tiek iecelti uz trīs gadiem.
Ar detalizētāku informāciju par Eiropas Zāļu valsts aģentūru un Farmakovigilances riska vērtēšanas komiteju var iepazīties Eiropas Zāļu aģentūras mājaslapā www.ema.europa.eu
Informāciju sagatavoja Toms Noviks, Zāļu valsts aģentūras Sabiedrisko attiecību vadītājs
Foto: Stock.XCHNG