Medicine.lv sadaļa ārstiem un speciālistiem
Informāciju un reklāmu par recepšu zālēm atļauts skatīt tikai veselības aprūpes darbiniekiem
Vai esat speciālists veselības aprūpes jomā?

  

Iznācis Zāļu valsts aģentūras izdevuma ”Cito!” jaunākais numurs

Foto: Evija Trifanova / LETA

Nācis klajā Zāļu valsts aģentūras (ZVA) informatīvā izdevuma ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem ”Cito!” jaunākais numurs, medicine.lv informē ZVA pārstāve Dita Okmane.

Izdevuma ievadā – Zāļu valsts aģentūras direktora Svena Henkuzena raksts “Sniegt ieguldījumu sabiedrības veselībā”. Jaunākajā izdevuma numurā lasāms arī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galvenā speciālista Arņa Vīksnas raksts “Osvalds Šmīdebergs un Disertāciju fabrika”, kas sniedz ieskatu farmakoloģijas vēsturē. Savukārt rakstā “Augsta riska zāles un ķīmijterapijas drošība” Bērnu klīniskā universitātes Pacientu drošības sistēmas vadītāja Evija Palčeja aicina pievērst uzmanību pacientu drošības aspektiem saistībā ar augsta riska zālēm (high-alert; high-risk), kuras, nepareizi lietojot, var radīt būtisku kaitējumu vai pat nāvi pacientam.

“Cito!” informē, ka šī gada 5. novembrī Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieka amatā darbu sāka līdzšinējais Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks.

Izdevumā arī sniegta informācija, ka cilvēka papilomas vīrusa (CPV) vakcīnu drošuma vērtēšanas rezultāti neapstiprina, ka šīs vakcīnas var izraisīt komplekso reģionālo sāpju sindromu (CRPS) un posturālo ortostatiskās tahikardijas sindromu (POTS). Ziņojam arī, ka mikofenolātu saturošas zāles nedrīkst lietot grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad nav pieejama alternatīva terapija transplantētā orgāna atgrūšanas novēršanai.

Šajā numurā veselības aprūpes speciālistiem tiek atgādināts, ko nozīmē melnais trijstūris zāļu lietošanas instrukcijā un kur ārstam, farmaceitam un ikvienam veselības aprūpes profesionālim rast Latvijā oficiāli apstiprinātu informāciju par zālēm.

Atbalstot Pasaules Antibiotiku informācijas nedēļas (no šī gada 16. līdz 22. novembrim) aktivitātes, arī “Cito!” sniegti dati par antibiotiku patēriņu Latvijā. Izdevumā publicēta infografika “Zāļu lietošana vienlaikus ar alkoholu ir bīstama!”, kā arī citi raksti.

Izdevuma numurā ietverts saraksts ar ZVA mājaslapā no 2015. gada 22. septembra līdz 9. decembrim publicētām ZVA saskaņotām vēstulēm veselības aprūpes speciālistiem ar aktualizētu zāļu drošuma informāciju un sniegtas izmaiņas Latvijas Republikas Zāļu reģistrā un aktuālā informācija par zāļu drošumu.

Tāpat ”Cito!” numurā aicināts ziņot par zāļu blaknēm. Ziņojumu var iesniegt, aizpildot tam pievienoto veidlapu. Elektroniski to iespējams izdarīt aģentūras mājaslapā: www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri “Atklāj zāļu otru pusi”.

Saite uz jaunāko izdevuma numuru: https://www.zva.gov.lv//doc_upl/cito-2015-4.pdf