Iepazīstina ar modeli veselības aprūpes nozares finansēšanai
Foto: LETA
Ceturtdien, 4.septembrī, Ministru kabinetā notika Ministru prezidentes un veselības ministra pienākumu izpildītājas Laimdotas Straujumas izveidotās darba grupas veselības aprūpes sistēmas pilnveidošanai starpposma rezultātu prezentācija.
Tās laikā ministru prezidenti Laimdotu Straujumu, Veselības nozares Stratēģisko padomi, nozares profesionāļus un sabiedrisko organizāciju pārstāvjus iepazīstināja ar izstrādāto modeli veselības aprūpes nozares finansēšanai un priekšlikumiem sadarbības uzlabošanai starp veselības un sociālo pakalpojumu sniedzējiem.
Darba grupas vadītāja Ilze Viņķele klātesošos iepazīstināja ar piedāvājumu veidot jauktu veselības aprūpes finansēšanas modeli, kurā iekļautos gan valsts budžeta dotācija, gan līdzekļi no iedzīvotāju veiktajām sociālajām apdrošināšanas iemaksām. Tādējādi sociālo iemaksu veicējiem tiktu nodrošināta veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana pēc veselības apdrošināšanas principa, vienlaikus nepalielinot kopējo nodokļu apjomu.
Piedāvājums paredz, ka nākamo 5 gadu laikā 2,5 - 3% no šā brīža noteiktajām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām tiktu novirzītas apdrošināšanas sistēmas izveidei strādājošajiem, kas tiktu izmantota sekundāro ambulatoro pakalpojumu (vizītes pie speciālistiem, diagnostiskie izmeklējumi) un medikamentu apmaksai. Aprēķini liecina, ka 5 gadu laikā finansējums no valsts sociālajām iemaksām sastādītu 160 – 180 miljoni eiro gadā. Vienlaikus būtu jāparedz arī pakāpenisks valsts budžeta dotācijas palielinājums veselības aprūpes nozarei, jo kopējās nozares vajadzības ir ievērojami lielākas.
Darba grupas piedāvājums paredz sākt šā modeļa ieviešanu ar 2015.gadu, paredzot katru gadu palielināt veselības aprūpei novirzāmo finansējuma daļu pa aptuveni 0,5 procentpunktiem no šobrīd noteiktā valsts sociālo iemaksu apjoma, tādējādi 5 gadu laikā sasniedzot 2,5 – 3% no šobrīd noteiktā iemaksu apjoma.
Tāpat sanāksmes laikā darba grupa iepazīstināja ar piedāvājumiem sadarbības veicināšanai ar pašvaldībām, paredzot skaidrāku pienākumu definēšanu starp veselības un sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kā arī precizējot pakalpojumu sniedzēju atbildību un pakalpojuma kvalitātes kritērijus.